Data modyfikacji:
danie z parowaru

Szybkie i zdrowe dania z parowaru

Codzienny pośpiech sprawia, że często nie masz czasu na samodzielne przygotowanie posiłku. Utrzymanie zdrowej diety nie musi być czasochłonne. Dania na parze są nie tylko łatwe w przygotowaniu, ale też smaczne i zdrowe. Zobacz przykładowe przepisy na dania z parowaru.

Zdrowy obiad na parze dla całej rodziny

Na początku warto zadać sobie jedno ważne pytanie: co sprawia, że przyrządzanie obiadu pochłania tak dużo czasu? Jednym z powodów tej sytuacji jest konieczność indywidualnego przygotowania każdego składnika, który ma znaleźć się w potrawie.

Zaoszczędź czas i skorzystaj z urządzenia wielofunkcyjnego, które umożliwi przygotowanie wszystkich składników razem. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest parowar. Gotowanie na parze to nie tylko zdrowa, ale i praktyczna metoda przyrządzania potraw.

3 przepisy na obiad z parowaru

Przekonaj się, że parowar nie bez powodu ląduje w kuchniach wszystkich miłośników domowego jedzenia. Oto 3 proste przepisy, dzięki którym przygotujesz nie tylko zdrowe, ale i smaczne dania w parowarze.

kurczak na parze

1. Kurczak na parze

Potrawy z kurczaka biją rekordy popularności – w 2016 r. drób stanowił jedną trzecią całego spożycia mięsa w Polsce. Nie daj się kulinarnej nudzie i wypróbuj alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego kotleta w panierce smażonego na patelni.

Bułkę tartą zastąp ziołami, a smażenie – gotowaniem na parze. Zyskają na tym nie tylko twoje kubki smakowe, ale i sylwetka. Alternatywą dla tradycyjnej panierki mogą być zioła, a smażenie możemy zastąpić gotowaniem na parze.

Składniki:

  • pierś z kurczaka
  • ryż
  • różyczki kalafiora
  • zioła do drobiu (rozmaryn, majeranek, bazylia, oregano)
  • dwa ząbki czosnku
  • szczypta ostrej papryki

Sposób przygotowania

Pierwszy przepis na danie z parowaru to coś dla miłośników prostoty, którzy od jadalnych kwiatów i musów z jarzębiny wolą tradycyjne smaki. Poza tym to danie robi się szybko i przyjemnie.

  1. Na początku usuń z kurczaka wszelkie błonki oraz kawałki tłuszczu, a następnie dokładnie umyj mięso.
  2. Zmiażdż czosnek i połącz go z ziołami oraz ostrą papryką. Tak przygotowaną mieszankę delikatnie wetrzyj w mięso.
  3. Wysyp ryż z saszetki i opłucz w zimnej wodzie.
  4. Umyj różyczki kalafiora. Oczyszczone produkty umieść w parowarze i ugotuj

Aromatyczny smak ziół sprawi, że kurczak na parze nabierze wyjątkowego charakteru. Ryż oraz różyczki kalafiora będą stanowić idealne uzupełnienie całej potrawy. Jedno uruchomienie parowaru zapewni ci posiłek składający się z 3 składników. Sprytnie, prawda?

ryba na parze

2. Łosoś z ryżem i masłem czosnkowym

Drugą propozycją obiadową jest łosoś, który słusznie uznawany jest za jedną z najbardziej szlachetnych ryb. Swoją sławę zawdzięcza wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.

Przyrządzenie ryby na parze pozwoli uzyskać wyjątkowy smak, a jednocześnie zachować wiele ważnych substancji odżywczych zawartych w mięsie łososia. Dobroczynne związki są jednak podatne na działanie wysokiej temperatury. Wrzucając rybę na patelnię, możesz się ich pozbyć, dlatego lepiej przyrządź rybę na parze.

Składniki:

  • filet z łososia
  • woreczek ryżu długoziarnistego
  • cytryna
  • masło czosnkowe
  • mieszanka ziół prowansalskich
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Filet z łososia oraz ryż dokładnie umyj.
  2. Umytą rybę osusz na ręczniku papierowym, a następnie dopraw ziołami, solą oraz pieprzem.
  3. Tak przygotowaną rybę umieść wraz z ryżem w parowarze.
  4. Czas parowania dla ryb wynosi około 15‒20 minut. Ryż gotuje się nieco dłużej – w parowarze powinien spędzić około 25-30 minut.
  5. Ugotowany ryż wyłóż na talerz. Możesz wykorzystać do tego tzw. ring, czyli okrągłą foremkę.
  6. Na okręgu z ryżu połóż łososia, a na rybę dorzuć odrobinę masła czosnkowego oraz plasterek cytryny. Będzie i smacznie, i estetycznie.
omlet na parze

3. Omlet z warzywami

Ostatnią propozycją na danie z parowaru jest lekki posiłek bez mięsa – idealna propozycja na wegetariański obiad. Przygotowanie omletu w parowarze wymaga użycia specjalnej miski z zamkniętym dnem. Obejdzie się bez dodatkowych zakupów, bo taką miskę producenci zazwyczaj dołączają do wyposażenia sprzętu.

Składniki:

  • 2 jajka
  • brokuł
  • suszona papryka
  • szczypiorek
  • sól i pieprz

Sposób przygotowania

Ten przepis zakłada wykorzystanie różyczek brokuła jako dodatku do omletu. Ale jeśli za nim nie przepadasz, spokojnie możesz go zastąpić innymi warzywami.

  1. Różyczki brokuła umyj, a następnie ugotuj w parowarze. Brokuł powinien lekko chrupać, ponieważ różyczki i tak dogotują się wewnątrz omletu.
  2. Wbij jajka do miseczki, uważając, żeby nie wpadła do niej przypadkowo skorupka.
  3. Do jajek dodaj suszoną paprykę, sól oraz pieprz, a następnie roztrzep całość widelcem.
  4. Gotowe jajka z przyprawami wlej do miski.
  5. Na górze umieść podgotowane różyczki brokuła.
  6. Czas parowania omletu wynosi około 8-9 minut. W tym czasie możesz umyć i drobno pokroić szczypiorek.
  7. Gotowy omlet wyłóż na talerz, a całość posyp pokrojonym szczypiorkiem.

Zalety gotowania na parze

  • Przygotowanie każdej wymienionej potrawy na parze trwa maksymalnie 45 minut.
  • Ale na tym nie koniec zalet jedzenia z parowara. Przygotowywanie potraw na parze pomoże w walce z nadprogramowymi kilogramami. Dzięki temu urządzeniu zapomnisz bowiem o patelni i smażeniu.
  • Twoje dania zachowają większą ilość witamin oraz minerałów.
  • Wykorzystanie parowaru to świetny sposób na ograniczenie kaloryczności przyrządzanych potraw. Warto zaznaczyć, że urządzenie jest przystosowane do gotowania niemal wszystkich produktów spożywczych. Przyrządzisz w nim mięsa, ryby, warzywa, ugotujesz ryż, kaszę, a nawet jajka.
  • Gotowanie przy wykorzystaniu parowaru nie wymaga dużych zdolności kulinarnych. Nawet jeśli nie jesteś master chefem, bez problemu przygotujesz dania na parze.

Dodatkowy przepis dla miłośników prostych i pysznych potraw z parowaru

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo