Data publikacji:

Jak wybrać najlepszą wagę kuchenną?

Osoby lubiące dużo gotować i eksperymentować podczas przygotowywania potraw nie trzeba przekonywać do tego, jak bardzo przydatnym urządzeniem jest waga kuchenna, zwłaszcza gdy co rusz wypróbowuje się przepisy znalezione w sieci. Sprzęt pozwala w szybki sposób zważyć poszczególne składniki, okazuje się też niezastąpiony dla osób przestrzegających ścisłej diety, np. wspomagającej trening siłowy, gdzie proporcje spożywanych produktów są szczególnie ważne. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą wagę kuchenną.
Kitchen scales and cinnamon sticks

Wagi kuchenne – rodzaje i zastosowanie

Waga kuchenna mechaniczna

Najprostsze modele wag kuchennych, które wyposażone są w tradycyjny mechanizm oparty na wbudowanych odważnikach, a wynik pomiaru pokazują za pomocą wskazówki przesuwającej się po numerycznej tarczy. Urządzeń tych nie znajdziemy już raczej w sklepach, ich wadą jest niska dokładność, a także łatwość, z jaką mogą zostać uszkodzone. Z drugiej strony nie potrzebują baterii ani zasilania. Modele te ze względu na wygląd są poszukiwane często przez właścicieli kuchni w stylu retro. 

Waga kuchenna elektroniczna 

Waga elektroniczna kuchenna to najpopularniejszy rodzaj wag używany w domach. Modele te korzystają ze znacznie dokładniejszych sensorów wagi, pozwalających wykryć nawet najdrobniejsze zmiany w masie ważonego produktu (najczęściej w zakresie 1–2 g). Ponieważ nie polegają na fizycznym mechanizmie pomiarowym, mają bardzo kompaktowe wymiary i wagę, dzięki temu z łatwością można je schować lub przenosić. Wyniki pomiarów są podawane na wyświetlaczu LCD. Sprzęt oferuje często wiele dodatkowych funkcji. Wadą modeli jest to, że wymagają zasilania, a prawie zawsze zapewnia je wbudowany akumulator lub wymienne baterie. 

Waga kuchenna z misą

Jest to elektroniczna waga kuchenna dodatkowo wzbogacona o specjalną misę, wykonaną z tworzywa, szkła lub metalu, którą można bezpiecznie umieścić na jej powierzchni. Ponieważ waga nie bierze pod uwagę ciężaru pojemnika, pozwala ona szybko wykonać pomiar płynów i różnego rodzaju sypkich produktów (np. mąki, cukru, przypraw itd.), co przydaje się zwłaszcza podczas przygotowywania ciasta. Urządzenia sprzedawane są z misami o różnej pojemności. Wadą sprzętu jest to, że zajmuje on więcej miejsca na blacie oraz w szafce. 

Ścienna waga kuchenna

Względnie rzadko spotykana dobra waga kuchenna, która przeznaczona jest do stałego montażu na kuchennej ścianie. Sprzęt montuje się np. tuż nad blatem i tworzy on niewielką półkę, na którą możemy odkładać ważone produkty. Zaletą sprzętu jest to, że mamy do niego stały dostęp, co przydaje się często gotującym osobom. 
Zobacz także: Wagi łazienkowe 

Waga elektroniczna kuchenna – funkcje i możliwości

Waga kuchenna ma uniwersalne zastosowanie i warto się w nią zaopatrzyć bez względu na to, jak często zabieramy się za gotowanie. Urządzenie poda nam dokładną wagę dowolnych produktów i pod różną postacią. Precyzyjna waga kuchenna przyda się zwłaszcza podczas przygotowywania trudniejszych wypieków lub drinków, gdy chcemy ściśle przestrzegać wytycznych i proporcji. Niektóre urządzenia elektroniczne pozwalają nam np. na odjęcie od ostatecznego wyniku uprzednio zmierzonej wagi opakowania (np. kubka, szklanki lub pojemnika), co dodatkowo ułatwia pracę. Praktycznie wszystkie modele pracują w co najmniej dwóch skalach – metrycznej i imperialnej. Ta druga przydaje się, gdy przepisy pobieramy np. z anglojęzycznych źródeł. Najbardziej kompleksowe urządzenia są dodatkowo wyposażone w funkcje smart, dzięki czemu łączą się one bezpośrednio z dedykowaną aplikacją w smartfonie i mogą wspomóc nas w przestrzeganiu planu dietetycznego. Pobierają również informacje z internetu o średniej zawartości składników odżywczych w ważonym produkcie, np. tłuszczu czy węglowodanów. 

Jak wybrać najlepszą wagę kuchenną?

Jeżeli zastanawiamy się, jaka waga kuchenna będzie najlepszym wyborem, warto przed zakupem rozważyć jej najważniejsze cechy wymienione poniżej. 

Maksymalne obciążenie

Większość użytkowników wag kuchenny używa ich głównie do wykonywania pomiarów lekkich produktów i składników, których ogólna waga nie będzie przekraczała jednego kilograma. Jeżeli jednak ważymy duże ilości owoców, warzywa lub mięso na większe potrawy, warto zadbać o to, aby waga akceptowała cięższe składniki. Powinna mieć wówczas maksymalne obciążenie wynoszące nawet do pięciu kilogramów. Zawsze należy więc sprawdzić wartości podawane przez producenta. 
Zwróćmy też uwagę na to, czy model będzie nas informował o przekroczeniu skali, bowiem w przeciwnym wypadku zobaczymy wyłącznie pomiar z maksymalną dopuszczalną wartością, co może wprowadzać nas w błąd.

Funkcja tary

Opcja ta pozwala odjąć od ostatecznego wyniku pomiarów uprzednio zmierzoną wagę opakowania lub pojemnika sprawdzanego produktu. 

Przelicznik jednostek i pomiar objętości

Każda dokładna waga kuchenna elektroniczna oferuje przelicznik jednostek, który pozwala przełączać się nie tylko między międzynarodowymi jednostkami wagi. Przydatny jest też pomiar objętości płynów – użytkownik może wybrać, jakiego typu produkt waży, np. wodę lub mleko, otrzymując jego dokładną objętość wyrażoną w mililitrach bez potrzeby sięgania po miarkę.

Wbudowana pamięć

Wagi zapamiętujące pomiary pozwalają wrócić do nich w razie potrzeby, bez problemu umożliwiają też stopniowe dodawanie produktów.

Automatyczne wyłączanie

Zajęci gotowanie oraz innymi obowiązkami w kuchni bardzo często zapominamy o wyłączeniu sprzętu. Z tego powodu warto sprawdzić, czy nasza upatrzona waga elektroniczna będzie automatycznie wyłączała się przy braku aktywności. Dzięki temu patentowi ominie nas konieczność częstszej wymiany baterii. 

Wskaźnik zużycia baterii

Informuje nas o tym, kiedy powinniśmy spodziewać się wymiany baterii.

Misa w zestawie

Warto, aby waga wyposażona była dodatkowo w demontowaną i łatwą w umyciu misę. Zwróćmy uwagę na to, czy ma ona widoczną miarkę. Choć jest to drobiazg, jest on bardzo przydatny w trakcie pracy.

Funkcje smart

Zdecydowanie przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników, udostępnione przez producentów oprogramowanie wagi informuje nas o składnikach odżywczych produktów i ich wartości energetycznej, potrafi też sugerować plany dietetyczne. Przed zakupem sprzętu warto sprawdzić, z jakiej aplikacji korzysta, jak opcje oferuje, a także jakie ma oceny użytkowników. 

Konserwacja i pielęgnacja wagi kuchennej

Wagi kuchenne nie wymagają specjalnej konserwacji, po każdym użyciu warto je po prostu przetrzeć wilgotną szmatką. W przypadku modeli elektronicznych musimy też co jakiś czas wymienić baterię, warto mieć więc kilka zapasowych sztuk w szufladzie. Modele mechaniczne są podatne na upadki i uderzenia i od czasu do czasu będą potrzebowały regulacji, do czego wykorzystać najlepiej odważniki lub ewentualnie produkty o znanej wadze. Nieużywane wagi kuchenne należy również zawsze odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej chować w z góry ustalonym miejscu, co uchroni je przed przypadkowymi uszkodzeniami. 

Ranking najlepszych wag kuchennych 2024 

  • Mesko MS 3152 
  • Sencor SKS 4030BK 
  • Zelmer ZKS1500N 
  • Hoto QWCFC001
  • Caso Germany L15
  • Zelmer ZKS1450 
  • Zwilling Enfinigy 
  • Łucznik PT – 852 EX 
  • Zdjęcie: Envato Elements