Data publikacji:

Montaż monitoringu: o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach coraz częściej decydujemy się na montaż monitoringu. Robimy to samodzielnie lub ufamy wyspecjalizowanym firmom. Jeżeli nie czujesz się bezpiecznie lub w twojej okolicy dochodziło do różnego rodzaju incydentów, nie odkładaj takiej decyzji na później. Nawet jeżeli w obrębie twojego osiedla, ulicy nie wydarzyło się dotąd nic niebezpiecznego, warto być czujnym i zabezpieczyć się na przyszłość. Ty i twoi najbliżsi będziecie spokojniejsi, a twój dom będzie pod stałą kontrolą. Jaki monitoring wybrać i jak go zamontować? Tego dowiesz się w tym poradniku.

monitoring

To powinieneś wiedzieć przed montażem monitoringu!

Na rynku dostępnych jest wiele zestawów, które możesz samodzielnie zamontować w obrębie swojej posiadłości. Czy jest to najlepsze rozwiązanie? To zależy, czego oczekujesz od swojego systemu monitoringu. Jeżeli nie chcesz przepłacać i nie bardzo podoba ci się perspektywa wzywania profesjonalnej firmy, nie jest to konieczne. W przystępnej cenie możesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich domowników.

Samodzielny montaż monitoringu jest możliwy. Wtedy należy skonfigurować cały system tak, żeby działał w pełni niezależnie. Dobrym pomysłem będzie oddzielny zakup i dobranie wielu różnych elementów, a następnie złożenie ich w jeden system monitorujący, który zabezpieczy twój dom.

Jeżeli jednak cena nie gra roli, a ty nie masz zamiaru oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie najbliższych, możesz skorzystać z usług wielu firm, które specjalizują się w ochronie i monitoringu. Specjalna ekipa przyjedzie do ciebie i zamontuje cały system, wcześniej wyjaśniając ci zasady jego działania. Ta opcja będzie najlepsza dla osób z dużym budżetem i małą ilością czasu wolnego.

Przeczytaj, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie najlepsza

Montaż monitoringu domowego. Zadbaj o swoich najbliższych

Kiedy warto zdecydować się na zakup monitoringu domowego? Istnieje wiele korzyści, o których istnieniu jeszcze nie wiesz. Nie warto zastanawiać się dwa razy, nie ma co oszczędzać na bezpieczeństwie i zdrowiu swoich domowników. Jeżeli w ostatnim czasie w twojej okolicy dochodziło do włamań, kradzieży lub innych niebezpiecznych wypadków, zainwestuj w monitoring i alarm.

Niezależnie, czy w przyszłości będziesz miał okazję go użyć, montaż monitoringu zewnętrznego odstrasza nieproszonych gości. Złodzieje, widząc kamery, wybierają sobie inny cel i zwykle nie chcą aż tak ryzykować. Tyczy się to również kradzieży sprzętu podwórkowego, rowerów lub kosiarek.

Droższe monitoringi mają specjalne czujniki, które odróżniają dzikie zwierzęta, takie jak wiewiórki lub łasice, albo twojego podwórkowego psa od człowieka. Taki sprzęt wykryje złodzieja, który spróbuje wejść na twoją posesję lub podwórko, i da ci znać lub zawiadomi odpowiednie służby.

Jeżeli nie masz dużego budżetu, często same atrapy kamer wystarczą, aby niebezpieczne typy trzymały się od twojej posiadłości z daleka. Kamerki mają liczne zastosowania, które sprawdzą się podczas zarządzania personelem lub kontrolą dzieci.

Monitoring wewnętrzny niektórych pomieszczeń może okazać się świetnym pomysłem. Niespokojni o swoje pociechy rodzice mogą widzieć je niezależnie od pory dnia, a dzieci stają się spokojniejsze i z pewnością grzeczniejsze, jeżeli wiedzą, że ktoś stale na nie zerka. Kiedy zdecydujesz się na zatrudnienie pomocy domowej, możesz zobaczyć, czy dobrze i starannie wykonuje swoją pracę. Jeśli zdarzyłaby się nieprzyjemna sytuacja, gdzie zaczęłyby ginąć wartościowe przedmioty, możesz to łatwo sprawdzić.

Przed oskarżeniem pracownika, wystarczy przejrzeć nagrania z monitoringu. Jeżeli osoba okaże się winna, to masz na to niezbity dowód. Może się jednak okazać, że to po prostu któryś z domowników zawieruszył przedmiot. Dzięki temu unikniesz niekomfortowej sytuacji i bezpodstawnych oskarżeń rzucanych w czyjąś stronę.

Ile kosztuje montaż monitoringu?

To zależy od twojego budżetu. W pełni sprawne kamery monitorujące znajdziesz za nawet 100 złotych, ale istnieją takie za nawet kilka tysięcy. To ty zdecydujesz, ile wydasz na potrzebny ci sprzęt. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielny montaż monitoringu i kamer, wyniesie to mniej, niż wzięłaby za to profesjonalna, wyspecjalizowana w tym firma.

Jednak takie droższe rozwiązanie również ma swoje plusy. Największym jest chyba taki, że po włączeniu się alarmu, w bardzo krótkim czasie w twoim domu pojawią się ochroniarze. Nie musisz więc martwić się szybkością przyjazdu policji w chwilach zagrożenia.

Jeżeli chodzi o cenę montażu oraz konfiguracji kamer przemysłowych, jest to koszt od 100 do 200 złotych netto. Montaż i konfiguracja rejestratora, wynosi zwykle od 200 do 400 złotych netto. Jaki będzie koszt instalacji całej trasy kablowej, niezbędnej do działania systemu monitoringu? Jest to od około 20 do 30 złotych za metr bieżący.

Montaż monitoringu i alarmu. Na co zwrócić uwagę?

Aby czuć się w pełni bezpiecznie, należy z rozwagą wybrać miejsca, w których mają być zamontowane kamery monitorujące. Wcześniej warto zrobić sobie rozpiskę całego przydomowego terenu, lub zrobić plan, który ułatwi to zadanie.

Przed montażem zwróć uwagę na to, w których miejscach kamery będą widoczne przez osoby przechodzące w pobliżu oraz na to, aby widziały jak najwięcej. Warto rozmieścić je z każdej strony, aby mieć pełny obraz tego, co dzieje się dookoła.

W planie uwzględnij przede wszystkim takie strategiczne miejsca jak okna, drzwi wejściowe i balkonowe, furtkę zewnętrzną, bramę garażową i budynek gospodarczy. Twoje kamery nie muszą obejmować całości terenu, ważne jest, aby rozmieścić je tak, żeby złodziej lub inny nieproszony gość nie mógł się przemieścić poza widokiem kamer monitorujących.

Jak zamontować monitoring?

Montaż monitoringu będzie wyglądał inaczej, w zależności od tego, jakim posługujesz się sprzętem. Jeżeli masz kamerkę do monitoringu zewnętrznego, wewnętrznego lub ich większą ilość, musisz je skonfigurować i połączyć w jedną, sprawnie działającą sieć.

W przypadku zamontowania monitoringu na ścianach zewnętrznych upewnij się, że jego elementy są wodoodporne. Po montażu całość należy skonfigurować. To właśnie teraz możesz zdecydować, gdzie zapisywany i odtwarzany będzie obraz. Najlepiej, aby nagrania zostawały na karcie lub dysku wirtualnym. Dzięki aplikacjom dostępnym w Google Play lub App Store, będziesz mógł na żywo obserwować wszystko, co dzieje się na twoim podwórku lub w środku mieszkania.

Autor: Marcin Krawczyk