Data publikacji:

Jaka prędkość internetu jest dobra? Jak dobrać router do prędkości internetu?

Większości z nas trudno już wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu. Za pośrednictwem sieci robimy zakupy, kontaktujemy się z rodziną i znajomymi, wykonujemy obowiązki zawodowe, a także spędzamy wolny czas na zabawie z grami lub oglądaniu ulubionych filmów czy seriali. Niezwykle ważną kwestią pozostaje więc dostęp do solidnego połączenia internetowego, które zapewni odpowiednio wysokie transfery danych. Jaka prędkość internetu jest jednak uznawana za dobrą, a także jak wpływa na nią posiadany router? Odpowiedzmy sobie na te pytania. 
Internet router and Internet cable plugs lie on a bright pink background. Items required for Intern

Prędkość połączenia internetowego – podstawowe informacje

Prędkość przesyłu danych w łączu internetowym podawana jest w megabitach na sekundę (Mb/s), jednostek tych nie należy jednak mylić z megabajtami. Warto też zaznaczyć, że prędkość pobierania plików podawana przez operatorów telekomunikacyjnych jest też wyższa od jej wysyłania, warto więc zawsze sprawdzić dokładnie parametry oferowanego nam internetu przed ostatecznym podpisaniem umowy. Jest to ważne zwłaszcza jeżeli pracujemy z dużymi plikami w chmurze. 
Należy również podkreślić, że nasza prędkość internetu, która widnieje w specyfikacji łącza, jest zawsze wartością szczytową. Zazwyczaj powinna być ona nieznacznie niższa od promowanej, nawet gdy korzystamy z mocnego routera. Największe wahania dotyczą osób mieszkających z dala od dużych miast, a także korzystających z bezprzewodowego dostępu do sieci. Mowa tu o internecie radiowym lub mobilnym, których sygnał jest dodatkowo narażony na zakłócenia. Najmniejsze problemy w tej kwestii powinni mieć posiadacze połączeń światłowodowych, najbardziej odpornych na straty sygnału. 

Jak sprawdzić aktualną prędkość internetu?

Prędkość transferów na komputerze lub innym urządzeniu połączonym z sieci Wi-Fi najlepiej sprawdzić, używając popularnych przeglądarkowych testów. Przedstawiają one szczegółowe informacje na temat tego, jak szybko pobieramy i wysyłamy dane. Najpopularniejszą witryną tego typu jest Speedtest.net.
Zaznaczmy, że aby otrzymać jak najbardziej dokładne dane, powinniśmy wyłączyć wszystkie pozostałe sprzęty połączone z siecią, a także wszystkie aktywne procesy działające w tle, które mogą używać łącza (np. pobierają aktualizację lub automatycznie wysyłają dane do chmury). Dotyczy to zarówno peceta, jak i smartfona lub tabletu, na których przeprowadzamy test. W przypadku internetu bezprzewodowego warto też uruchomić test w różnych porach dnia lub nocy. Jeżeli osiągnięty wynik odbiega znacząco od tego, za co płacimy, wina może leżeć po stronie operatora i pora na reklamację. 

Jaka prędkość internetu do codziennego użytku?

Według serwisu Speedtest.net średnia prędkość pobierania danych na łączach stałych w Polsce wyniosła w 2022 roku 183,93 Mb/s, a ich wysyłanie 68,27 Mb/s. Dla codziennego użytku, a więc zwykłego przeglądania sieci, wystarczy stabilne połączenie w zakresie od 10 Mb/s do 20 Mb/s.
Do wideorozmów lub oglądania filmów i seriali w rozdzielczości 1080p w popularnych serwisach streamingowych w zupełności wystarczy stabilne połączenie do ok. 50 Mb/s. W kilkuosobowych rodzinach lub mieszkaniach studenckich z wieloma lokatorami prędkości te mogą jednak nie wystarczyć, jeżeli z sieci korzysta równocześnie wiele osób. Bezpiecznym limitem jest tutaj łącze do 100 Mb/s.

Jaka prędkość internetu do streamowania 4K? 

Jeżeli zależy nam na oglądaniu treści wideo streamowanych w natywnym 4K, teoretycznie wystarczy nam wyłącznie połączenie 15 Mb/s. Jest to jednak absolutne minimum. W rzeczywistości poleca się tutaj prędkości zaczynające się od 100 MB/s, zwłaszcza w kilkuosobowych mieszkaniach czy domach. 

Jaka prędkość internetu do gier?

Szybkie łącze jest bardzo ważne dla graczy, a z jego możliwości skorzystają nie tylko miłośnicy intensywnych rozgrywek online. Aby zainstalować najnowsze produkcje, musimy pobrać średnio 40–60 GB danych, a dochodzą do tego jeszcze różnego typu aktualizacje i łatki, które również mogą mieć po kilkanaście gigabajtów.
Na wolnym łączu pobieranie tak dużych ilości danych jest istną udręką, zwłaszcza jeżeli mamy bardzo ograniczony czas na zabawę. Dla zasady im szybsze łącze, tym lepiej, specjaliści polecają więc łącze światłowodowe o prędkości od 300 Mb/s.

Jak dobrać router do prędkości internetu?

Jeżeli nie otrzymaliśmy routera od operatora telekomunikacyjnego albo chcemy zastąpić go innym urządzeniem, wybieramy oczywiście jedną z wielu propozycji dostępnych w sklepach. Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie routery na rynku bez problemu radzą sobie nawet z bardzo szybkimi łączami internetowymi, wspierając prędkości do 100 Mb/s lub 1000 Mb/s, co wystarczy w zupełności właścicielom najlepszych na rynku światłowodów. Wiedzmy jednak, że maksymalna prędkość łącza nie jest jednak gwarantowana w obrębie całej sieci Wi-Fi.

W jaki sposób router wpływa na prędkość internetu?

Jeżeli łączymy się z routerem za pomocą kabla Ethernet, mamy zagwarantowaną największą stabilność łącza oraz najszybsze transfery w obrębie naszej sieci domowej. Z tego też powodu tego typu sposób komunikacji preferują gracze, albo osoby pracujące zdalnie i streamerzy. Warto jednak pamiętać, że im dłuższy jest kabel, tym większa strata sygnału. W przypadku wielometrowych przewodów wybieramy modele o solidnym wykonaniu z odpowiednim ekranowaniem.
Routery komunikują się z innymi urządzeniami w sieci Wi-Fi za pośrednictwem fal radiowych 2,4 GHz lub 5 GHz. Ta pierwsza zapewnia większy zasięg sygnału, ale oferuje mniejsze transfery danych oraz jest podatna na zakłócenia, takie jak fizyczne przeszkody (np. grube ściany i stropy) oraz obecność wielu innych sieci Wi-Fi w pobliżu. Sygnał 5 GHz jest stabilniejszy, gwarantując przy tym wyższe transfery danych, ale jego wadą jest mniejszy zasięg, co jest problemem w większych mieszkaniach i wielokondygnacyjnych domach.
Najnowsze routery potrafią jednak przełączać się automatycznie pomiędzy oboma częstotliwościami, a nawet pracować na nich równocześnie w trybie hybrydowym. Najlepsze pod względem możliwości są routery Wi-Fi 6. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu minimalizują zakłócenia sygnału oraz optymalizują połączenie bezprzewodowe nawet z kilkudziesięcioma urządzeniami naraz. 
W osiągnięciu jak najlepszych transferów w obrębie sieci Wi-Fi pomaga wybór routera wyposażonego w większą liczbę anten. Modele te okazują się niezastąpione zwłaszcza, gdy muszą objąć swoim zasięgiem dużą powierzchnię albo pracują w budynkach o bardzo grubych stropach i ścianach, tłumiących sygnał radiowy. Pamiętajmy też, że dodatkowo możemy zawsze zmieniać pochylenie i pozycję każdej z anten, skupiając sygnał w jednym lub kilku kierunkach.