Data modyfikacji:

Jaki wideodomofon wybrać do domu? Ranking wideodomofonów

Inteligentne rozwiązania w domu to gwarancja wygody i oszczędność czasu. Jednym z podstawowych akcesoriów jest dobry wideodomofon. Jaki wideodomofon wybrać? Sprawdź nasz ranking popularnych produktów.

jaki wideodomofon

Dlaczego warto kupić wideodomofon?

Zanim przejdziemy do rankingu dobrych wideodomofonów zastanówmy się, dlaczego warto kupić takie urządzenie. Możliwość skontaktowania się z drugą osobą bez wychodzenia z domu to spora wygoda. Dzięki temu nie musisz wychodzić przed dom każdorazowo, by otworzyć furtkę gościom lub porozmawiać z sąsiadem. Dzięki kamerce wbudowanej w bramofon wideodomofon umożliwia obserwację terenu przed domem oraz sprawdzenie, kto stoi przy bramie.

Niektóre wideodomofony mają opcję nagrywania obrazu, co może być pomocne w przypadku szukania sprawców kradzieży lub dewastacji. Wideodomofon znacznie podnosi bezpieczeństwo posesji, zwłaszcza jeśli z domu nie ma bezpośredniego widoku na bramę wjazdową. Podgląd wywołania pozwala również sprawdzić, kto odwiedził dom podczas nieobecności domowników.

Jaki wideodomofon wybrać?

Jaki wideodomofon wybrać do domu jednorodzinnego? Najwygodniejszą opcją są wideodomofony bezsłuchawkowe, wyposażone w duży ekran. Dzięki temu można odebrać sygnał, trzymając dziecko na rękach lub mając ubrudzone dłonie. Czytelny wyświetlacz ułatwi natomiast rozpoznanie osoby stojącej przed bramofonem. Ekrany dostępne są w rozmiarach 3-10 cali, jednak dobrym kompromisem jest wyświetlacz 7 cali.

Przeczytaj także: Jaki domofon do domu, a jaki do bloku?

Jaki wideodomofon wybrać? Urządzenia dzielą się na analogowe oraz cyfrowe. W tych pierwszych niemal każda funkcja obsługiwana jest przez oddzielny kabel, co może generować kłopot podczas ich przeciągania do bramy. Nowocześniejsze modele cyfrowe wyposażone są w zaledwie dwa kable, które znacznie łatwiej ukryć np. w tynku lub peszlach. Dodatkowo wideodomofony cyfrowe umożliwiają dołączanie innych funkcji i akcesoriów.

Pilot do wideodomofonu

W niektórych przypadkach zamiast ekranu lepszym wyborem będzie bezprzewodowy pilot. To szczególnie wygodne wówczas, gdy większość czasu spędzasz np. w biurze na piętrze lub innym miejscu oddalonym od hallu. Pilot do wiedeodomofonu sprawi, że nie będziesz musiał nawet odrywać się od biurka.

Innym sposobem na bezprzewodową łączność jest zakup wideodomofonu z łącznością WiFi. Wówczas możesz połączyć zestaw ze smartfonem, który posłuży do zarządzania wszystkimi funkcjami. Inteligentne systemy pozwalają na rozmowę z gośćmi nawet wtedy, gdy znajdujesz się poza domem, np. w sklepie lub w pracy.

Sterowanie furtką i bramą wjazdową

Jeżeli zastanawiasz się, jaki wideodomofon wybrać, warto zdecydować się na ten, który umożliwia również sterowanie bramą wjazdową. To szczególnie ważne w przypadku posiadłości zlokalizowanych przy ruchliwych drogach, gdzie nie ma możliwości zaparkowania samochodu przed bramą. Dzięki takiemu urządzeniu wpuścisz gości na posesję jednym kliknięciem, bez wychodzenia z domu.

Sposoby otwierania furtki przez domowników również mogą się różnić. Podstawowe urządzenia nie mają opcji otwarcia z zewnątrz, więc każdy z domowników musi posiać osobny klucz. Dobre wideodomofony wyposażone są w czytniki kart magnetycznych, czytniki linii papilarnych lub szyfr kodowy. To wygodne, gdy z furtki korzysta regularnie wiele osób.

TOP 10: Ranking najlepszych wideodomofonów

Polecane wideodomofony - subiektywny wybór redakcji

Poniżej przygotowaliśmy dla Was propozycje różnych modeli, które warto rozważyć szukając wideodomofonu, tak aby były najlepszym rozwiązaniem.

Wideodomofon Eura Vdp-19A3 Helios

Model Helios to nowoczesny wideodomofon głośnomówiący z ekranem o wielkości 4,3 cala. Wyświetla obraz w rozdzielczości 480 x 272 px, co pozwoli rozpoznać osoby stojące przed bramą. Wideodomofon umożliwia dodatkowo obsługę drugich drzwi, np. bramy wjazdowej. Natynkową kasetę zewnętrzną wyposażono w daszek ochronny. O dobrą widoczność nocą dba 5 diod ze światłem białym.

Wideodomofon Orno Dux 4,3˝ OR-VID-MT-1050

Wideodomofon Orno Dux to podobna konstrukcja do poprzednika. Wyposażony jest w ekran o takim samym rozmiarze (4,3 cala) i również jest to model natynkowy, chroniony daszkiem. Wygodna obsługa za pomocą czterech przycisków nie sprawi problemu nawet dzieciom i osobom starszym. Wideodomofon wykonany jest z tworzywa sztucznego i metalu. 

Wideodomofon Eura VDA-09A3 Saturn Plus

Wideodomofon Saturn Plus to kolejna popularna propozycja firmy Eura. Kolorowy monitor wyposażony jest w pokrętła pozwalające na dostosowanie głośności rozmowy, jasności obrazu i nasycenia kolorów. Dostępnych jest 16 melodii gongu, co jest standardem w przypadku wideodomofonów, tak samo jak miejsce na 100 zdjęć. 

Wideodomofon Orno Ceres 7" ORVIDME1056W

Bezsłuchawkowy zestaw Orno Ceres wyróżnia się na tle poprzedników nie tylko większym, 7-calowym ekranem, ale również kasetą z szyfratorem. Dzięki niej możliwe jest otworzenie rygla za pomocą kodu, bez dzwonienia domofonem lub używania klucza. To dobre rozwiązanie, jeśli z furtki korzysta wiele osób i rozdysponowanie wszystkim klucza byłoby niemożliwe.

Wideodomofon Somfy V500 7''

Kolejny 7-calowy wideodomofon w zestawieniu to Somfy V500. Jego niewątpliwym plusem jest ciekawy i elegancji wygląd, dzięki czemu idealnie wpasuje się w nowoczesne ogrodzenie. Warto podkreślić, że ekran jest dotykowy, dlatego konfiguracja ustawień jest wyjątkowo prosta. Urządzenie ma wbudowany 5-kanałowy nadajnik, co sprawia, że można nim sterować nawet pięcioma innymi urządzeniami, np. oświetleniem, bramą garażową lub żaluzjami. Obserwację otoczenia ułatwi szerokokątna kamera z funkcją noktowizji.

Wideodomofon Vidos M670B / S50D M670B/S50D

Innym modelem dla wymagających jest wideodomofon Vidos M670B. W cenie około 1500 zł otrzymasz urządzenie, które potrafi nie tylko przyjąć gości stojących przed drzwiami, ale i odtworzyć muzykę czy sterować radiem. To multimedialny model, który dobrze wpasowuje się w ideę inteligentnego domu. W zestawie znajdziesz także pilot na podczerwień.

Wideodomofon Eura Feniks VDP-40A3 A31A140

Eura Feniks to model kosztujący około 770 zł, z całkiem dobrymi możliwościami. Obsługa dwóch wyjść, 7-calowy monitor, połączenie Wi-Fi – to wszystko jest naprawdę przydatne. W połączeniu z aplikacją Eura Connect wideorejestrator stanie się systemem bezpieczeństwa pozwalającym na kontrolowanie domu poprzez smartfon.

Spacetronik Spd-Ds912

Wideodomofon Spacetronik wyróżnia się tym, że jest dwurodzinny, a zatem wyposażony jest w dwa przyciski wywoływania. To dobre rozwiązanie nie tylko do domów typu bliźniak lub zamieszkałych przez dwie rodziny, ale również do domów, w których znajduje się biuro lub lokal usługowy. Aluminiowa obudowa zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz przed wandalami.

Wideodomofon Eura VDP-10A3 Jupiter

Wideodomofon Jupiter to urządzenie adresowane do domów wielorodzinnych oraz miejsc o dużym natężeniu ruchu. Wyposażony jest bowiem w szyfrator oraz czytnik zbliżeniowy. Szyfrator jest podświetlony na błękitno, więc wpisanie kodu jest możliwe nawet po zmroku. Koszt modelu to około 840 zł.

Wideodomofon Orno 7 black OR-VID-EX-1033

Ostatnim modelem na liście jest wideodomofon Orno Black. Ma 7-calowy wyświetlacz osadzony w ultrapłaskiej obudowie z podświetlanymi przyciskami. Obsługuje dwie kamery wideodomofonowe. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej. 

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Szymon Sonik