Data modyfikacji:

Jaki domofon do domu, a jaki do bloku?

Zastanawiasz się, jaki domofon kupić? Nowoczesne urządzenia cyfrowe i analogowe zapewniają mieszkańcom bezpieczeństwo, a przy tym są łatwe w użytkowaniu. Jaki domofon wybrać do domu jednorodzinnego, a jaki do bloku? Sprawdź w artykule!
jaki domofon

Jaki domofon wybrać do domu i do bloku? Rodzaje domofonów

Domofon to w dzisiejszych czasach obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania i domu. Zapewnia mieszkańcom bezpieczeństwo, chroniąc przed włamywaczami i nieproszonymi gośćmi.

Jaki domofon wybrać do domu, a jaki do bloku? Zanim odpowiemy na to pytanie, opisujemy pokrótce, jakie wyróżniamy rodzaje domofonów.

  • Domofon analogowy – składa się z kasety bramowej, głośnika, mikrofonu oraz przycisku lub przycisków do dzwonienia. W środku domu natomiast znajduje się słuchawka. Elementy są połączone ze sobą przewodem.
  • Domofon cyfrowy – składa się z cyfrowej tablicy z numerami i przyciskami, głośnika i mikrofonu. W mieszkaniu, podobnie jak w przypadku domofonu analogowego, umieszczona jest słuchawka (unifon).
  • Domofon analogowo-cyfrowy – stanowi połączenie dwóch powyższych rodzajów.
  • Wideodomofon – jest to cyfrowy domofon wyposażony dodatkowo w ekran oraz kamerę. Dzięki temu możesz zobaczyć, kto dzwoni do twojego domu, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo.
  • Bramofon – to idealny wybór, gdy zastanawiasz się, jaki domofon do furtki kupić. Ważne, aby był wykonywany z materiału nierdzewnego, by nie popsuł się szybko podczas deszczu lub śniegu.
Ponadto domofony można podzielić na jednorodzinne, dwurodzinne oraz wielorodzinne, które różnią się stopniem skomplikowania instalacji. Warto wybrać model, który będzie można później stopniowo rozbudowywać w razie powiększenia bloku czy też dobudowania dodatkowego piętra w domku.

Aby wejść do budynku bez konieczności dzwonienia, należy otworzyć drzwi obok domofonu na jeden z trzech sposobów:

  • kluczem,
  • za pomocą kodu,
  • za pomocą breloczka magnetycznego.
Dwie ostatnie opcje są możliwe jedynie w przypadku domofonów cyfrowych i analogowo-cyfrowych.

Jaki domofon kupić – analogowy czy cyfrowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od kwoty, jaką lokatorzy są w stanie ponieść, wielkości budynku oraz tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym czy w bloku.

Jaki domofon do domu jednorodzinnego wybrać?

Jaki wybrać domofon do domu jednorodzinnego? Jeśli mieszkasz w niewielkim lub średnim domku, klasyczny domofon analogowy w zupełności wystarczy.

Gdy zaś mieszkasz w willi lub innym sporym budynku, możesz pokusić się o instalację domofonu cyfrowego lub wideofonu, który sprawdzi się szczególnie przy bramie wjazdowej na posesję.

Jaki domofon do mieszkania w bloku?

Jaki domofon wybrać do bloku? W tym przypadku idealnie sprawdzi się urządzenie cyfrowe lub wideodomofon. Jeśli lokatorom zależy na niższym koszcie, a budynek nie jest zbyt duży, klasyczny domofon analogowy również zda egzamin.

Jednak w przypadku wielkich bloków i całych osiedli, domofon cyfrowy lub wideodomofon to absolutna konieczność.

Jaki domofon wybrać do domku i do bloku? Ranking

Jaki jest najlepszy domofon do domu oraz bloku? Sprawdź nasz ranking najpopularniejszych produktów!

Orno Zestaw Domofonowy Jednorodzinny Eluvio OR-DOM-RE-914

Pierwszy produkt w naszym rankingu domofonów zajmuje zestaw jednorodzinny marki Orno. Jest wyposażony w panel, unifon, daszek zabezpieczający oraz płynną regulację głośności. Może obsługiwać dwa wejścia.

Eura-Tech Domofon Eura ADP-13A3 Invito

Kolejnym produktem jest zestaw domofonowy jednorodzinny marki Eura-Tech. Podobnie jak poprzednik, obsługuje on dwa wejścia, jest wyposażony w odporną kasetę i głośnomówiący unifon. Dodatkowo można rozbudować go o dwa kolejne unifony.

Vidos Competition M329 / S50D

Głośnomówiący wideodomofon bezsłuchawkowy, który idealnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Jest trwały i solidny, ma również wbudowany zamek szyfrowy. To idealny wybór dla wszystkich dbających o bezpieczeństwo pod własnym dachem.

Eura-Tech Cyfral Domofon Cosmo Zestaw 1-Lokatorski

Zestaw 1-lokatorski Cyfral to świetny domofon do domu jednorodzinnego. Składa się on z panelu z guzikiem oraz unifonu słuchawkowego do zamontowania we wnętrzu budynku. Jest prosty w montażu i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo panel zabezpieczony jest małym daszkiem, a domofon można obsługiwać za pomocą breloka RFID.

Commax Stacja Bramowa DR-201A

Kolejny domofon do domu w naszym zestawieniu to Commax DR-201A. Stacja bramowa wyposażona jest w jeden przycisk, dzięki czemu doskonale sprawdzi się na posesji, gdzie mieszka jedna rodzina. Montuje się ją za pomocą puszki podtynkowej, jednak można zaopatrzyć się także w specjalną osłonę do montażu natynkowego. Do stacji należy dokupić kompatybilny unifon, np. jeden z modeli DP-201R, DP-2K, DP-RA01, DP-20HR, AP-2RS.

Eura-Tech Panel Cyfrowy Cyfral PC-2000

Panel cyfrowy Cyfral PC-2000 to bardzo dobry domofon do bloku. Zawiera ekran z guzikami, gdzie wprowadza się kod. Ma elegancki, czarny kolor, a dodatkowo jest niezwykle solidny, wodoodporny i odporny na włamania. Można otwierać go za pomocą wygodnego czytnika RFID.

Eura-Tech Domofon Głośnomówiący ADP-12A3 Invito

Kolejny produkt w naszym zestawieniu to jednorodzinny domofon głośnomówiący marki Eura-Tech. Nie zawiera on słuchawki, a zewnętrzny panel jest niewielki i elegancko się prezentuje. Jest on wyposażony w funkcję obsługi dwóch wejść, dzięki czemu można otwierać nim zarówno furtkę, jak i bramę wjazdową na posesję. Można również regulować głośność mowy, a dyskretny podsłuch otoczenia domofonu zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Specjalny daszek zapewnia odporność urządzenia na działanie czynników atmosferycznych.

Legrand Bticino Domofon Audio Eco 344242

Legrand Bticino 344242 to klasyczny wewnętrzny domofon do bloku lub domku. Montuje się go w sposób natynkowy. Słuchawka wyposażona jest w przyciski zwalniania zamka oraz konfiguracji pomocniczych funkcji (np. włączenie światła na klatce schodowej). Głośność domofonu można regulować na trzech poziomach, w tym również zupełnie go wyciszyć.

Eura-Tech Panel Cyfrowy Cyfral PC-3000RE

Cyfral PC-3000RE to domofon cyfrowy do bloku i domów wielorodzinnych. Ma nowoczesny wygląd i użyteczny design. Umożliwia otwieranie drzwi za pomocą kodu wpisywanego na klawiaturze lub breloka RFID. Jest niezwykle odporny na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Duży wyświetlacz ułatwia użytkowanie. Jeśli posesja ma więcej niż jedno wejście, ten domofon w bloku sprawdzi się znakomicie, gdyż umożliwia konfiguracje wielowejściowe.

Eura-Tech Domofon Głośnomówiący ADP-11A3

Domofon bezsłuchawkowy ADP-11A3 to kolejny produkt marki Eura-Tech. Wyposażony jest w dwa głośnomówiące unifony i zewnętrzną kasetę. Jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Umożliwia sterowanie zarówno furtką, jak i dodatkowym wejściem (np. bramą), a ponadto wyposażony jest w opcję dyskretnego podsłuchu otoczenia panelu.

Orno Domofon Jednorodzinny OR-DOM-RL-913

Domofon jednorodzinny Orno OR-DOM-RL-913 składa się z eleganckiej, ciemnoszarej kasetki i klasycznej, białej słuchawki do domu. Można zamontować go zarówno pod, jak i na tynk. Jest dyskretny i energooszczędny. Domofonem steruje się za pomocą elektromagnetycznego rygla.

Miwi-Urmet Unifon Interkomowy 1131/1

Miwi-Urmet 1131/1 to unifon interkomowy, który sprawdzi się świetnie jako domofon w bloku czy też domu. Jest kompatybilny z panelami przyciskowymi MIWI, MIWUS, OKR, NKR. Umożliwia dodanie trzech różnych przycisków służących np. do włączania światła czy też otwierania dodatkowego wejścia. Jego instalacja i użytkowanie są naprawdę proste.
Autorka: Olga Wacholc