Data modyfikacji:

Jaki domofon do domu, a jaki do bloku?

Zastanawiasz się, jaki domofon kupić? Nowoczesne urządzenia cyfrowe i analogowe zapewniają mieszkańcom bezpieczeństwo, a przy tym są łatwe w użytkowaniu. Jaki domofon wybrać do domu jednorodzinnego, a jaki do bloku? Sprawdź w artykule!
jaki domofon

Jaki domofon wybrać do domu i do bloku? Rodzaje domofonów

Domofon to w dzisiejszych czasach obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania i domu. Zapewnia mieszkańcom bezpieczeństwo, chroniąc przed włamywaczami i nieproszonymi gośćmi.

Jaki domofon wybrać do domu, a jaki do bloku? Zanim odpowiemy na to pytanie, opisujemy pokrótce, jakie wyróżniamy rodzaje domofonów.

  • Domofon analogowy – składa się z kasety bramowej, głośnika, mikrofonu oraz przycisku lub przycisków do dzwonienia. W środku domu natomiast znajduje się słuchawka. Elementy są połączone ze sobą przewodem.
  • Domofon cyfrowy – składa się z cyfrowej tablicy z numerami i przyciskami, głośnika i mikrofonu. W mieszkaniu, podobnie jak w przypadku domofonu analogowego, umieszczona jest słuchawka (unifon).
  • Domofon analogowo-cyfrowy – stanowi połączenie dwóch powyższych rodzajów.
  • Wideodomofon – jest to cyfrowy domofon wyposażony dodatkowo w ekran oraz kamerę. Dzięki temu możesz zobaczyć, kto dzwoni do twojego domu, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo.
  • Bramofon – to idealny wybór, gdy zastanawiasz się, jaki domofon do furtki kupić. Ważne, aby był wykonywany z materiału nierdzewnego, by nie popsuł się szybko podczas deszczu lub śniegu.
Ponadto domofony można podzielić na jednorodzinne, dwurodzinne oraz wielorodzinne, które różnią się stopniem skomplikowania instalacji. Warto wybrać model, który będzie można później stopniowo rozbudowywać w razie powiększenia bloku czy też dobudowania dodatkowego piętra w domku.

Aby wejść do budynku bez konieczności dzwonienia, należy otworzyć drzwi obok domofonu na jeden z trzech sposobów:

  • kluczem,
  • za pomocą kodu,
  • za pomocą breloczka magnetycznego.
Dwie ostatnie opcje są możliwe jedynie w przypadku domofonów cyfrowych i analogowo-cyfrowych.

Jaki domofon kupić – analogowy czy cyfrowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od kwoty, jaką lokatorzy są w stanie ponieść, wielkości budynku oraz tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym czy w bloku.

Jaki domofon do domu jednorodzinnego wybrać?

Jaki wybrać domofon do domu jednorodzinnego? Jeśli mieszkasz w niewielkim lub średnim domku, klasyczny domofon analogowy w zupełności wystarczy.

Gdy zaś mieszkasz w willi lub innym sporym budynku, możesz pokusić się o instalację domofonu cyfrowego lub wideofonu, który sprawdzi się szczególnie przy bramie wjazdowej na posesję.

Jaki domofon do mieszkania w bloku?

Jaki domofon wybrać do bloku? W tym przypadku idealnie sprawdzi się urządzenie cyfrowe lub wideodomofon. Jeśli lokatorom zależy na niższym koszcie, a budynek nie jest zbyt duży, klasyczny domofon analogowy również zda egzamin.

Jednak w przypadku wielkich bloków i całych osiedli, domofon cyfrowy lub wideodomofon to absolutna konieczność.

Jaki domofon wybrać do domku i do bloku? Ranking

Jaki jest najlepszy domofon do domu oraz bloku? Sprawdź nasz ranking najpopularniejszych produktów!

Orno Zestaw Domofonowy Jednorodzinny Eluvio OR-DOM-RE-914

Pierwsze miejsce w naszym rankingu domofonów zajmuje zestaw jednorodzinny marki Orno. Jest wyposażony w panel, unifon, daszek zabezpieczający oraz płynną regulację głośności. Może obsługiwać dwa wejścia.

Eura-Tech Domofon Eura ADP-13A3 Invito

Drugie miejsce w rankingu zajmuje zestaw domofonowy jednorodzinny marki Eura-Tech. Podobnie jak poprzednik, obsługuje on dwa wejścia, jest wyposażony w odporną kasetę i głośnomówiący unifon. Dodatkowo można rozbudować go o dwa kolejne unifony.

Vidos Competition M329 / S50D

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje domofon Vidos Competition. To głośnomówiący wideodomofon bezsłuchawkowy, który idealnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Jest trwały i solidny, ma również wbudowany zamek szyfrowy. To idealny wybór dla wszystkich dbających o bezpieczeństwo pod własnym dachem.
Autorka: Olga Wacholc