Data publikacji:

Jaka lodówka wolnostojąca i do zabudowy? Wymiary lodówek

Lodówki nie należą do małych urządzeń, podczas ich wyboru musimy brać pod uwagę wiele czynników, w tym to, gdzie zostaną ustawione, a także to, czy oferują odpowiednią przestrzeń roboczą. Przeglądając ofertę producentów, bardzo często mamy wątpliwości, w jaki sposób mierzony jest sprzęt i czy podane wartości odzwierciedlają rzeczywistość. Ma to oczywiście szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku modeli do zabudowy. Przyjrzymy się więc temu problemowi, podpowiadając także, jakie wymiary lodówki są najczęściej spotykane na rynku.
lodówka wymiary

Jak producenci ustalają wymiary lodówki?

Podstawowe wymiary każdej lodówki to szerokość, wysokość oraz głębokość, są one podawane przez producentów w specyfikacji technicznej sprzętu. Zaznaczmy, że w przypadku wysokości nie bierze się pod uwagę nóżek urządzenia, są one bowiem regulowane, co umożliwia jego poprawne wypoziomowanie. 
W przypadku głębokości mierzy się wyłącznie krawędzie obudowy, pomijając np. odchodzące od niej kable. Na szczęściem w prawie wszystkich współczesnych modelach tylna ściana jest całkowicie płaska. Mechanizm chłodniczy pozostaje całkowicie ukryty, nie dodając lodówce dodatkowych centymetrów. W identyczny sposób mierzy się również szerokość.

Najpopularniejsze wymiary lodówek dwudrzwiowych

To najczęściej wybierane urządzenia na rynku, które służą zarówno singlom, jak i kilkuosobowym rodzinom. Lodówki mają tylko drzwi, po których otwarciu mamy dostęp do zamrażalnika i chłodziarki.
Przeciętna lodówka jednodrzwiowa ma od 150 cm do 210 cm wysokości. Szerokość zamyka się tutaj w zakresie od ok. 54 cm do 60 cm, znacznie większa różnica zachodzi w przypadku głębokości – może ona wynosić od 50 cm do nawet 70 cm. Zobacz, jakie są najmniej awaryjne lodówki.

Najpopularniejsze wymiary lodówek side by side

Coraz popularniejsze w Polsce lodówki projektowane z myślą większych kuchniach i wieloosobowych rodzinach. Drzwi są tutaj dwuskrzydłowe, po lewej stronie znajdziemy zamrażalnik, a po prawej chłodziarkę. Częstym dodatkiem jest tu też wbudowany dozownik lodu lub zimnej wody. 
Wymiary lodówki side by side mogą być bardzo różne, najwęższe egzemplarze mają ok. 70–90 cm szerokości (znajdziemy jednak węższe), najszersze osiągają 100 cm lub więcej. Pod względem wysokości dominują tutaj urządzenia 180 cm.

Najpopularniejsze wymiary lodówek french door

Zdecydowanie najmniej popularne lodówki o bardzo dużych wymiarach, mają pojemną dwudrzwiową chłodziarkę i obszerną zamrażarką szufladową. Świetnie sprawdzają się w dużych gospodarstwach domowych, w których przygotowuje się wiele posiłków.
Najwęższe modele mają nieco mniej niż 70 cm, normą są jednak wartość w przedziale 80–120 cm. Urządzenia są również dość wysokie (180–200 cm) i głębokie (60–90 cm).

Najpopularniejsze wymiary lodówek do zabudowy

W przypadku lodówek przeznaczonych do zabudowy, które ukrywa się w szafkach kuchennych, dostępne wymiary są z oczywistych względów dość ograniczone, co ułatwia życie producentom mebli. Standardowe wymiary sprzętu do zabudowy to 177,6 cm wysokości, 55 cm szerokości i 55 cm głębokości. Jest również opcja wykorzystania lodówki wolnostojącej w zabudowie.
Oczywiście występują odstępstwa od tych norm, ze względu na konstrukcję drzwi dopuszczalne są nawet kilkucentymetrowe różnice. Największe występują przy szerokości sprzętu, gdyż może zamykać się ona w przedziale 54–70 cm. Podobnie jest jeżeli mowa o wysokości, znajdziemy bowiem meble mieszczące nawet ponad 200-centymetrowe lodówki, jak i przeznaczone dla kompaktowych chłodziarek, które mają mniej niż 100 cm.
Zdjęcie: Envato Elements