Data publikacji:

Jakie znaczenie mają rdzenie procesora? Ile rdzeni do gier i pracy biurowej?

Procesory montowane są w ogromnej liczbie urządzeń elektronicznych, znajdziemy je zarówno w komputerach, smartfonach, tabletach, konsolach do gier, smartwatchach, a nawet lodówkach lub pralkach. W przypadku znacznej części tego sprzętu przeciętny konsument niespecjalnie zwraca jednak na nie uwagę. Inaczej jest jednak, gdy wybieramy nowego laptopa lub składamy stacjonarnego peceta. Wówczas wybór odpowiedniego modelu ma duże znaczenie dla wydajności urządzenia. Na tę cechę układu wpływają w dużej mierze rdzenie procesora. W artykule tłumaczymy, czym one są, w jaki sposób działają i ile rdzeni będzie najlepsze do zabawy z grami lub zwykłej pracy biurowej.
rdzenie procesora

Jakie znaczenie ma wybór procesora?

Zanim jednak rozwiniemy ten temat, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat procesorów montowanych w komputerach – pozwolą one lepiej zrozumieć to, do czego służą rdzenie. 
Co to jest procesor? Procesor komputera, który bardzo często określany jest też angielskim skrótem CPU, rozwijanym w języku polskim jako centralna jednostka obliczeniowa, jest jednym z kilku podstawowych elementów budowy każdego peceta.
Składa się on z miliardów pojedynczych tranzystorów o wielkości zaledwie kilku mikronów, które są wydrukowane na krzemowych płytkach. Razem odpowiadają one za wykonywanie z ogromna prędkością skomplikowanych operacji obliczeniowych, odpowiadających za działanie wszystkich podzespołów komputera oraz uruchomionego na nim oprogramowania, począwszy od prostych edytorów tekstu, a skończywszy na zaawansowanych aplikacjach przeznaczonych do obróbki grafiki. Bez sprawnie działającego procesora komputer nie jest w stanie się uruchomić. 
Pierwsze masowo produkowane mikroprocesory pojawiły się na rynku w latach 70. XX wieku, a ich nadejście przyczyniło się do miniaturyzacji komputerów, które do tej pory zajmowały całe pokoje lub wielkie szaf. Następstwem tego zjawiska był spadek cen i popularyzacja tych urządzeń, czego następstwem była również ich sprzedaż przeciętnym konsumentom. 
W perspektywie długiej historii procesorów koncept ich rdzeni pojawił się stosunkowo niedawno, bowiem dopiero na początku XXI wieku. Rdzeń można określić mianem „procesora w procesorze”, bowiem każdy z nich działa jak samodzielna jednostka obliczeniowa, dzięki czemu kilka rdzeni może pracować równocześnie nad wieloma różnymi zadaniami. Tego rodzaju rozwiązanie konstrukcyjne zwiększa szybkość działania układu oraz jego ogólną wydajność.
Wprowadzenie na rynek procesorów wyposażonych w więcej niż jeden rdzeń było bezpośrednią odpowiedzią na ścianę technologiczną, z jaką zetknęli się inżynierowie pracujący nad nowymi CPU. Przez kilka dekad szybkość procesorów zwiększano, przyspieszając pracę ich zegara, a więc liczbę wykonywanych operacji w przeciągu sekundy.
Kilkanaście lat temu stało się jednak jasne, że dalsze zwiększanie częstotliwości pracy układu mija się z celem, bowiem w ogromnym stopniu zwiększało to ryzyko jego uszkodzenia na skutek osiąganej temperatury. Przyglądając się zegarom pracy procesora, zauważymy, że częstotliwość ich pracy nie uległa znaczącym zmianom od bardzo długiego czasu.
Dzięki dalszemu zmniejszaniu wielkości tranzystorów projektanci procesorów mogli zmieścić na płytkach krzemowych dwa, a nawet więcej niezależnych rdzeni. Pozwoliło to na dalsze zwiększanie wydajności CPU. 
Obecnie praktycznie wszystkie procesory montowane w komputerach stacjonarnych i laptopach mają minimalnie dwa rdzenie. Droższe układy mogą mieć ich nawet osiem, dwanaście, a nawet szesnaście. 
Nie wiesz, jaki model wybrać do twojego laptopa? Zobacz masz ranking procesorów w laptopach.

Ile rdzeni w procesorze?

Ustaliliśmy już, że liczba rdzeni ma fundamentalny wpływ na wydajność procesora. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie, jak wiele rdzeni powinien mieć procesor w domowym komputerze?
Najtańsze procesory jednordzeniowe nie są zalecane nawet do podstawowych zadań, ale jak już podkreśliliśmy, należą one do rzadkości. Nawet najbardziej budżetowe układy z rodziny Intel Celeron wyposażone są obecnie w co najmniej dwa rdzenie. Układy te mogą mocno spowolnić działanie systemu operacyjnego.
Procesory dwurdzeniowe są idealnym wyborem dla laptopów oraz komputerów stacjonarnych przeznaczonych do podstawowych zadań i pracy z aplikacjami biurowymi. Sprawdzą się też w najprostszych zastosowaniach multimedialnych oraz podczas korzystania z sieci. Korzystając z nich, pobawimy się z nimi też ze starszymi grami.
Procesory czterordzeniowe powinny zainteresować osoby potrzebujące nieco więcej mocy obliczeniowej. Okażą się niezastąpione, jeżeli chcemy bawić się z nowszymi grami lub nieco bardziej zaawansowanym oprogramowaniem.
Procesory sześciordzeniowe są polecane do laptopów i pecetów gamingowych, świetnie radzą sobie również z zaawansowanym oprogramowaniem do obróbki materiałów wideo, projektowania oraz tworzenia grafiki 2D i 3D. To najlepszy wybór, gdy poszukujemy mocnej maszyny do pracy i rozrywki.
Procesory ośmiordzeniowe są układami dla entuzjastów grania w ekstremalnych rozdzielczościach ekranu. Sprawdzają się też w pecetach do najcięższej pracy. Układy te są dość drogie, więc nie poleca się ich przeciętnym użytkownikom.
Procesory z dziesięcioma lub więcej rdzeniami znajdują zastosowanie jedynie w profesjonalnym środowisku, montowane są w serwerach i stacjach roboczych, a także w komputerach hobbystów poszukujących jak najbardziej wydajnych i drogich komponentów.
Zdjęcie: Envato Elements