Data publikacji:

Ranking najlepszych procesorów w laptopach

Procesory w dużej mierze decydują o wydajności komputera i jego przydatności w wykonywaniu najbardziej wymagających zadań. Wybierając nowego laptopa, powinniśmy więc zwrócić uwagę na to, jaki konkretny model CPU oferuje, bowiem w przeciwieństwie do pecetów stacjonarnych nie jesteśmy w stanie wymienić tego komponentu.
ranking najlepszych procesorów w laptopach

Procesor w laptopie – co warto wiedzieć?

Procesor (CPU) jest mózgiem każdego laptopa, składa się on z miliardów mikroskopijnych tranzystorów i stale komunikuje się z wszystkimi podzespołami komputera. Kontroluje ich pracę i dokonuje kalkulacji niezbędnych do działania systemu operacyjnego oraz wszystkich uruchomionych na nim programów.
Procesory w laptopach różnią się swoją konstrukcja od modeli montowanych w komputerach stacjonarnych. Układy pobierają mniej energii elektrycznej i nie generują aż tak dużych ilości ciepła, dzięki czemu mogą pracować optymalnie ze znacząco mniejszym i kompleksowym systemem chłodzenia. Sytuacja ta pozwala wydłużyć czas pracy baterii, co jest niezwykle ważne w przypadku przenośnych komputerów.
Cechy te sprawiają jednak, że procesory odznaczają się mniejszą mocą i wydajnością od swoich desktopowych odpowiedników, nawet jeżeli wchodzą w skład tej samej generacji i rodziny układów. Aby nie wprowadzać w błąd konsumentów, modele CPU w komputerach stacjonarnych i laptopach mają inne oznaczenia numeryczne, co ułatwia ich identyfikację. Co więcej, w testach szybkości oraz wydajności recenzenci nie zestawiają ze sobą bezpośrednio obu typów układów.
Podkreślmy też, że nie da się wymienić procesora w laptopie. Wybierając komputer z konkretnym układem, jesteśmy na niego skazani, dlatego też należy dokładnie się zastanowić, czy będzie on odpowiadał naszym potrzebom. Z reguły nie da się ich również podkręcić, a więc zwiększyć taktowania zegara oraz przyspieszyć pracę. Nawet jeżeli jest to możliwe, operacja ma mało praktycznego sensu, bowiem zwiększa pobór mocy oraz ilość generowanego ciepła niewspółmiernie do zysków w wydajności.

Czy potrzebujesz najszybszego i najlepszego procesora w laptopie?

Jaki procesor będzie najlepszy? Zanim wybierzemy laptopa z najszybszym procesorem, w pierwszej kolejności warto się zastanowić, do jakich zadań planujemy wykorzystać komputer. Nieraz postawienie na najdroższe rozwiązania mija się z celem.
Jeżeli komputer będzie przeznaczony do codziennych zadań, takich jak praca z aplikacjami biurowymi, surfowanie w sieci lub oglądanie filmów, kupno laptopa z topowym procesorem mija się z celem. Układy z niższej i średniej półki w zupełności wystarczą do komfortowego użytkowania sprzętu.
Gdy laptop będzie służył do pracy z bardziej zaawansowanymi programami, rozważenie kupna laptopa z wydajnym CPU z wyższej półki ma znacznie więcej sensu. Szybkie procesory znajdują zastosowanie zwłaszcza wtedy, gdy planujemy używać aplikacji do projektowania graficznego w 2D i 3D, edytorów zdjęć, grafiki, filmów, a także streamowania wideo w internecie. Bez najlepszych układów wykonywanie nawet najprostszych zadań z tego typu oprogramowaniem może być koszmarem. Laptop dla grafika czy architekta musi być bowiem niezwykle wydajny. Przydadzą się one również zapalonym fanom elektronicznej rozrywki, pragnącym bawić się z najnowszymi grami.
Z najszybszych procesorów w laptopach skorzystają z kolei profesjonaliści, w grupie tej znajdują się naukowcy, inżynierowie i badacze, pracujący nad skomplikowanymi problemami i wymagającymi dużej mocy obliczeniowej. Komputery, po które sięgają te osoby, kosztują nawet ponad 10 tysięcy złotych.
jaki procesor do laptopa

Najlepszy procesor Intel czy AMD w laptopie?

Wszystkie laptopy z systemem Windows na rynku, począwszy od najtańszych netbooków, a skończywszy na najdroższych komputerach dla profesjonalistów, wyposażone są w procesory firmy Intel (Intel Core) lub AMD (AMD Ryzen). Obaj producenci rywalizują ze sobą mocno na rynku, oferując układy o zbliżonych parametrach technicznych.
CPU Intela dominują zdecydowanie, gdy rozmawiamy o najbardziej wydajnych procesorach do zastosowań profesjonalnych. AMD oferuje z kolei przeważnie najlepsze procesory dla graczy oraz najmocniejsze układy w tańszych modelach laptopów.
Wybór laptopa z produktami jednej lub drugiej firmy zależy więc w dużej mierze od klasy komputera, na którym nam zależy. Pamiętajmy też, że fundamentalny wpływ na pracę przenośnego peceta ma również ilość zamontowanej w nim pamięci RAM oraz układ graficzny, mający szczególne znacznie w laptopach do gier. Nie zapomnijmy przy tym o szybkim dysku SSD.
W jaki sposób rozpoznać więc najlepsze procesory w laptopach? Jak już wspomnieliśmy, producenci stosują unikalne alfanumeryczne nazwy dla każdego modelu. Co więcej, są one dodatkowo podzielone na rodziny urządzeń, z których każda przeznaczona jest dla innego typu laptopa. Pomiędzy układami w danej rodzinie istnieją oczywiście dość znaczące różnice, z tego też powodu warto zapoznać się z ich szczegółową dokumentacją techniczną.
Zwróćmy też uwagę na tak zwane generacje procesorów, wyznaczające kolejne przełomy technologiczne oraz zmiany w architekturze układów. Nowe generacje układów mobilnych pojawiają się wraz ze swoimi odpowiednikami do pecetów stacjonarnych, przeciętnie w odstępie dwóch lat. Dotyczy to zarówno produktów Intela, jak i AMD. Słabsze układy z nowszej generacji, będą zazwyczaj wydajniejsze od odpowiedników z poprzedniej.
W 2023 roku najnowsza generacja procesorów Intel to generacja 13, oznaczona kodową nazwą Raptor Lake. W przypadku procesorów AMD są to układy o architekturze Zen 4 i oznaczeniu liczbowym Ryzen 7000.

Najlepsze procesory Intel Core do laptopów w obrębie danej generacji

Rodzina Intel Core i9

Najbardziej zaawansowane i najszybsze układy przeznaczone dla profesjonalistów oraz entuzjastów nowych technologii. Produkty z tej rodziny zwyciężają we wszystkich testach wydajności procesorów mobilnych.

Rodzina Intel Core i7

Są to bardzo szybkie i wydajne procesory do zastosowań profesjonalnych i do gier. Spotkamy się z nimi w najlepszych ultrabookach, gamingowych maszynach i komputerach dla profesjonalistów.

Rodzina Intel Core i5

Są to solidne procesory ze średniej półki, idealne do gier, codziennej pracy z komputerem oraz zastosowań półprofesjonalnych.

Rodzina Intel Core i3

Procesory montowane w najtańszych laptopach, sprawdzające się w pracy z aplikacjami biurowymi oraz innymi mało wymagającymi zadaniami.

Rodziny procesorów AMD Ryzen do laptopów

Rodzina AMD Ryzen 9

Są to najbardziej zaawansowane układy przeznaczone dla profesjonalistów oraz entuzjastów nowych technologii. W testach ustępują jednak swoim odpowiednikom proponowanym przez firmę Intel.

Rodzina AMD Ryzen 7

Są to bardzo szybkie i wydajne procesory do zastosowań profesjonalnych oraz zabawy z najnowszymi grami.

Rodzina AMD Ryzen 5

Są to solidne procesory sprawdzające się w laptopach do gier, codziennej pracy i zastosowań półprofesjonalnych.

Rodzina AMD Ryzen 3

Są to najtańsze i najmniej wydajne procesory do codziennej pracy oraz surfowania w sieci i innych podstawowych zadań.
Zdjęcie: Envato Elements