Data modyfikacji:

Jaki procesor będzie najlepszy – ranking procesorów 2024

Procesor to najważniejszy komponent komputera. Można właściwie stwierdzić, że pełni funkcję mózgu, który współpracuje z pozostałymi podzespołami. Jaki procesor wybrać? Zobacz ranking najlepszych procesorów 2024.

jaki procesor kupić

Jaki procesor będzie najlepszym wyborem?

Zastanawiasz się, jaki procesor do laptopa do pracy biurowej, komputera gamingowego czy komputera dla grafika wybrać? Zobacz nasz poradnik i najpopularniejsze procesory w 2024 roku.

  1. AMD Ryzen 7 3700X
  2. AMD Ryzen 9 3900X
  3. AMD Ryzen 5 3600
  4. AMD Ryzen 5 2600
  5. Intel Core i5-9400F
  6. Intel Core i5-9600K
  7. Intel Core i7-9700K
  8. Intel Core i9-9900K
  9. AMD Ryzen 7 3800X
  10. AMD Ryzen 7 2700

Procesor – co to jest?

Procesor w dużym skrócie można opisać jako centralną jednostkę obliczeniową (Central Processing Unit), dlatego zamiennie używa się określenia CPU. Urządzenie wykonane jest zazwyczaj jako układ scalony, zamknięty w hermetycznej obudowie.

Jego sercem jest monokryształ krzemu, na który nanoszone są warstwy półprzewodników. Obwody procesora wykonane są z metali o bardzo dobrym przewodnictwie elektrycznym (miedź lub aluminium).

Jak działa procesor?

Procesory są sekwencyjnymi urządzeniami cyfrowymi wykonującymi ciągi prostych operacji matematyczno-logicznych. Zadaniem procesorów jest pobieranie danych z pamięci operacyjnej RAM, a następnie interpretowanie ich i wykonywanie jako rozkazy. Urządzenie odpowiada również za zarządzanie pozostałymi podzespołami umieszczonymi w komputerze.

Jaki procesor – rodzaje urządzeń

Ze względu na zastosowanie procesory dzielimy na trzy rodzaje – biurowe, do gier i do obróbki graficznej. Te pierwsze są najsłabsze, ponieważ programy do arkuszy kalkulacyjnych lub procesory tekstu nie są bardzo wymagające.

Jaki procesor do gier wybrać? W przypadku gier potrzebne są znacznie lepsze parametry. Komputer musi wtedy wykonywać więcej skomplikowanych obliczeń. Tutaj jednak duża rolę odgrywają karty graficzne, dlatego procesor, wbrew pozorom, nie jest najistotniejszym elementem.

Takim jest zdecydowanie w przypadku składania komputera przeznaczonego do pracy nad obróbką grafiki lub montażem filmów. Wtedy większość działań opiera się na procesorze, dlatego potrzebne jest urządzenie najbardziej zaawansowane technologicznie.

Jaki procesor wybrać?

Zanim zaczniecie zastanawiać się, jaki model procesora powinniście wybrać, przemyślcie dokładnie, do jakich celów będziecie wykorzystywać komputer.

Jeżeli planujecie grać w najnowsze produkcje, to musicie zainwestować przynajmniej w procesor czterordzeniowy. W przeciwnym razie będziecie musieli liczyć się z pewnymi ograniczeniami bądź spadkami płynności.

Na pierwszy rzut oka parametry procesora potrafią wywołać konsternację. Na szczęście nie wszystkie są na tyle istotne, żeby zawracać sobie nimi głowę.

Oczywiście, jeśli jesteś profesjonalistą i chcesz wykorzystać w pełni potencjał komputera, to wtedy każdy element ma znaczenie. Laików raczej nie będzie interesowała możliwość podkręcenia mocy procesora. Jaki procesor wybrać? Przyjrzyj się poniższym parametrom.

Częstotliwość taktowania

Zdecydowanie najważniejszy parametr dotyczący bezpośrednio mocy procesora. Im większe taktowanie, tym urządzenie jest w stanie wykonywać więcej operacji jednocześnie, a przy tym robić to w znacznie szybszym tempie.

Jeśli myślisz o graniu, to powinnieneś patrzeć na procesory oferujące co najmniej taktowanie na poziomie 3,5 GHz. Warto jednak pomyśleć o mocniejszym sprzęcie, który wystarczy na więcej lat.

Liczba rdzeni fizycznych

Im więcej rdzeni posiada procesor, tym lepiej. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że idzie też za tym znacznie wyższa cena. Do prac biurowych spokojnie możecie inwestować w procesory dwurdzeniowe, w przypadku gier konieczne są cztery rdzenie lub więcej.

Liczba wątków (rdzeni logicznych)

Podobnie jak w przypadku rdzeni fizycznych im więcej, tym mocniejszy jest procesor.

Gniazdo procesora

Przed kupnem procesora koniecznie sprawdź, jaki Socket (czyli rodzaj gniazd) znajduje się na płycie głównej. Jest aż kilka rodzajów Socketów, do których pasują konkretne rodzaje procesorów. Najpopularniejsze obecnie są AM4 i 1151.

Jaki procesor kupić – ranking procesorów 2024

W rankingu procesorów znajdziesz zarówno modele budżetowe, jak i przeznaczone dla graczy oraz osób korzystających z profesjonalnych programów edytorskich. Zobacz, jaki procesor wybrać. Mamy dla ciebie ranking procesorów Intel i AMD.

1. AMD Ryzen 7 3700X

Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma osiem rdzeni i szesnaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,8 GHz.

2. AMD Ryzen 9 3900X

Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma dwanaście rdzeni i dwadzieścia cztery wątki. Częstotliwość taktowania wynosi 3,8 GHz. W rankingu procesorów AMD oraz Intel nie mogło zabraknąć tej propozycji.

3. AMD Ryzen 5 3600

Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma sześć rdzeni i dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,6 GHz.

4. AMD Ryzen 5 2600

Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma sześć rdzeni i dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,4 GHz.

5. Intel Core i5-9400F

Procesor współpracuje z gniazdem Socket 1151, ma sześć rdzeni i sześć wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 2,9 GHz.

6. Intel Core i5-9600K

Procesor współpracuje z gniazdem Socket 1151, ma sześć rdzeni i sześć wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,7 GHz.

7. Intel Core i7-9700K

Procesor współpracuje z gniazdem Socket 1151, ma osiem rdzeni i osiem wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,6 GHz.

8. Intel Core i9-9900K

Procesor współpracuje z gniazdem Socket 1151, ma osiem rdzeni i szesnaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,6 GHz.

9. AMD Ryzen 7 3800X

Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma osiem rdzeni i szesnaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,9 GHz.

10. AMD Ryzen 7 2700

Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma osiem rdzeni i szesnaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,2 GHz.