Procesor to najważniejszy komponent komputera. Można właściwie stwierdzić, że pełni funkcję mózgu, który współpracuje z pozostałymi podzespołami. Jaki procesor wybrać? Zobacz ranking najlepszych procesorów 2024.
Zastanawiasz się, jaki procesor do laptopa do pracy biurowej, komputera gamingowego czy komputera dla grafika wybrać? Zobacz nasz poradnik i najpopularniejsze procesory w 2024 roku.
Procesor w dużym skrócie można opisać jako centralną jednostkę obliczeniową (Central Processing Unit), dlatego zamiennie używa się określenia CPU. Urządzenie wykonane jest zazwyczaj jako układ scalony, zamknięty w hermetycznej obudowie.
Jego sercem jest monokryształ krzemu, na który nanoszone są warstwy półprzewodników. Obwody procesora wykonane są z metali o bardzo dobrym przewodnictwie elektrycznym (miedź lub aluminium).
Procesory są sekwencyjnymi urządzeniami cyfrowymi wykonującymi ciągi prostych operacji matematyczno-logicznych. Zadaniem procesorów jest pobieranie danych z pamięci operacyjnej RAM, a następnie interpretowanie ich i wykonywanie jako rozkazy. Urządzenie odpowiada również za zarządzanie pozostałymi podzespołami umieszczonymi w komputerze.
Ze względu na zastosowanie procesory dzielimy na trzy rodzaje – biurowe, do gier i do obróbki graficznej. Te pierwsze są najsłabsze, ponieważ programy do arkuszy kalkulacyjnych lub procesory tekstu nie są bardzo wymagające.
Jaki procesor do gier wybrać? W przypadku gier potrzebne są znacznie lepsze parametry. Komputer musi wtedy wykonywać więcej skomplikowanych obliczeń. Tutaj jednak duża rolę odgrywają karty graficzne, dlatego procesor, wbrew pozorom, nie jest najistotniejszym elementem.
Takim jest zdecydowanie w przypadku składania komputera przeznaczonego do pracy nad obróbką grafiki lub montażem filmów. Wtedy większość działań opiera się na procesorze, dlatego potrzebne jest urządzenie najbardziej zaawansowane technologicznie.
Zanim zaczniecie zastanawiać się, jaki model procesora powinniście wybrać, przemyślcie dokładnie, do jakich celów będziecie wykorzystywać komputer.
Jeżeli planujecie grać w najnowsze produkcje, to musicie zainwestować przynajmniej w procesor czterordzeniowy. W przeciwnym razie będziecie musieli liczyć się z pewnymi ograniczeniami bądź spadkami płynności.
Na pierwszy rzut oka parametry procesora potrafią wywołać konsternację. Na szczęście nie wszystkie są na tyle istotne, żeby zawracać sobie nimi głowę.
Oczywiście, jeśli jesteś profesjonalistą i chcesz wykorzystać w pełni potencjał komputera, to wtedy każdy element ma znaczenie. Laików raczej nie będzie interesowała możliwość podkręcenia mocy procesora. Jaki procesor wybrać? Przyjrzyj się poniższym parametrom.
Zdecydowanie najważniejszy parametr dotyczący bezpośrednio mocy procesora. Im większe taktowanie, tym urządzenie jest w stanie wykonywać więcej operacji jednocześnie, a przy tym robić to w znacznie szybszym tempie.
Jeśli myślisz o graniu, to powinnieneś patrzeć na procesory oferujące co najmniej taktowanie na poziomie 3,5 GHz. Warto jednak pomyśleć o mocniejszym sprzęcie, który wystarczy na więcej lat.
Im więcej rdzeni posiada procesor, tym lepiej. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że idzie też za tym znacznie wyższa cena. Do prac biurowych spokojnie możecie inwestować w procesory dwurdzeniowe, w przypadku gier konieczne są cztery rdzenie lub więcej.
Podobnie jak w przypadku rdzeni fizycznych im więcej, tym mocniejszy jest procesor.
Przed kupnem procesora koniecznie sprawdź, jaki Socket (czyli rodzaj gniazd) znajduje się na płycie głównej. Jest aż kilka rodzajów Socketów, do których pasują konkretne rodzaje procesorów. Najpopularniejsze obecnie są AM4 i 1151.
W rankingu procesorów znajdziesz zarówno modele budżetowe, jak i przeznaczone dla graczy oraz osób korzystających z profesjonalnych programów edytorskich. Zobacz, jaki procesor wybrać. Mamy dla ciebie ranking procesorów Intel i AMD.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma osiem rdzeni i szesnaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,8 GHz.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma dwanaście rdzeni i dwadzieścia cztery wątki. Częstotliwość taktowania wynosi 3,8 GHz. W rankingu procesorów AMD oraz Intel nie mogło zabraknąć tej propozycji.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma sześć rdzeni i dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,6 GHz.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma sześć rdzeni i dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,4 GHz.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket 1151, ma sześć rdzeni i sześć wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 2,9 GHz.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket 1151, ma sześć rdzeni i sześć wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,7 GHz.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket 1151, ma osiem rdzeni i osiem wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,6 GHz.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket 1151, ma osiem rdzeni i szesnaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,6 GHz.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma osiem rdzeni i szesnaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,9 GHz.
Procesor współpracuje z gniazdem Socket AM4, ma osiem rdzeni i szesnaście wątków. Częstotliwość taktowania wynosi 3,2 GHz.
Autor: Łukasz Morawski