Data modyfikacji:

Ranking procesorów Intel

Procesor to serce każdego komputera, które w dużym stopniu odpowiada za wydajność i efektywne wykonywanie poszczególnych zadań. Postanowiliśmy wybrać najlepsze modele firmy Intel. Zobacz nasz ranking procesorów Intel.

Dlaczego procesor w komputerze jest aż tak ważny?

Dlaczego pytanie, jaki procesor wybrać, ma tak duże znaczenie? Procesor wykonuje ciągi rozmaitych operacji, które są w stanie poradzić sobie z odpowiednimi zadaniami. Jednostka CPU (Central Processing Unit) pobiera dane z pamięci i następnie wykonuje dane polecenia. Na wydajność ogromny wpływ ma liczba rdzeni.

Z podstawowymi zadaniami poradzą sobie procesory dwurdzeniowe, które stanowią najpopularniejszą grupę. Nieco bardziej wymagający użytkownicy powinni sięgnąć po procesory czterordzeniowe lub sześciordzeniowe. Do grafiki, a także gier warto sięgnąć po procesory ośmiordzeniowe lub większe.

Możliwości obsługi wielu wątków sprawią, że mocy nie zabraknie nigdy! Duży wpływ na pracę procesora mają również takie parametry, jak częstotliwość, pamięć podręczna, magistrala czy gniazdo procesora. Aby wybrać dobrą jednostkę, należy w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby. Pomocny w wyborze będzie również nasz ranking procesorów Intel.

Rodziaje procesorów Intel: oznaczenia i generacje

Zastanawiasz się, który procesor wybrać: AMD czy Intel? Firma Intel tworzy procesory, które napędzają wiele komputerów stacjonarnych i przenośnych. Producent ma bardzo zróżnicowaną ofertę, która spełni oczekiwania zwykłych, jak i zaawansowanych użytkowników. Rodzinę procesorów Intela można podzielić według generacji.

  • Procesory Intel Core i9 – najnowsza linia procesorów Intel dziewiątej generacji oferuje 8 rdzeni i 16 wątków w najwyższej konfiguracji. Producent dedykuje je osobom, które grają, nagrywają filmy, a także tworzą zaawansowane projekty graficzne. Procesory Intel Core i9 są zintegrowane ze złączem USB 3.1 drugiej generacji.
  • Procesory Intel Core i7 – oferują bardzo dużą wydajność przy zachowaniu nieco niższej ceny. Można je stosować zarówno do komputerów gamingowych, jak i do pracy biurowej, która wymaga nieco większej mocy. Siódma generacja występuje w wersji z 4 rdzeniami, 6 rdzeniami i 8 rdzeniami z 8 wątkami.
  • Procesory Intel Core i5 – zdecydowanie najpopularniejsza grupa procesorów, obecna w większości komputerów stacjonarnych i laptopów. Procesory Intel Core i5 występują w wersjach 4-rdzeniowych i 6-rdzeniowych z 8 wątkami. To dobry kompromis pomiędzy wydajnością a atrakcyjną ceną.
  • Procesory Intel Core i3 – budżetowe rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują ogromnej wydajności. Zazwyczaj te modele spisują się świetne w codziennym użytkowaniu. Przy odpowiednio dobrej konfiguracji komputera można pokusić się o zagranie w gry na średnich ustawieniach. Procesory występują w wersjach 2-rdzeniowych i 4-rdzeniowych z 4 wątkami.
  • Procesory Intel Core m3 – stosowane są w małych komputerach przenośnych, mają przede wszystkim ograniczyć zużycie energii, aby zapewnić jak najlepszy czas pracy na baterii. Procesory występują w wersji 2-rdzeniowej z 4 wątkami.

Ranking procesorów Intel

Intel Core i3-9100F 3,6 GHz

Procesor Intel Core i3 oferuje 4 rdzenie oraz 4 wątki. Dzięki 6 MB pamięci i taktowaniem 3,6 GHz jest w stanie zapewnić naprawdę dobrą wydajność. W tym modelu zastosowano technologię Turbo Boost 2.0, która zwiększa częstotliwość do 4,2 GHz.

Nawet przy nieco bardziej wymagających zadaniach mocy nie powinno zabraknąć. Producent ponadto gwarantuje wsparcie dla rozdzielczości 4K. Dla przeciętnego użytkownika to bardzo dobry wybór.

Intel Core i5-0400F 2,9 GHz 

Składając komputer o niezłych parametrach, warto rozważyć zastosowanie procesora Intel Core i5. Jego 6-rdzeniowa konstrukcja, w połączeniu z 6 wątkami i 9 MB pamięci Smart Cache, pozwoli na odpalenie wielu tytułów bez większej zadyszki.

Podstawowa częstotliwość wynosi 2,9 GHz, jednak tryb Turbo Boost umożliwia podkręcenie jej do 4,1 GHz. Ten model jest dedykowany przede wszystkim edycji zdjęć, graniu, a także relacjonowaniu rozgrywki w czasie rzeczywistym.

Intel Core i7-9700K 3,6 GHz

Mocny komputer do gier powinien być zbudowany na bazie trzeciej propozycji w rankingu procesorów Intel. Świetnie zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że nie pożałujesz żadnej wydanej złotówki. Na pokładzie tego modelu znajduje się 8 rdzeni i 8 wątków. Pamięć 12 MB Smart Cache znacząco ułatwia realizowanie wymagających zadań.

Podstawowa częstotliwość procesora wynosi 3,6 GHz, jednak nie ma problemu z podkręceniem jej do 4,9 GHz za pomocą Turbo Boost. Wykonanie w 14 nm procesie technologicznym sprawia, że procesor zużywa mniej energii, a także mniej się nagrzewa.

Intel Core i9-9900K 3,6 GHz

Absolutnie najwyższa półka i zasłużone miejsce w rankingu procesorów Intel. Sprawdzi się w naprawdę ciężkich zadaniach. Podczas projektowania inżynierowie Intela skupili się przede wszystkim na wsparciu wymagających gier, a także rozdzielczości 4K. Za pomocą tego modelu błyskawicznie zrenderujesz film, a także odpalisz najnowszą grę.

Intel Core i9 ma 8 rdzeni oraz 16 wątków, przez co jest w stanie zrobić znacznie więcej niż wcześniej prezentowane modele. Lutowany odpromiennik ciepła sprawia, że temperatura rdzenia jest o wiele niższa. Producent umożliwia także wykonanie overclockingu, dzięki technologii Intel XTU oraz Intel XMP. Ten procesor w rękach wymagających użytkowników będzie idealny.