Data modyfikacji:

Jaki laptop dla grafika wybrać? 

Laptop dla grafika musi spełniać szereg funkcji, dlatego dobór odpowiednich podzespołów jest w tym przypadku kluczowy. Okazuje się, że kluczowa jest nie tylko jakość obrazu czy wydajność. Podpowiadamy, na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze laptopa dla grafika. 
laptop dla grafika

Jakimi parametrami powinien charakteryzować się dobry laptop dla grafika? 

Komputer grafika, klawiatura czy myszka dla grafika muszą być odpowiednio dostosowane do warunków pracy. Jakie parametry mają znaczenie w wypadku wyboru laptopa graficznego?

Wielkość wyświetlacza

Ten parametr ma duży wpływ na wielkość całego urządzenia, dlatego warto dobrze zastanowić się, jaka wielkość laptopa będzie odpowiednia. Na pewno nie ma uniwersalnej zasady, która mówiłaby, jak duży wyświetlacz grafik ma wybrać. Jedni lubią mieć duża przestrzeń roboczą, dlatego laptop 15-, 16- lub 17-calowy będzie odpowiednim wyborem.
Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że waga, jak i wielkość takiego urządzenia również będą większe, co może być uciążliwe podczas podróżowania. Druga grupa osób ceni sobie kompaktowe rozmiary, dlatego kompromisem są laptopy 13- i 14-calowe. Do tworzenia grafiki mniejszy laptop raczej nie będzie dobrym wyborem. 

Powłoka ekranu

Komfort pracy jest niezwykle ważny. Laptopy z powłoką błyszczącą słabiej radzą sobie z odbijaniem światła, ale w zamian za to oferują bardzo dobre odwzorowanie kolorów, co w pracy grafika jest niezwykle istotne. Jeśli pracujesz poza domem w różnych warunkach oświetleniowych, to laptop z powłoką matową okażę się lepszy, ponieważ przepuszczalność światła jest ograniczona. Kompromisem są powłoki antyrefleksyjne, łączące cechy powłoki matowej i błyszczącej. Takie laptopy są jednak zwykle odrobinę droższe. 

Zarządzanie kolorem

Standardowe laptopy do oglądania filmów czy grania nie potrzebują aż tak szerokiej palety barw. Inaczej jest w przypadku grafiki, a także fotografii. Urządzenie do pracy powinno pokrywać jak największą przestrzeń barwową. Najlepsze modele powinny pokrywać paletę kolorów Adobe RGB, sRGB, DCI-P3. Dzięki temu będziesz w stanie tworzyć grafikę bez obawy o to, że kolory nie będą odwzorowane w sposób prawidłowy.  

Rozdzielczość

Ten parametr określa ilość pikseli wyświetlanych na ekranie. Im więcej, tym lepsza ostrość, dlatego graficy nie powinni iść na żadne kompromisy. Laptop z rozdzielczością Full HD zapewni bardzo dobry obraz, ale najbardziej wymagający użytkownicy powinni wybrać jeszcze większą rozdzielczość 4K. Ostrzejszy obraz bez wątpienia wpłynie na komfort pracy. 

Procesor i pamięć RAM

Solidna jednostka, będąca sercem każdego laptopa, ma zapewnić doskonałą wydajność. Programy graficzne są niezwykle wymagające, dlatego czterordzeniowy procesor to absolutne minimum. Większa ilość rdzeni przekłada się bezpośrednio na wydajność i szybsze wykonywanie zadań, a także korzystanie z narzędzi. Popularne procesory wykorzystywane przez grafików to Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, AMD Ryzen 7, AMD Ryzen 9, a także jednostki Apple – M1, M1 Max, M1 Ultra oraz M2. 
Pamięć RAM jest wykorzystywana przez aplikacje do wykonywania rozmaitych czynności. Im więcej pamięci, tym więcej zadań będzie w stanie obsłużyć laptop. Do grafiki 16 GB pamięci RAM to absolutne minimum. Do komfortowej pracy lepiej mieć jednak 32 GB pamięci RAM. 

Karta graficzna

Dobra grafika jest równie ważna co procesor i pamięć RAM. Z tego względu jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Przy bardzo wymagających zadaniach można pomyśleć o dokupieniu zewnętrznej karty graficznej, która jeszcze lepiej poradzi sobie z obsługą aplikacji. 

Dysk

Wybór jest prosty w tym wypadku. Półprzewodnikowe dyski SSD są aktualnie najlepszym wyborem, a to za sprawą bardzo wysokich transferów danych. Przesyłanie, jak i obsługa dużych plików dla takiego dysku nie stanowi najmniejszego problemu. Dodatkową zaletą jest mała awaryjność i zdecydowanie szybsze uruchamianie systemu. 

Bateria

Pojemna bateria jest istotna, jednak przy korzystaniu z programów graficznych nie można liczyć na bardzo długi czas pracy. Przy dobrej optymalizacji i akumulatorze o pojemności przynajmniej 5000–6000 mAh można osiągnąć do 10–11 godzin pracy. 

Dostępne złącza

Graficy bardzo często korzystają z zewnętrznych monitorów, dlatego laptop powinien mieć port HDMI lub USB-C/Thunderbolt. Dzięki temu podłączysz do laptopa zewnętrzny monitor i będziesz mógł cieszyć się wydajniejszą pracą. Większość producentów stosuje w swoich laptopach dodatkowe złącza USB-C. Za pomocą przejściówek podłączysz zewnętrzne dyski oraz akcesoria. W niektórych wersjach wciąż można znaleźć złącza USB typu A. 

System operacyjny

Wybór jest prosty: Windows czy macOS? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wybór systemu i całego laptopa powinien być uzależniony od programów, na których pracujesz. Niektóre z nich lepiej działają na systemie Windows, a inne – na macOS. Przez wielu grafików system Apple jest uznawany za stabilniejszy i wydajniejszy. 

Ile powinien kosztować komputer dla grafika? 

Specyfikacja laptopa dla grafika nie odbiega znacząco od sprzętu dedykowanego graczom. Obie grupy użytkowników potrzebują topowych podzespołów w kompaktowej obudowie. Cena wyjściowa to około 4–5 tysięcy złotych, ale mówimy tutaj o absolutnie podstawowych wersjach. Dla bardzo wymagających grafików cena 10–15 tysięcy złotych jest zupełnie normalna. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.