Data publikacji:

Jaka myszka dla grafika?

Chociaż osoby pracujące na co dzień nad obróbką grafiki oraz zdjęć korzystają zazwyczaj z różnego rodzaju mniej lub bardziej profesjonalnych tabletów, w ich codziennej pracy niezastąpiona okazuje się też bardzo często poczciwa myszka komputerowa. Podpowiadamy, jaka myszka dla grafika komputerowego będzie najlepszym wyborem.

myszka dla grafika

Myszka dla grafika

Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy zajmujący się na co dzień obróbką zdjęć, cyfrową grafiką i projektowaniem graficznym w 2D lub 3D korzystają zazwyczaj z różnego rodzaju tabletów. Są to nieskomplikowane urządzenia z prostymi stylusami, ale też warte wiele tysięcy złotych modele wyposażone we własne interaktywne ekrany dotykowe. Jednak nawet najdroższe urządzenia w niektórych wypadkach może zastąpić poczciwa myszka komputerowa dla grafika.

Przeczytaj również: Jaki tablet graficzny kupić? Ranking najlepszych tabletów

Wybór myszki dla grafika zależy oczywiście w dużej mierze od indywidualnych upodobań oraz przyzwyczajeń, a także jej przeznaczenia. Możemy jednak łatwo zidentyfikować kilka podstawowych czynników, które powinny wpłynąć na podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu.

Przeczytaj także: Myszka bezprzewodowa. Ranking najlepszych myszek bezprzewodowych?

Jaka myszka dla grafika komputerowego?

Na co zwracamy uwagę przy wyborze myszki dla grafika komputerowego?

Sposób połączenia z komputerem

Mamy do wyboru modele bezprzewodowe lub przewodowe. Pierwsze rozwiązanie jest popularniejsze wśród grafików i może okazać się przydatne zwłaszcza wtedy, gdy np. po myszkę sięgamy z rzadka i nie chcemy, by zajmowała niepotrzebnie przestrzeń na biurku lub często przenosimy się z miejsca na miejsce, korzystając chociażby z laptopa. Minusem jest oczywiście potrzeba ładowania wewnętrznej baterii urządzenia, a także jego nieco wyższa cena.

Sensor w profesjonalnej myszce dla grafika

Obecnie myszki korzystają z sensorów optycznych lub laserowych. Droższe modele laserowe oferują większą precyzję, a co najważniejsze, ich funkcjonowanie nie jest zakłócane powierzchnią, na jakiej ich używamy (np. białe lub szklane biurka), dzięki temu nie wymagają one więc żadnych dodatkowych podkładek.

Możliwość regulowania czułości

Niezwykle przydatna może okazać się możliwość szybkiej zmiany czułości myszki, zwłaszcza przy wykonywaniu pracy wymagającej dużej precyzji. Na taki zabieg pozwalają nam zazwyczaj dobre myszki gamingowe.

Dzięki dostarczonemu oprogramowaniu często operację tę przeprowadzimy „w locie”, bez potrzeby odrywania się od pracy, korzystając z dedykowanego przycisku lub ustawionego wcześniej skrótu. Warto też przy okazji zwrócić uwagę na zakres dostępnych czułości oferowanych przez konkretne modele.

Przyciski funkcyjne w myszce dla grafika

Każdy, kto pracuje z oprogramowanie graficznym, docenia z pewnością istnienie różnego rodzaju skrótów klawiaturowych. Myszki z kilkoma przyciskami funkcyjnymi przyśpieszą naszą pracę i pozwolą na szybki dostęp do wielu najczęściej wykonywanych akcji i opcji. Droższe modele gamingowe mogą posiadać czasami nawet ponad sześć różnych przycisków funkcyjnych.

Ergonomia, czyli podstawa dobrej myszki dla grafika

Dobrze leżąca w dłoni myszka to podstawa, zwłaszcza wówczas, gdy spędzamy z nią długie godziny pracy. Warto zadbać również, by nie była zbyt duża lub za mała, a dostęp do kółka i przycisków funkcyjnych był łatwy i nie wymagał niepotrzebnej gimnastyki palców.

Wykonanie

Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, z jakich materiałów jest wykonana myszka. Wysokiej jakości plastik oraz podzespoły zapobiegną szybkiemu zużywaniu się sprzętu. W przypadku modeli przewodowych przypatrzmy się również kablowi i upewnijmy się, czy jest on dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami i nadmiernym zwijaniem się.

Istotne mogą okazać się również nóżki urządzenia. Najlepiej, by były one metalowe, co ułatwi ich czyszczenie oraz korzystanie z myszki na różnych powierzchniach.

Myszki gamingowe: idealne rozwiązanie dla grafika?

Na rynku nie znajdziemy zbyt wielu procesjonalnych myszek dla grafików. Jeżeli już trafimy na taki model, jego cena będzie niezwykle wysoka. Czy graficy są w takim razie skazani na korzystanie z typowo biurowych gryzoni?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie. Wszystkie pożądane cechy myszki dla grafika posiadają myszki gamingowe. Nawet tanie modele z tej kategorii mogą okazać się lepszym rozwiązaniem dla grafików niż znacznie droższy, typowo biurowy model.