Data modyfikacji:

Jaka myszka bezprzewodowa? Jakie parametry są ważne?

Myszy, które nie wymagają kabla, są bardzo wygodne, dlatego błyskawicznie zdobyły popularność wśród użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów. Gwarantują większy porządek na biurku, możliwość łatwego przenoszenia  i komfort używania. Nie są też pozbawione wad, jednak producenci projektują coraz nowocześniejsze i bardziej niezawodne modele. Jaka myszka bezprzewodowa będzie najlepsza? Wybór zależy od twoich potrzeb i budżetu. Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Jaka powinna być dobra myszka bezprzewodowa?

Dobra mysz powinna być dostosowana do twoich potrzeb, wytrzymała i wykonana z dbałością o szczegóły. Nie każdy użytkownik potrzebuje wielu przycisków, skomplikowanego kształtu urządzenia lub maksymalnej precyzji, zwłaszcza jeśli wiąże się z tym wyższa cena. Tańsze, proste akcesoria komputerowe również znajdą swoich zwolenników. Nie warto jednak oszczędzać na jakości, ponieważ słaby sprzęt może być awaryjny i szybciej odmówić posłuszeństwa. Mając to na uwadze, z łatwością zdecydujesz jaka myszka bezprzewodowa będzie dla ciebie najlepsza.

Jaka myszka bezprzewodowa? Najważniejsze parametry

Wybierając myszkę, musisz wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, dzięki czemu łatwiej będzie ci podjąć dobrą decyzję.

Jaka rozdzielczość myszki bezprzewodowej?

Od niej zależy precyzja, z jaką będziesz mógł pracować. Wyraża się ją w DPI, czyli plamkach na cal, chodzi o odległość, którą może pokonać kursor po przesunięciu o jeden cal po podłożu. Im wyższe DPI, tym większa czułość myszki. Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy już DPI na poziomie 1000, żeby móc sprawnie pracować na komputerze.

Ergonomiczna budowa dobrej myszki bezprzewodowej

Jaka myszka bezprzewodowa jest najwygodniejsza? Taka, która dobrze leży w dłoni, ma optymalny ciężar i obudowę wykonaną z tworzywa umożliwiającego pewny chwyt. Ponadto wykorzystanie przy produkcji solidnego materiału zwiększa żywotność urządzenia.

Sposób działania

Dawne myszki kulkowe odeszły już do lamusa, nastała epoka myszy optycznych i laserowych, które są dużo wygodniejsze w użytkowaniu i nie wymagają skomplikowanego czyszczenia.

Komunikacja z komputerem

Bez względu na to jaką myszkę bezprzewodową wybierzesz, musi się ona w jakiś sposób łączyć z komputerem. Może się to odbywać na kilka sposobów, a najważniejsze jest, by nie dochodziło do zakłóceń, które utrudniają płynne działanie.

Dodatkowe przyciski

Współczesne myszy są często bardzo rozbudowane i posiadają wiele przycisków, które można wykorzystać do pracy lub rozrywki. Dodatkowe funkcje podnoszą jednak cenę, dlatego warto sięgać po urządzenia o bardziej skomplikowanej budowie jedynie wtedy, gdy rzeczywiście jest to potrzebne.

Klasyczna czy wertykalna

Od pewnego czasu oprócz myszek o tradycyjnym wyglądzie, dostępne są również myszy wertykalne, czyli pionowe. Stanowią niewielki procent wśród dostępnych urządzeń. Powinny się nimi zainteresować osoby cierpiące na problemy z nadgarstkiem, ramionami  lub rękami, ale z powodzeniem można ich również używać profilaktycznie, by zapobiec kłopotom zdrowotnym.

Jaka myszka bezprzewodowa – optyczna czy laserowa?

Zdecydowałeś, że chcesz kupić wygodną mysz bez kabla, ale nie wiesz na jaki model się zdecydować? W sklepach znajdziesz przeróżne myszki, różniące się kształtem i metodą działania.
Jaka myszka bezprzewodowa będzie lepsza: optyczna czy laserowa? Zależy do czego zamierzasz ją wykorzystywać. Urządzenia laserowe są nowocześniejsze i odznaczają się lepszą precyzją. Ze względu na czułość są lubiane przez graczy i grafików komputerowych. Jeśli szukasz taniej i dobrej myszki bezprzewodowej do pracy w domu lub biurze, możesz zdecydować się na urządzenie optyczne, które również działa bez zarzutu, może być wykorzystywane na każdej powierzchni i jest wystarczająco dobre dla podstawowych użytkowników.

Jaka myszka bezprzewodowa? Komunikacja z komputerem

Sposób połączenia wydaje się mało istotny, jednak ma wpływ na dzianie sprzętu, dlatego jeśli stoisz przed decyzją jaką myszkę bezprzewodową wybrać, musisz go uwzględnić.

Technologia radiowa

Pierwsze myszy bezprzewodowe łączyły się z komputerem dzięki technologii radiowej i nadal jest ona popularna. Żeby myszki zadziałały, wystarczy włożyć do portu USB specjalny mały nadajnik.  Zdarza się jednak, że taka mysz gubi połączenie, gdy w pobliżu pojawią się urządzenia o tej samej częstotliwości.

Bluetooth

Myszki łączące się w ten sposób nie mają nadajnika, w związku z tym nie zajmują portu USB. Potrzebują natomiast komputera z obsługą Bluetooth, co może być problematyczne dla użytkowników starszych komputerów, konieczny jest wtedy zakup specjalnego adaptera. Dużym plusem tego typu nowoczesnych myszek jest możliwość łączenia z kilkoma urządzeniami jednocześnie.

WiFi

Takie myszki są najmniej popularnym typem ze względu na niską precyzję i wolny czas reakcji.

Jaka myszka bezprzewodowa gamingowa?

Gracze-tradycjonaliści najchętniej korzystają z myszek przewodowych, które umożliwiają stabilne połączenie bez obawy o opóźnienia, które mogą przełożyć się na czas reakcji i rezultat gry. Trudno jednak ukryć, że brak kabla również jest kuszący, a nowoczesne myszy bezprzewodowe są w stanie sprostać oczekiwaniom wymagających użytkowników.
Jaka myszka bezprzewodowa sprawdzi się u graczy? Najlepiej wybierać modele z wyższej półki cenowej, odznaczające się dużą precyzją. Sprawdzą się zwłaszcza te, w których możliwe jest dostosowanie czułości do rodzaju gry. Myszki bezprzewodowe dla graczy powinny posiadać przynajmniej kilka przycisków dodatkowych, które umożliwią jeszcze lepsze efekty rozgrywek. Dla niektórych osób znaczenie może mieć również ciekawy, stylowy wygląd.

Najlepsze myszki bezprzewodowe do pracy biurowej

Do większości prac biurowych w zupełności wystarczy dobrej jakości mysz optyczna. Wybierając konkretne urządzenie, sprawdź czy dobrze leży w dłoni i czy wygodnie się z niego korzysta. Jeśli do pracy potrzebujesz skupienia, dobrym wyborem będzie cicha myszka bezprzewodowa.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym