Mysz bezprzewodowa — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Można by pomyśleć, że w erze laptopów, notebooków, paneli dotykowych i nowoczesnych touchpadów myszki komputerowe zostaną zepchnięte w zakamarki technologicznej historii. Jednak tak się nie dzieje. Elektroniczne gryzonie mają się doskonale, a ich producenci wymyślają coraz to nowsze i ciekawsze modele z oryginalnymi, niezwykle użytecznymi funkcjami, mającymi zachęcić do ich zakupu. Kiedy na rynku sprzętu informatycznego pojawiły się myszki bezprzewodowe, z racji swojej mobilności cieszyły się ogromnym powodzeniem. Możliwość uwolnienia się od zbędnych kabli nadal ma ogromne rzesze wiernych fanów

Po co mi mysz bezprzewodowa?

Ten banalny z pozoru problem może mieć ogromne znaczenie w przypadku doboru idealnej myszki. Zapaleni gracze komputerowi będą z pewnością potrzebowali zupełnie innych rozwiązań niż programiści czy graficy. Najprostszy wybór będą miały osoby, którym myszka będzie służyła głównie do typowych zwykłych czynności wykonywanych na komputerze, takich jak przeskakiwanie między oknami czy przeglądanie stron internetowych.

Jeśli jesteśmy leworęczni, najlepiej wybierzmy myszkę bezprzewodową przeznaczoną specjalnie dla osób leworęcznych lub też taką, którą będzie można łatwo dostosować do dominującej lewej ręki. Unikajmy raczej modeli wyprofilowanych tylko dla prawej dłoni, gdyż przy dłuższym użytkowaniu myszki może się to okazać uciążliwe.

Mysz bezprzewodowa dla profesjonalisty

W przypadku wyboru myszy bezprzewodowej dla profesjonalistów, na przykład grafików, należy kierować się nie tylko płynnością czy szybkością danego gryzonia. W przypadku myszki, która ma się stać niejako narzędziem naszej pracy, ogromnie ważna będzie czułość sensora, wyposażenie w dodatkowe przyciski ułatwiające manewrowanie między oknami i oferujące dodatkowe funkcje. Myszka, której będziemy używać nieprzerwanie przez wiele godzin, musi być idealnie ergonomicznie wyprofilowana, tak aby jej długotrwałe eksploatowanie nie męczyło i nie nadwerężało naszej dłoni.

Ważnym kryterium będzie w tym przypadku także materiał, z jakiego został wykonany elektroniczny gryzoń. Powinien on być wyposażony w antypoślizgową powłokę, dzięki której nasza dłoń nie będzie ślizgała się po myszce.

Dla profesjonalistów prawdopodobnie najlepsze okażą się myszki bezprzewodowe z czujnikiem laserowym. Warto zwrócić uwagę, aby jego rozdzielczość nie była niższa niż 2000 dpi, gdyż ten parametr to absolutne minimum do sprawnego korzystania z gryzonia do tworzenia skomplikowanych projektów graficznych.
W przypadku myszy bezprzewodowych do zadań specjalnych szczególnie przydatne okażą się także wysokiej jakości ślizgacze o niskim tarciu. Warto też wybierać urządzenia umożliwiające niezakłóconą pracę na niemal każdej powierzchni.

Bardzo duże znaczenie w myszkach komputerowych dla grafików i graczy ma także sposób zasilania myszki. Najlepsze będą modele, które umożliwią nam ciągłą i niezakłóconą pracę. W myszkach zasilanych jedynie na baterie lub akumulatorki trudno o taki komfort. Ten problem omówimy szerzej w dalszej części poradnika.

Przykładem myszki stworzonej z myślą o profesjonalistach jest model Logitech Performance Mouse MX. Ten gryzoń ma cztery przyciski, które można przełączać kciukiem, oraz rozbudowane funkcje scrolla. Oprócz tego umożliwia pracę na niemal każdej powierzchni, łącznie ze szkłem. Dużym atutem jest też jej przyjazny, odpowiednio wyprofilowany kształt, wskaźnik naładowania baterii, a także możliwość ładowania jej podczas pracy bez konieczności wymieniania akumulatorów czy odkładania jej do bazy dokującej

Myszki bezprzewodowe uniwersalne

Mysz bezprzewodowa służąca do obsługi aplikacji biurowych czy też przeglądania stron internetowych nie musi być szczególnie rozbudowana. Chociaż jeśli na jej zakup możemy przeznaczyć większą kwotę, warto zainwestować w lepszą jakość i większą liczbę przycisków funkcyjnych. Warto zwracać uwagę na to, by kupiony przez nas gryzoń miał przechylaną rolkę, która ułatwi nam przewijanie stron internetowych i czytanie dokumentów, a także dodatkowe klawisze nawigacyjne: „do przodu” i „do tyłu”.

Dobrym wyborem okaże się model o rozdzielczości od 1000 do 1600 dpi oraz zasięgiem wynoszącym co najmniej kilka metrów. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z niego na kilku urządzeniach lub w momencie, gdy podłączymy laptopa do telewizora.

Mysz bluetooth, radiowa czy może Wi-Fi?

Większość dostępnych na rynku myszy bezprzewodowych do łączenia się z komputerem wykorzystuje fale radiowe. Ich częstotliwość to około 2,4 GHz. Jeśli zdecydujemy się na zakup myszy tego typu, musimy pamiętać, że urządzenia te wymagają podłączenia dodatkowego odbiornika umieszczonego w gnieździe USB komputera. Technologia radiowa pozwala zwykle na stabilną i niezakłóconą pracę z myszką.

Kolejny typ elektronicznego gryzonia, który może pozwolić nam na połączenie się z komputerem bez pomocy kabla, to mysz bluetooth. Modele myszek bezprzewodowych wykorzystujących tę technologię są wprawdzie nieco droższe niż ich radiowi konkurenci, jednak mają kilka zalet, którymi przewyższają swoich rywali. Przede wszystkim nie wymagają zajmowania portu USB dodatkowym nadajnikiem, gdyż łączą się z modułem zainstalowanym w komputerze lub laptopie. Mysz bluetooth jest także urządzeniem uniwersalnym. Możemy wykorzystać ją nie tylko do obsługi komputera czy laptopa, lecz także innego urządzenia mobilnego, takiego jak tablet.

Przy zakupie myszy bluetooth należy liczyć się z tym, że ze względu na sposób połączenia z komputerem może ona szybciej rozładowywać baterie lub akumulatorki, dlatego też warto pamiętać, by zawsze mieć w zapasie dodatkowe ogniwa zasilające.

Ciekawą nowinkę w rodzinie bezogonkowych gryzoni stanowią myszki bezprzewodowe łączące się za pomocą technologii Wi-Fi. Tego typu rozwiązanie pozwala na utrzymanie zasięgu w odległości ok. 10 metrów od komputera.

Na co zwrócić uwagę, kupując mysz bezprzewodową?

Omówiliśmy już najważniejsze funkcje, jakie powinny mieć myszy bezprzewodowe przeznaczone do konkretnych zadań. Teraz czas na rozwiązania, które okażą się przydatne dla wszystkich.

W każdej myszce bezprzewodowej bardzo ważne jest odpowiednie zasilanie. Modele, które pracują tylko na baterie lub wymienne akumulatorki, mogą sprawiać wiele problemów w chwili, gdy ogniwa nam się rozładują. Jeśli nie mamy pod ręką zapasowych, czeka nas albo wyprawa do kiosku, albo przerwanie pracy na jakiś czas, dopóki nie naładujemy rozładowanych zasobników energii.

Właśnie dlatego warto na bieżąco monitorować stan naładowania baterii. Aby jednak było to możliwe, mysz bezprzewodowa musi być wyposażona we wskaźnik poziomu energii. Niestety takie udogodnienie mają jedynie droższe modele. Niektórzy producenci stworzyli modele ze stacją dokującą, do której po skończonej pracy możemy wstawić myszkę i naładować zamontowany w niej akumulator.

Kupując myszkę bezprzewodową i bluetooth, najlepiej wybrać taki model, aby możliwe było ładowanie go za pomocą kabla USB. Takie rozwiązanie pomaga wyeliminować problemy z nagłym rozładowywaniem się ogniw.

Podobne artykuły

pamięć ram do laptopa

Jak dobrać pamięć RAM do laptopa?

2021-05-15
Pamięć RAM to jeden z podstawowych elementów komputera, który możemy samodzielnie wymienić lub rozszerzyć. Jakie rodzaje pamięci RAM wyróżniamy i ile RAM-u wybrać do gier? Radzimy pokrótce, jak dobrać pamięć RAM do laptopa.
mbr vs gpt

MBR vs GPT. Który format dysku twardego lepszy? Jakie są różnice?

2021-05-14
Instalując nowy dysk, a następnie dokonując jego pierwszego formatowania w systemach Windows 8.1 i Windows 10, jesteśmy pytani o to, czy wybrać partycję typu MBR czy GPT. Tłumaczymy, jakie spełniają funkcje oraz jakie występują pomiędzy nimi różnice.
edge led czy direct led

Edge LED czy Direct LED?

2021-05-14
Wybierając nowy telewizor lub monitor, często spotykamy się z wieloma niewiele mówiącymi laikowi terminami oraz skrótami literowymi. Kryją się pod nimi przeróżne patenty oraz technologie, które według producentów gwarantują ich urządzeniom przewagę nad konkurencją. Tłumaczymy, co wybrać: Edge LED czy Direct LED.
dobre tanie słuchawki

Dobre i tanie słuchawki. Polecane produkty

2021-05-13
Słuchawki to niezwykle przydatny gadżet, z którego możemy korzystać zarówno podczas grania, jak i słuchania muzyki, oglądania filmów i seriali oraz rozmawiania przez telefon. Zaawansowane technologicznie modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych (albo i więcej!), co niestety dla wielu osób jest barierą nie do przeskoczenia. Na szczęście w sprzedaży znajdziemy też sporo fajnych słuchawek w bardzo atrakcyjnych cenach, oferujących dźwięk w przyzwoitej jakości.

Ostatnio dodane artykuły