Data publikacji:

Co to jest procesor? Jakie są rodzaje procesorów?

Procesor jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komputera. Bardzo często nazywany jest mózgiem całego urządzenia. Nie wiesz, czym dokładnie jest procesor? Jakie są rodzaje procesorów? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.

Co to jest procesor?

To, jaki procesor wybierzesz, ma ogromne znaczenie dla pracy komputera. Procesor, nazywany również układem scalonym, jest jednym z ważniejszych podzespołów występujących w komputerze. Jest układem odpowiedzialnym za przetwarzanie procesów obsługiwanych przez komputer. Zazwyczaj nazywany jest skrótem CPU ( z angielskiego: central processing unit).

Do czego służy procesor?

Procesor odpowiada za wszystkie procesy zachodzące w komputerze – od tych najprostszych po te najbardziej skomplikowane. Każdy, nawet najprostszy ruch kursora jest przetwarzany przez procesor. W procesory wyposażone są komputery, ale także smartfony, konsole, tablety, telewizory czy inne urządzenia typu smart. Co ciekawe, tylko 5% procesorów obecnych na rynku znajduje się w komputerach PC.
Procesor swoją budową przypomina spłaszczony prostopadłościan. Od spodu zazwyczaj znajdują się piny, które umożliwiają montaż procesora do płyty głównej. Sercem procesora jest monokryształ krzemu, na którym zlokalizowane są warstwy odpowiednio dobranych półprzewodników. Jego obwody są wykonane z miedzi lub aluminium. 

Jak działa procesor?

Najważniejszym elementem procesora jest jego rdzeń. Jest to fizyczna część procesora odpowiedzialna za realizację wszystkich operacji obliczeniowych. Każdy procesor ma co najmniej jeden rdzeń. Zaletą procesorów wielordzeniowych jest osiągnięcie większej prędkości. Obecnie w zasadzie standardem jest stosowanie procesorów wielordzeniowych.
Procesor w komputerze analizuje informacje, które są do niego przesyłane, korzystając z odpowiednich obliczeń matematycznych. Następnie informacje te są przesyłane do pamięci komputera, również tej chwilowej (tzw. pamięć podręczna). Niezbędnym akcesorium przy procesorze jest odpowiedni system chłodzenia. Bez systemu chłodzenia procesor bardzo szybko mógłby ulec awarii, a nawet niektóre elementy mogłyby się stopić. 
Procesor wykonuje cały ciąg operacji w czasie ułamka sekundy. Pobierany jest rozkaz z pamięci programu. Następnie następuje dekodowanie rozkazu i odczyt rejestru. Później rozkaz jest wykonany. Pobierane są argumenty z pamięci danych i następuje zapisanie wyniku operacji w pamięci. 

Jakie są rodzaje procesorów?

Klasyfikacja procesorów jest niezwykle złożona. Ze względu na ich budowę czy funkcję można wymienić wiele typów procesorów. Najważniejszymi z nich są:
  • procesory asynchroniczne – składają się z kilku jednostek działających niezależnie od siebie. Nie wymagają określonej centralnie prędkości zegara do przetwarzania danych. Polecenia mogą więc być przekazane innej jednostce w dowolnym czasie;
  • procesory audio – obliczają dane audio;
  • procesory graficzne – przetwarzają dane graficzne;
  • procesory sygnałowe – przetwarzają sygnały analogowe przy użyciu systemów cyfrowych;
  • mikrokontrolery – systemy komputerowe składające się z pojedynczego układu, który zawiera prawie wszystkie elementy systemu: procesor, pamięć programową, pamięć RAM.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements