W katalogu Intela znajdziemy bogaty wybór procesorów dla każdego typu użytkownika, począwszy od właścicieli lekkich i niewielkich notebooków, a skończywszy na posiadaczach stacji roboczych wykorzystywanych do zaawansowanych zadań obliczeniowych. Duża część konsumentów wybiera jednak układy ze średniej półki, dlatego też przedstawiamy ranking procesorów Intel Core i7, które najlepiej reprezentują ten segment cenowy.
Zanim przejdziemy do rankingu procesorów Intel określonej generacji, wyjaśnijmy, co się kryje pod tym pojęciem. Intel jest od kilku dekad światowym lidem produkcji procesorów komputerowych, montowanych zarówno w stacjonarnych, jak i przenośnych komputerach. Firma niezmiennie operuje na rynku, dzieląc katalog swoich produktów na tzw. generacje, w których skład wchodzą wszystkie układy zbudowane w oparciu o taką samą „architekturę”.
Pod terminem tym kryją się przeróżne specjalistyczne technologie wytwarzania oraz konstrukcji mikroprocesorów, a także metody ich komunikacji z innymi podzespołami peceta. Procesory w obrębie jednej generacji otrzymują swoją nazwę kodową, np. Coffe Lake, oraz specyficzny numer seryjny. Są też podzielone rosnąco ze względu na cenę oraz wydajność na kilka kategorii – Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i6, Intel Core i7 i Intel Core i9. W rankingu procesorów i7 skupimy się więc wyłącznie na nich.
Procesory Intel Core i7 wchodzą wraz z modelami i5 w skład urządzeń ze średniej półki, które przeznaczone są dla bardziej wymagających użytkowników. Układy i7, których ceny zaczynają się zazwyczaj w okolicach 900 złotych, skierowane są w stronę graczy oraz osób zajmujących się (amatorsko lub profesjonalnie) stremowaniem, edycją filmów, muzyki lub zdjęć. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki procesor do gier wybrać, zobacz propozycje, które znalazły się w naszym rankingu procesorów i7 do laptopów i komputerów.
Jaki procesor wybrać? Mamy tu do czynienia z najlepszym i najmocniejszym procesorem z rodziny i7, który może być zamiennikiem dla najbardziej premiowych i kosztownych modeli Intel Core i9. Układ obsłuży do 128 GB pamięci RAM DDR 4, posiada osiem rdzeni oraz szesnaście wątków, a w trybie turbo jego zegar osiąga naprawdę imponujące taktowanie rzędu 5,1 GHz.
Zintegrowana z procesorem karta graficzna nie nadaje się co prawda do poważnego gamingu, ale obsłuży bez problemu rozdzielczość 4K i przyda się w komputerach do innych zastosowań. Minusem modelu jest tylko brak wentylatora i radiatora w zestawie.
Konstrukcja jest nieco słabszą wersją Intela Core i7-10700K, która pozbawiona została podkręconego zegara. W zamian za to jest tańsza nawet o kilkaset złotych. Czyni to z procesora idealną alternatywę dla droższego modelu, który w większości zastosowań wykaże się zbliżoną wydajnością.
Procesor Intel Core i7-9700K zadebiutował w sklepach pod koniec 2018 roku i jest wciąż optymalnym rozwiązaniem dla graczy. Wchodzi on w skład dziewiątej generacji CPU Intela. Są one określane kodową nazwą Coffee Lake i wykonane zostały w technologii 14 nm.
Model wyposażono w aż osiem rdzeni oraz wątków, które znajdują zastosowanie w najbardziej wymagających zadaniach, takich jak renderowanie efektów i obiektów 3D czy edytowanie plików graficznych i wideo. Bazowa częstotliwość taktowania CPU wynosi 3,6 GHz, ale w zależności od potrzeb może w każdej chwili zostać podbita do 4,9 GHz. Dzięki temu układ doskonale dostosowuje się do realizowanych obliczeń i generowanego przez nie obciążenia.
Do zalet tego modelu z rankingu procesorów i7 należy także jego odblokowany mnożnik, co pozwala na podkręcanie. Cały proces overclockingu realizowany jest w niezwykle bezpiecznych warunkach – zapewnia to między innymi zaawansowane oprogramowanie, dzięki któremu każdy może dostosować ustawienia do swoich potrzeb, a także kontrolować parametry układu.
Bardzo wydajna mobilna wersja desktopowych procesorów i7, którą znajdziemy w dedykowanych gamingowych laptopach. Procesor rozpędza się do nawet 4,5 GHz i posiada sześć rdzeni oraz dwanaście wątków. Jego dodatkową zaletą jest też układ graficzny Intel UHD Graphics 630, który odciąża główną kartę graficzną komputera, sprawdzając się nawet przy bardziej wymagających zadaniach. To znakomity procesor do laptopa.