Data publikacji:

Co to jest trackpad i jaki wybrać? 

Właściciele urządzeń Apple’a od ponad 10 lat mogą kupić dedykowane im trackapady, które produkowane są przez amerykańskiego giganta. Choć o gadżecie tym nie mówi się zbyt dużo, ma on swoich zagorzałych fanów, którzy zarzekają się, że poprawia on znacząco komfort korzystania z iMaca lub iPada. Tłumaczymy, czym jest trackpad firmy Apple, jak działa, a także jakie wersje urządzenia są dostępne obecnie w sprzedaży. 
jaki trackpad
Trackpad Apple’a jest samodzielną wersją touchpada (w Polsce często określanego mianem gładzika), który znany jest świetnie właścicielom laptopów. Został on zaprojektowany przede wszystkim z myślą o właścicielach komputerów stacjonarnych iMac.
Trackpad oferuje wielodotykowy panel o dużej powierzchni (jest większy o kilkadziesiąt procent od swoich odpowiedników zamontowanych w MacBookach), który jest czuły, a zarazem bardzo dokładny. Potrafi on również wykryć siłę, z jaką naciskamy na niego palcami, dodatkowo rozszerzając jego możliwości podczas pracy z niektórymi aplikacjami. Co więcej, gumowe nóżki urządzenia kryją w sobie przyciski, sprzętu możemy więc używać też jak myszki, podobnie jak ma to miejsce w laptopach Apple’a. 
Trackpad przydaje się przede wszystkim w programach użytkowych przeznaczonych do edycji grafiki, rysowania, a także montażu filmów. Sprawdzi się więc jako dodatek do laptopa dla grafika.
Urządzenie jest całkowicie bezprzewodowe i komunikuje się z komputerem przy pomocy połączenia Bluetooth, wbudowana bateria wystarcza na wiele godzin pracy. Sprzęt pozwala też skorzystać z obsługi gestów w systemie operacyjnym MacOS. Osoby mające na co dzień kontakt z MacBookami lub MacBookami, od razu je rozpoznają i poczują się jak w domu.
Zaletą urządzenia jest to, że ma identyczne wymiary (wysokość, nachylenie) jak bezprzewodowa klawiatura Apple MagicKeyboard, dzięki czemu można łatwo przystawić je do jej lewego lub prawego brzegu.
Sprzęt ma wejście Lightning przeznaczone do ładowania akumulatora. W pudełku znajdziemy kabel Lightning na USB-C, który pasuje do dowolnego zasilacza USB. 

Magic Trackpad Apple – wersje urządzenia

Apple Magic Trackpad zadebiutował oficjalnie w sprzedaży w odległym już 2010 roku. W 2015 roku do sklepów wprowadzona została druga generacja urządzenia. Modele trzeciej generacji są natomiast dostępne w oficjalnej dystrybucji do marca 2022 roku. Oferują one dłuższą pracę baterii (do jednego miesiąca), nowy design, a także bardziej czuły panel dotykowy. Trackpad automatycznie rozpoznaje i łączy się również z najbliższymi kompatybilnymi urządzeniami Apple’a. Starsze modele są kompatybilne z nowymi MacBookami, ale zostały już wycofane z półek sklepowych. 
Warto podkreślić, że żadna wersja Magic Trackpada nie jest kompatybilna z komputerami z systemem Windows lub tabletami korzystającymi z Androida.

Apple Magic Trackpad (3 generacja)

Specyfikacja techniczna:
  • Wysokość urządzenia: 0,49–1,09 cm
  • Szerokość urządzenia: 16 cm
  • Waga: 230 g
  • Kolor: czarny lub biały do wyboru 
  • Wymagania systemowe: komputer Mac z Bluetooth i systemem MacOS X 10.11 lub nowszym / iPady z systemem iPadOS w wersji 13.4 lub nowszej 
  • Zdjęcie: Envato Elements