Data publikacji:

Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła?

Każdy, kto dokonuje termomodernizacji budynku lub buduje dom jednorodzinny, staje przed dylematem, czy wybrać ogrzewanie gazem, czy pompą ciepła. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a zasady ich działania są całkowicie różne. Z dzisiejszego artykułu uzyskasz informacje, co wiąże się z zastosowaniem gazu oraz pompy ciepła, jakie są rodzaje pomp oraz jak zarysowują się koszty poszczególnych rozwiązań.
Ogrzewanie gazem czy pompa ciepła

Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła?

Co wybrać? Ogrzewanie gazowe czy pompą ciepła? Ogrzewanie gazowe jest nam znane od dziesiątek lat i wciąż jest najpopularniejsze. Aktualnie jednak rośnie zainteresowanie pompami ciepła, które są ekologiczne i ekonomiczne.
W przypadku ogrzewania gazem niestety nie uzyskujemy całkowicie czystego ciepła, ponieważ otrzymujemy je na drodze spalania paliw kopalnych. Kotły gazowe są kompaktowe, a żeby je zamontować, wystarczy wygospodarować miejsce na kotłownię. Podczas instalacji ogrzewania gazowego nie musimy przeznaczać zbyt dużej ilości środków, a paliwo jest dobrze wykorzystywane. Niestety zależni jesteśmy od cen gazu, które stale rosną. Modele z rankingu kotłów gazowych nie tracą jednak na popularności.
W przypadku pomp ciepła wykorzystujemy naturalnie występujące w otoczeniu ciepło, pochodzące z gruntu, wód gruntowych lub powietrza. Ich zastosowanie jest sensowne w przypadkach, w których dysponujemy dobrze zaizolowanym domem. Stare budownictwo, w którym nie mamy kontroli nad wymianą powietrza, nie zawsze się sprawdza, ponieważ pompy ciepła nie są wówczas wystarczająco wydajne. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie ogrzewanie do starego domu wybrać, lepiej postawić w tym wypadku na ogrzewanie gazowe.
Koszty instalacji pompy ciepła są wyższe od kotłów, ale koszty eksploatacji niższe. Instalacje są bezobsługowe i w pełni „czyste”, gdyż nie mamy tutaj do czynienia z produktami spalania. Pompa ciepła do działania zużywa prąd, jednak wytwarza kilkukrotnie (3 do 4 razy) tyle ciepła, zatem wciąż jest to opłacalny proces. Chociaż jej elementy wewnętrzne są wielkości przeciętnego kotła, to nie musimy wygospodarowywać na nią kotłowni.
Dokonując zakupu pompy ciepła, trzeba brać pod uwagę to, jaki poziom hałasu generuje. Chociaż nie są tak głośne, by znacząco utrudniać funkcjonowanie, to trzeba o tym pamiętać i dobrze przemyśleć miejsce montażu jednostki.

Ogrzewanie gazowe czy pompą ciepła. Cechy wspólne obu rozwiązań

Początkowo zamontowanie pompy ciepła było wyjątkowo drogie, zatem decydował się na to tylko niewielki procent osób. Aktualnie, zwłaszcza jeżeli musimy zamontować instalację od zera, konieczne jest też zakupienie całego osprzętu oraz zapłacenie za usługi – montaż pompy powietrznej może być wtedy podobnym wydatkiem, co montaż sensownego kotła do ogrzewania gazowego.
Zarówno kocioł, jak i pompę należy serwisować raz do roku, jednak zaniechanie tego obowiązku może być bardziej problematyczne w skutkach w odniesieniu do pomp ciepła. Wydajność w kWh obu urządzeń trzeba oszacować na tyle trafnie, by ich montaż pokrywał zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz nie był przesadnie drogi.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieje kilka różnych rodzajów pomp ciepła:
  • powietrzna – to najczęściej wybierane pompy. Powietrze jako źródło ciepła jest łatwo dostępne i nie wymaga wykonywania odwiertów. Dobrze sprawdza się przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, czyli inaczej podłogówce. Niestety efektywność tego rodzaju pompy spada wraz z obniżaniem się temperatury na zewnątrz;
  • gruntowa – w przeciwieństwie do poprzedniczki nie ma problemu ze spadkiem efektywności, a uzyskiwana energia cieplna jest zawsze stabilna. Trzeba jednak wykonać odwierty i umieścić w gruncie dwa wymienniki ciepła (pionowy i poziomy). Niestety ze względu na koszty montażu częściej wykorzystuje się pompy powietrzne;
  • wodna – działa dzięki przepompowywaniu ogromnych ilości wód gruntowych, które często okazują się problematyczne. Znaczenie dla wydajności procesu ma też poziom zmineralizowania wody, ponieważ im wyższy, tym częściej będzie trzeba czyścić wymiennik. Przepompowaną wodę lepiej oddawać do jeziorka lub innego zbiornika wody, zamiast rozsączać ją w gruncie.
  • Popularność powietrznych pomp ciepła wynika głównie z najniższych kosztów ich montażu i stosunkowo prostego wykonania instalacji. Pompy gruntowe są nieco mniej popularne, ale wciąż stosowane – zniechęca cena ich zamontowania, ale zachęcają aspekty związane z eksploatacją.
    Najrzadziej wykonywane są instalacje pomp wodnych, co wynika z tego, że muszą zaistnieć szczególne, optymalne warunki do ich prawidłowego wykorzystania – woda musi być niskozmineralizowana, potrzebna jest odpowiednia ilość do jej przepompowywania (w każdym momencie) oraz miejsce do oddawania jej do otoczenia. Zawsze istnieje ryzyko zatkania się studni zrzutowej albo wymiennika.

    Co jest tańsze – ogrzewanie gazem czy pompą ciepła?

    Jeżeli posiadamy działkę z gotowym już przyłączem gazu i nie chcemy inwestować na start 25–30 tysięcy złotych, które trzeba wydać na pompę ciepła w większości domków jednorodzinnych, wybór gazu wcale nie będzie nierozsądny.
    Pompy ciepła są najbardziej opłacalne, jeżeli budujemy nowy dom – koszty instalacji, tak czy inaczej, trzeba wówczas ponieść. Mamy też pełną kontrolę nad tym, jak zaizolowany zostanie dom. Będzie to dobry pomysł, jeżeli przerwy w dostawach prądu nie zdarzają się w danej okolicy zbyt często.
    Na etapie eksploatacji pompy ciepła przeważnie są tańsze, a dobrze przemyślana instalacja zwraca się w ciągu 5–7 lat. Trzeba jednak pamiętać o tym, że montaż musi być poprzedzony solidną analizą potrzeb oraz wyliczeniami – jeżeli nie czujemy się na siłach, by zrobić to samodzielnie, można zlecić to firmie zewnętrznej. Zbyt płytkie zrobienie odwiertów lub za mały wymiennik to prosta droga do zmarnotrawienia środków inwestycyjnych i zaprzepaszczenia szans na generowanie oszczędności w kolejnych latach.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!