Data publikacji:

iPhone 15 vs iPhone 14. Porównanie smartfonów Apple  

Czy najnowszy iPhone 15 jest lepszym wyborem niż starszy iPhone 14? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu miłośników marki Apple. W naszym porównaniu wskazujemy główne różnice pomiędzy urządzeniami i podpowiadamy, który z tych modeli jest lepszym wyborem. Oto porównanie iPhone 15 vs iPhone 14. 
iphone 15

Ekran i obudowa

Nasz pojedynek iPhone 15 vs iPhone 14 zacznijmy od ekranów. Który z nich wygrałby ranking iPhone? Oba porównywane przez nas modele korzystają z praktycznie identycznych paneli Super Retina XDR OLED o wielkości 6,1 cala. iPhone 14 ma rozdzielczość 1170x2530 px, natomiast iPhone 15 ma rozdzielczość 1179x2556 px. Oba panele mają standardowe odświeżanie 1200 Hz.
Różnice widać w szczytowej jasności, która w starszym modelu wynosi maksymalnie 1200 nitów. Tegoroczny smartfon jest w stanie generować nawet 2000 nitów jasności, co przełoży się na lepszą widoczność w pełnym słońcu.  
iPhone 15 nad swoim starszym bratem zyskuje ogromną przewagę, jeśli chodzi o wycięcie w ekranie. Jest ono nie tylko znacznie mniejsze, ale przede wszystkim obszar Dynamicznej Wyspy pozwala na wyświetlanie powiadomień z aplikacji oraz interakcję z nimi. Podczas przeglądania internetu możemy przełączać ulubione utwory, czy podejrzeć aktualny wynik meczu. Ten dodatek znacznie zwiększa funkcjonalność telefonu Apple.  
Pod względem jakości wykonania oba modele nie różnią się praktycznie niczym. Aluminiowa ramka w połączeniu ze szklanym tyłem to można powiedzieć klasyczne połączenie. Obudowy telefonów zabezpieczono przed wodą zgodnie z certyfikatem IP68.  
Obudowa iPhone’a 15 została wyposażona w złącze USB typu C, co jest ogromną zmianą w stosunku do iPhone’a 14 korzystającego ze starszego portu Lightning. Standard USB-C jest już na tyle powszechny, że za pomocą jednego przewodu będziesz w stanie naładować zarówno telefon, jak i komputer. Jednak ta zmiana wpływa również na szybsze przesyłanie plików, co dla niektórych użytkowników może być argumentem opowiadającym się za zakupem.  

Procesor, pamięć RAM i bateria

W iPhonie 15 nowości pojawiły się również pod obudową. Sercem telefonu jest procesor Apple A16 Bionic, czyli dokładnie ta jednostka, która napędzała ubiegłorocznego iPhone’a 14 Pro. W połączeniu z 6 GB pamięcią RAM zyskujemy niesamowitą wydajność.
iPhone 14 korzysta z jednostki Apple A15 Bionic, która również działa z 6 GB pamięcią RAM. Mimo że ta jednostka ma na karku już dwa lata, to wciąż pokazuje, że jest w stanie działać niezwykle szybko. Korzystanie z wymagających aplikacji, a także granie w najnowsze tytuły nie stanowi żadnego problemu. Choć obiektywnie oczywiście należy powiedzieć, że to iPhone 15 jest trochę szybszym telefonem.  
Piętnasta generacja iPhone’a korzysta z baterii o pojemności 3349 mAh, co jest wartością o 70 mAh większą niż w przypadku poprzedniego modelu. W połączeniu z nowym, bardziej energooszczędnym procesorem możemy liczyć na kilkadziesiąt minut dodatkowego działania.
Różnice w akumulatorach nie są na tyle duże, aby mówić o jakiejkolwiek przewadze iPhone’a 15. Podobnie jest w przypadku szybkiego ładowania. Smartfony po 30 minutach będą miały około 50% energii, co jest wynikiem przeciętnym patrząc na konkurencję. 

Aparaty fotograficzne

Nowy iPhone 15 dla miłośników mobilnej fotografii zapowiada się świetnie. Amerykański producent zastosował nową 48-megapikselową matrycę oraz obiektyw ze światłem f/1.6. Zdjęcia są teraz wykonywane w rozdzielczości 24 Mpix, co powoduje zwiększenie ich szczegółowości.
Ulepszona została także stabilizacja obrazu, dlatego nagrania filmowe wyglądają po prostu rewelacyjnie! Ponadto mamy 12-megapikselowy aparat szerokokątny ze światłem f/2.4. Ten model to bez wątpienia telefon z dobrym aparatem.
iPhone 14 korzysta z 12-megapikselowego aparatu głównego ze światłem f/1.5. To także bardzo dobry aparat, który dla mniej wymagających użytkowników będzie wprost idealny. Jeśli po prostu chcesz robić dobre zdjęcia, to iPhone 14 w zupełności wystarczy. Jeśli chodzi o aparat szerokokątny to w tym modelu jest on taki sam jak w piętnastce.
Oba telefony korzystają także z tych samych kamer do selfie o rozdzielczości 12 Mpix. Choć iPhone 15 ze swoim nowym aparatem wyróżnia się na tle starszego brata, to mimo to iPhone 14 nadal jest w stanie zrobić ładne zdjęcia niezależnie od warunków oświetleniowych. 

Cena

iPhone 15 w podstawowej wersji ze 128 GB pamięcią wewnętrzną został wyceniony na kwotę 4699 złotych. Za iPhone’a 14 w tej samej konfiguracji zapłacimy 4099 złotych. Różnica w cenie wynosi równe 600 złotych pomiędzy podstawowymi modelami.  

iPhone 15 czy iPhone 14?  

iPhone 15 to kompletny telefon dla każdego użytkownika, któremu zależy na nowoczesnym wyglądzie, doskonałej wydajności, a także perfekcyjnych zdjęciach. Apple tak naprawdę odrobiło lekcję i wszystkie zastosowało w nowym modelu wszystkie elementy, których mogło brakować w iPhonie 14.
Choć trzeba jasno zaznaczyć, że ubiegłoroczny model nadal jest świetnym wyborem w nieco niższej cenie. Dla osób, które chcą mieć telefon z logo nadgryzionego jabłka w rozsądnej cenie i gwarancją długiego wsparcia, to czternastka będzie znakomitym wyborem.  
iPhone 15 specyfikacja:  
 • ekran: 6,1 cala  
 • rozdzielczość: 1179x2556 px  
 • procesor: Apple A16 Bionic 
 • pamięć RAM: 6 GB  
 • pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB/512 GB   
 • aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix 
 • aparat przedni: 12 Mpix 
 • bateria: 3349 mAh  
 • system operacyjny: iOS 17   
 • iPhone 14 specyfikacja:  
 • ekran: 6,1 cala  
 • rozdzielczość: 1170x2532 px  
 • procesor: Apple A15 Bionic 
 • pamięć RAM: 6 GB  
 • pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB/512 GB   
 • aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix 
 • aparat przedni: 12 Mpix 
 • bateria: 3279 mAh  
 • system operacyjny: iOS 17   
 • Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.