Data publikacji:

Jaką gaśnicę do domu wybrać? Dlaczego warto?

Jak mawia przysłowie – „przezorny zawsze ubezpieczony”, więc wykonując kilka prostych kroków, możemy łatwo zapobiec lub zminimalizować skutki różnego rodzaju wypadków losowych w domu. Jedną z naszych gwarancji bezpieczeństwa na wypadek pożaru jest poręczna gaśnica, która może zdusić niewielki pożar, tym samym ratując nasz dobytek przed poważnymi stratami. Jaką jednak gaśnicę warto kupić i co mówią na ten temat obowiązujące przepisy prawa?
jaka gaśnica do domu

Gaśnica w domu – czy jest obowiązkowa?

Na początek warto podkreślić, że zakup gaśnicy nie należy do obowiązków właścicieli domów lub mieszkań. O zaopatrzenie się w nią muszą zadbać natomiast zarządcy wszelkiego rodzaju obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, a także magazynów, biur oraz obiektów przemysłowych.
Gaśnica powinna znaleźć się również na wyposażeniu każdego auta. Co więcej, powinna ona przechodzić regularnie kontrole jej stanu, a w razie potrzeby wymianę lub uzupełnienie znajdującego się w jej wnętrzu środka gaśniczego. Posiadanie gaśnicy bez odpowiedniego certyfikatu może skutkować mandatem karnym w trakcie kontroli przeciwpożarowej.

Dlaczego warto kupić gaśnicę do domu?

Gaśnica okaże się niezastąpiona w wielu sytuacjach, zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych pożarów. Z jej pomocą zdusimy rozpalony olej na patelni lub zgasimy ogień będący wynikiem zwarcia instalacji elektrycznej. Gaśnica jest również szczególnie ważna, gdy mamy domek narzędziowy lub warsztat albo korzystamy z pieców i kotłów. 
Szybka reakcja i użycie gaśnicy pozwoli uniknąć nam niebezpieczeństwa oraz strat materialnych, ułatwia też walkę z niespodziewanym pożarem, zapobiegając gorączkowemu poszukiwaniu innych sposobów na ugaszenie ognia. 

Co warto wiedzieć o rodzajach gaśnic?

Należy podkreślić, że nie ma gaśnic uniwersalnych, w sprzedaży znajdziemy więc modele przeznaczone do walki z konkretnym rodzajami ognia. Dla ułatwienia są one zawsze wyraźnie oznaczane literami wskazującymi na ich specjalizację. 
  • A – gaśnice z tym oznaczeniem nadają się do gaszenia ciał stałych, które żarzą się w trakcie spalania. Są to zazwyczaj materiały pochodzenia organicznego, takie jak drewno.
  • B – gaśnica z tym oznaczeniem przeznaczona jest do eliminacji pożarów palnych cieczy (np. benzyny) oraz ciał stałych topiących się pod wpływem wysokiej temperatury. 
  • C – gaśnice przeznaczone do pożarów gazów palnych, takich jak metan, propan lub butan.
  • D – gaśnice radzące sobie z pożarami metali.
  • F – gaśnice eliminujące pożary tłuszczów i olejów kuchennych.
  • Warto zwrócić uwagę na to, że gaśnice mają najczęściej kilka różnych oznaczeń, co oczywiście oznacza, że można je stosować z powodzeniem w przypadku różnych pożarów.
    Gaśnice dzielimy również ze względu na skład i właściwości fizyczne środka gaśniczego. 
    Gaśnice proszkowe – środkiem gaśniczym jest tutaj sproszkowana mieszanka związków chemicznych. Gaśnice tego typu są bardzo uniwersalne, ale proszek bardzo łatwo niszczy urządzenia elektryczne i mechaniczne.
    Gaśnice śniegowe – środkiem gaśniczym jest tutaj zamrożony dwutlenek węgla, przyjmujący postać sztucznego śniegu. Substancja po opuszczeniu gaśnicy zachowuje temperaturę ok. –80 stopni Celsjusza, co oznacza, że podczas gaszenia musimy zwracać uwagę na jego rozprowadzanie, aby uniknąć odmrożeń. Pomaga w tym specjalna konstrukcja węża zakończona charakterystycznym „lejkiem”. Ze względu na skład środka, z pomocą gaśnicy nie ugasimy płonącego człowieka. Gaśnice śniegowe należy zawsze przechowywać w temperaturze pokojowej. 
    Gaśnice pianowe – wewnątrz zbiornika posiadają specjalny środek chemiczny, który przy kontakcie z powietrzem tworzy gęstą pianę, odcinającą dopływ powietrza do płomieni oraz gwałtownie wychładzającą miejsce pożaru.
    Gaśnice wodne – gaśnice rozpraszające zroszoną zdemineralizowaną wodę pod ciśnieniem, ponieważ środek gaśniczy nie zawiera żadnych substancji chemicznych i dodatkowo nie uszkadza powierzchni, z jaką się styka. 
    rodzaje gaśnic

    Jaka gaśnica do domu będzie najlepsza?

    Specjaliści polecają do domu gaśnice z oznaczeniem ABF, które poradzą sobie z większością pożarów w domu. Najlepszym wyborem w tym wypadku są gaśnice pianowe, radzące sobie świetnie z najróżniejszymi zagrożeniami, w tym z płonącym olejem, benzyną, alkoholem lub drewnem i plastikiem. 
    Alternatywnie możemy postawić też na gaśnice wodne. Modele te posiadają oznaczenia AF, nie ugasimy więc z ich pomocą łatwopalnych cieczy i topliwych ciał stałych. Niewątpliwą zaletą obu gaśnic jest to, że nie zostawiają one żadnych śladów na gaszonych powierzchniach i są łatwe w obsłudze. Właściciele garaży lub warsztatów powinni postawić na gaśnice typu ABC, które pozwalają ugasić np. pożar kotłów gazowych. 
    Niezwykle ważne jest jednak wybranie odpowiedniego miejsca na gaśnicę. Powinna być ona umieszczona w łatwo dostępnym miejscu (unikamy np. zamykanych na klucz szafek). Najlepiej umieścić ją w pomieszczeniu w newralgicznym miejscu domu, albo w miejscach, gdzie istnieje największe ryzyko wystąpienia pożaru (np. w garażu). W przypadku większych budynków nie zaszkodzi zakup kilku sztuk. Gaśnice muszą być umieszczone z dala od źródeł ciepła, takich jak piece lub grzejniki.
    Nie zapominajmy również o tym, że choć nie obowiązują nas przepisy, gaśnica powinna być regularnie kontrolowana, a po kilku latach wymieniona lub miała uzupełnioną zawartość (informacji na ten temat szukajmy w instrukcji obsługi).
    Cena dobrej gaśnicy do domu zależy od jej typu i wielkości. Ponieważ wybieramy niewielkie i poręczne modele, ceny wahają się zazwyczaj w granicach kilkudziesięciu złotych lub ponad stu złotych. 
    Zdjęcie: Envato Elements