Data modyfikacji:

Myszka do MacBooka. Czy tylko Magic Mouse?

Myszka do MacBooka znacznie ułatwia pracę i poruszanie się po interfejsie komputera. Czy dedykowana do tego modelu popularna Magic Mouse jest jedynym dobrym wyborem? Postanowiliśmy to sprawdzić!
myszka do macbooka

Dlaczego warto kupić myszkę do MacBooka?

Myszki komputerowe to urządzenia wskazujące, które pozwalają nam przeciągać kursor po ekranie komputera. W porównaniu do wbudowanego gładzika są one o wiele precyzyjniejsze, a naturalny ruch ręki sprawia, że nie męczy się ona tak szybko. Dodatkowo mamy pod ręką przyciski funkcyjne, które umożliwiają wykonywanie takich czynności jak klikanie, kopiowanie czy wywoływanie poszczególnych komend.
Myszka sprawdza się zarówno podczas przeglądania stron internetowych czy korzystania z aplikacji biurowych. To obowiązkowe akcesorium dla każdego, kto chce wykorzystać pełny potencjał swojego laptopa.

Czy wszystkie myszki pasują do MacBooka?

Do MacBooków pasuje zdecydowana większość myszek dostępnych na rynku. Pełną kompatybilność mają myszki Bluetooth, które łączą się bezprzewodowo i w zasadzie po kilku chwilach z takiego urządzenia możemy korzystać. Podobnie wykorzystamy myszkę do iPada.
W sklepach znajdziemy także tanie myszki bezprzewodowe, które łączą się za pośrednictwem niewielkiego odbiornika 2.4 GHz. I z takimi urządzeniami MacBook także się połączy, jednak musisz wiedzieć o tym, że potrzebny będzie do tego adapter ze złącza USB-C na USB-A. Wówczas po podłączeniu myszka powinna zostać wykryta automatycznie i być gotowa do pracy.
Podobna sytuacja ma miejsce z myszkami przewodowymi. Praktycznie wszystkie mają końcówkę USB-A, dlatego tutaj też będzie potrzebna odpowiednia przejściówka. Ogromną zaletą MacBooków jest fakt, że w zasadzie nie potrzebujemy instalować żadnych dodatkowych sterowników, aby móc korzystać z myszki. Wszystko odbywa się w sposób automatyczny. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myszki do MacBooka?  

Poszukując myszki do MacBooka, raczej zwróć uwagę na modele wyposażone od 3 do 5 przycisków. Potężne myszki gamingowe nie zawsze działają z komputerami Mac w sposób odpowiedni.
Warto spojrzeć również na rozdzielczość myszki wyrażaną w DPI, która wpływa na płynność ruchów. Oryginalna mysz Apple Magic Mouse ma 1300 dpi, co okazuje się niewystarczające, ponieważ ruchy myszy są bardzo wolne. Zdecydowanie lepiej zainwestować w mysz z rozdzielczością powyżej 2500 DPI. Zaawansowane myszy dla graczy oferują czułość nawet 12 000 DPI, jednak dla posiadacza MacBooka aż tak wysoka wartość nie będzie potrzebna. 
jaka myszka do macbooka
Jednym z najważniejszych elementów na który trzeba zwrócić uwagę jest bateria. Magic Mouse na tle konkurentów wypada dobrze, ponieważ wbudowany akumulator potrafi pracować nawet kilka tygodni. Ale w przypadku konkurencji również jest nieźle i przeciętna myszka wytrzymuje około 3-4 tygodni na jednym cyklu ładowania. Sprawdź również, czy myszka jest zasilana przez wbudowany akumulator czy wymienne baterie. Ta druga opcja jest zdecydowanie mniej wygodna i wymusza regularne kupowanie nowych baterii.  
Dobra mysz do MacBooka przede wszystkim ma służyć do pracy, dlatego tak istotna jest jej ergonomia. Mysz powinna dobrze dopasowywać się do ręki, co zapobiega występowaniu urazów. Na tym polu Apple Magic Mouse odstaje od konkurencji i mimo że jest myszką ładną, to trudno powiedzieć, aby była ona ergonomiczna.  

Polecane myszki do MacBooków

Logitech MX Anywhere 3 Mac

To zdecydowanie jedna z najlepszych myszek dedykowanych do MacBooków i stacjonarnych komputerów Mac. Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth jest ona w stanie połączyć się z urządzeniem w mgnieniu oka. Rozdzielczość 4000 DPI sprawia, że poruszanie się po interfejsie jest dużo przyjemniejsze niż w konkurencyjnym Magic Mouse.
Nowa rolka pozwala na przewijanie 1000 linii na sekundę, co jest doskonałym wynikiem! Ponadto mamy wbudowany akumulator, który wytrzymuje nawet 70 dni na jednym cyklu ładowania. Świetny stosunek jakości do ceny oraz bardzo dobre parametry sprawiają, że jest to model obok którego nie można przejść obojętnie. 

Logitech MX Master 3S

Logitech MX Master 3S to nieco bardziej zaawansowana myszka dedykowana dla komputerów Mac. To co różni ją od modelu MX Anywhere to przede wszystkim wielkość i jeszcze lepsza ergonomia. Można powiedzieć, że mysz idealnie dopasowuje się do dłoni, co jest niezwykle komfortowe w codziennym użytkowaniu.
Dużym plusem tego modelu jest możliwość połączenia z 3 urządzeniami i szybkiego przełączania pomiędzy nimi. Logitech MX Master 3S na baterii wytrzymuje 70 dni a jedna minuta ładowania to kolejne 3 godziny pracy. To świetny model dla wymagających!  

Xiaomi Mi Dual Mode

Jeśli z myszki korzystasz tylko od czasu do czasu, ale chcesz mieć ją w razie potrzeby to Xiaomi Mi Dual Mode jest tanią i całkiem dobrą propozycją. Urządzenie działa zarówno w trybie Bluetooth, jak i przy wykorzystaniu odbiornika 2.4 GHz, co czyni ją niezwykle uniwersalną.
Poziom czułości wynosi 1300 DPI, czyli dokładnie tyle ile w Apple Magic Mouse. Do przeglądania stron internetowych i wykonywania podstawowych zadań jest to w zupełności wystarczające. To znakomity model w niezwykle niskiej cenie!

Microsoft Bluetooth Mobile

Ta mysz jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych, dlatego możesz ją dobrać idealnie do koloru swojego MacBooka. Myszka ma ergonomiczny kształt i swoją charakterystyką dobrze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, jak i pracy biurowej.

Dell MS3320W

Stylowa myszka Dell wykorzystuje Bluetooth 5.0, który jest gwarancją stabilnego połączenia bez żadnych zakłóceń. Precyzyjne śledzenie ruchów jest możliwe dzięki czułości wynoszącej 1600 DPI. Ergonomiczny kształt i waga wynosząca 165 gramów sprawiają, że ten model można z łatwością schować do przegrody w torbie z laptopem.

ASUS Wireless MD100

Kompaktowa, można powiedzieć, że wręcz miniaturowa mysz dysponuje zmienną rozdzielczością w zakresie od 800 do 1600 DPI. Moduł Bluetooth 5.0 i odbiornik 2.4 GHz to w tej klasie cenowej absolutny standard. Waga 56 gramów powoduje, że mysz jest praktycznie niewyczuwalna w ręce. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie niska waga i kompaktowe wymiary, to ta myszka stanowi kolejną alternatywę dla Magic Mouse.

FAQ - Myszka do MacBooka

Czy myszka do MacBooka jest kompatybilna z innymi urządzeniami?
Wielu producentów myszek oferuje modele kompatybilne zarówno z MacBookami, jak i innymi urządzeniami. Przed zakupem myszki warto sprawdzić specyfikację i kompatybilność urządzenia.

Jaka jest najlepsza rozdzielczość myszki do MacBooka do pracy graficznej?
Jeśli planujesz używać myszki do pracy graficznej na MacBooku, zaleca się wybór myszki o wysokiej rozdzielczości, preferowana jest rozdzielczość przynajmniej 1600 DPI (kropek na cal). To pomoże w dokładnym pozycjonowaniu kursora.

Czy myszka do MacBooka z interfejsem Bluetooth jest lepsza od myszki z kablem?
To zależy od preferencji użytkownika. Myszki Bluetooth oferują bezprzewodową swobodę, ale muszą być ładowane lub zasilane bateriami. Myszki z kablem nie wymagają dodatkowego zasilania, ale mogą być mniej mobilne. Wybór zależy od potrzeb i wygody użytkownika.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.