Data publikacji:

Polecane zestawy komputerowe

Komputer jest niezbędnym narzędziem do pracy i zabawy, bez którego wielu z nas trudno wyobrazić sobie życie. Wybierając nowego peceta, większość osób decyduje się na przenośnego laptopa. Pecety stacjonarne, które niegdyś dominowały na rynku, są obecnie dla wielu domeną komputerowych geeków, świetnie radzących sobie w świecie nowych technologii i znających od podszewki komponenty PC. Do wybrania dobrego komputera nie trzeba jednak ezoterycznej wiedzy oraz ogromnego doświadczenia. W artykule radzimy, jak samodzielnie wybrać dobry zestaw komputerowy, przedstawiając równocześnie polecane konfiguracje. 
Young Hispanic man building a pc
Na początek warto wyjaśnić, czemu posiadanie dobrego zestawu komputerowego ma wciąż sens i może być lepszym wyborem niż laptop. Największą zaletą pecetów stacjonarnych jest ich moc obliczeniowa. Okazuje się ona niezwykle przydatna, jeżeli potrzebujemy solidnego systemu do pracy z bardziej zaawansowanymi programami do edycji grafiki, materiałów wideo lub projektowania 2D i 3D – wtedy są one idealnym rozwiązaniem.
Nie można oczywiście nie wspomnieć tutaj o grach – nie bez powodu większość miłośników elektronicznej rozrywki decyduje się kupno lub samodzielne złożenie własnego zestawu. Jeżeli porównamy ze sobą laptopy i zestawy komputerowe o podobnej wydajności, te pierwsze będą znacznie droższe od swoich stacjonarnych odpowiedników. 
Największą wadą zestawu komputerowego PC jest to, że potrzebuje on stałego stanowiska do pracy, co oznacza, że w biurze lub domu musimy zarezerwować dla niego biurko lub stół, przygotować odpowiedni przedłużacz, a także dokupić monitor, klawiaturę, myszkę oraz inne akcesoria w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Laptop to rozwiązanie typu all-in-one, maszynę zabierzemy więc w dowolne miejsce i możemy z niej korzystać w pociągu, kawiarni lub siedząc na kanapie w salonie. 

Zestaw komputerowy PC – złożyć samodzielnie czy kupić gotowy?

Zestaw komputerowy możemy złożyć samodzielnie albo zdecydować się na gotową konfigurację przygotowaną przez konkretnego producenta lub sklep. Oba rozwiązania przypadną do gustu nieco innym konsumentom, mają one również swoje mniej i bardziej oczywiste plusy i minusy. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej. 

Gotowy zestaw komputerowy – plusy i minusy

Gotowe zestawy komputerowe mogą być budowane przez konkretnego producenta, a następnie wysyłane do sieci sprzedaży. Tego typu komputery zazwyczaj skierowane są do dużych organizacji i są to najczęściej maszyny do typowego zastosowania biurowego, znacznie rzadziej również używane do zaawansowanych zadań lub gier (w obu przypadkach spotkamy się jednak z firmami, które specjalizują się w oferowaniu tego typu sprzętu).
Indywidualny konsument najczęściej będzie kupował jednak zestaw PC przygotowany przez sklep lub market z elektroniką. Są one najczęściej składane hurtowo, choć niektórzy sprzedawcy (zwłaszcza ci mniejsi) będą często skłonni wykonać indywidualne zamówienie np. dopasowane do naszego budżetu czy przeznaczenia komputera. Według życzenia mogą też wymienić niektóre komponenty.
Gotowy zestaw jest wybawieniem dla osób, które nie mają dostatecznej wiedzy o budowie komputera lub zwyczajnie nie mają czasu i ochoty na samodzielne dobieranie komponentów. Daje on teoretycznie gwarancję tego, że jego wszystkie podzespoły będą ze sobą współpracować bez większych problemów, a pecet nie odmówi nam posłuszeństwa tuż po zakupie.
Dla ułatwienia wyboru klientom zestawy są najczęściej dokładnie opisane, do jakiego celu zostały zbudowane, np. komputer do pracy lub gier. Niewątpliwym atutem gotowych zestawów jest też kompleksowa ochrona serwisowa – specjaliści ze sklepu wymienią uszkodzony komponent lub pomogą w rozwiązaniu innych problemów technicznych. 
Do największej wady zestawów komputerowych zaliczyć należy ich wyższą cenę, na którą składa się marża sklepu oraz koszty złożenia maszyny i obsługi serwisowej. Przeciętnie komputery tego typu są droższe o co najmniej kilkanaście procent od maszyn o identycznej konfiguracji, które zostały złożone samodzielnie. W przypadku solidnych pecetów do gier płacimy często nawet ponad tysiąc złotych więcej. 

Samodzielnie składany zestaw komputerowy – plusy i minusy

Samodzielne składanie zestawu komputerowego może wydawać się ogromnym wyzwaniem, z którym poradzą sobie wyłącznie specjaliści. W rzeczywistości budowa peceta może być jednak niezwykle interesującą przygodą. Obecnie z zadaniem tym poradzą sobie nawet kompletnie początkujący, oczywiście po uprzednim zapoznaniu się z najważniejszymi wskazówkami. W sieci znajdziemy całą masę poradników prowadzących nas za rękę poprzez wszystkie etapy składania PC.
Jak już zaznaczyliśmy, samodzielnie złożony zestaw PC przyniesie nam spore oszczędności. Dodatkowo możemy odciążyć budżet, decydując się na zakup używanych komponentów, choć wybór tego typu części poleca się bardziej doświadczonym użytkownikom.
Samodzielnie złożony komputer znacznie lepiej dopasujemy też do naszych indywidualnych potrzeb, większość zestawów stara się odpowiedzieć na potrzeby jak najszerszej grupy odbiorców. Własny PC może mieć np. kilka dysków, albo znacznie mocniejszą kartę graficzną lub dedykowaną kartę dźwiękową ze wzmacniaczem słuchawkowym – możliwości są tutaj praktycznie nieograniczone.
Oczywiście największym problemem własnoręcznie zbudowanego zestawu komputerowego są problemy techniczne, na jakie możemy natrafić podczas składania lub używania peceta. Nie są one zbyt częste, ale jak w przypadku każdej kompleksowej maszyny istnieje ryzyko wystąpienia niespodziewanych usterek. Rozwiązanie niektórych z nich może być czasochłonne.

Jaki zestaw komputerowy wybrać?

Bez względu na to, czy kupujemy gotowy zestaw PC, czy budujemy go samodzielnie, zawsze zwracamy szczególną uwagę na komponenty komputera. Poniżej przedstawiamy ich listę wraz z pomocnym opisem roli, jaką pełnią. 

Procesor w zestawie komputerowym

Procesor (CPU) jest najważniejszym komponentem każdego PC, który pełni rolę jego „mózgu”. Ten układ elektroniczny zarządza pracą wszystkich pozostałych części komputera, a także wykonuje większą część pracy, pozwalającej na uruchomienia systemu operacyjnego i wszystkich uruchomionych aplikacji i gier. 
Procesor dobiera się na samym początku składania komputera, jego moc powinna być bowiem przystosowana do przeznaczenia peceta. W sklepach znajdziemy ogromny wybór modeli różnej klasy, których ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach złotych. Warto zaznaczyć, że poza zastosowaniami profesjonalnymi, nawet bardzo mocne zestawy komputerowe są wyposażone w CPU ze średniej półki cenowej.
Od blisko trzech dekad konsumenci wybierający zestawy PC mogą zdecydować się na procesory wyprodukowane przez firmę Intel (Intel Core) lub AMD (AMD Ryzen). Pod względem osiągów procesory Intela dominują w segmencie najbardziej wydajnych maszyn do zadań specjalnych, podczas gdy układy AMD znajdziemy w komputerach ze średniej i niższej półki cenowej. 
Obaj producenci od wielu lat stosują te same oznaczenia poszczególnych linii swoich procesorów, które pozwalają kupującym szybko zidentyfikować ich przeznaczenie i moc, bez znajomości specyfikacji danego modelu. 
Warto więc pamiętać, że w przypadku Intela modele z serii Intel Celeron oraz Intel Core i3 przeznaczone są do komputerów ogólnego czy biurowego użytku. Układy Intel Core i5 i i7 powinny znaleźć się w zestawach do gier, a także tych przeznaczonych do bardziej zaawansowanych zadań (edycja grafiki i filmów). Procesory Intel Core i9 to układy dla zestawów zbudowanych z myślą o najbardziej profesjonalnych zastosowaniach, używa się ich również w serwerach i stacjach roboczych.
AMD stosuje podobne oznaczenia. Procesory klasy AMD Ryzen 3 to układy, które trafiają do zestawów do ogólnego użytku lub przeznaczonych do pracy biurowej. Ryzeny 5 i 7 to złoty środek, sprawdzają się w zestawach do gier oraz komputerach do zaawansowanych zadań. Najbardziej wydajne Ryzeny 9 i Threadrippery trafiają do zestawów do zadań specjalnych lub tych kupowanych przez największych entuzjastów.

Płyta główna

Płytę główną możemy opisać łatwo mianem układu nerwowego zestawu komputerowego. Decyduje ona w dużej mierze o możliwościach i przyszłym potencjale PC (kompatybilność z wymienianymi komponentami). Jej budowa determinuje maksymalną liczbę podłączonych dysków lub kości RAM, a także dostępnych portów rozszerzeniowych oraz USB. Płyta główna jest dopasowana do konkretnego modelu procesora, różne rodziny CPU wymagają bowiem innych gniazd (tzw. socketów). 

Pamięć RAM

Pamięć RAM jest niezbędna do pracy wszystkich programów uruchamianych na pececie. Obecnie standardem w zestawach PC są komputery wyposażone w kości o pojemności 16 GB. Do zaawansowanych zadań (edycja wideo, streamowanie, projektowanie graficzne) poleca się jednak 32 GB, a nawet 64 GB. Coraz częściej więcej RAM-u wymagają również najnowsze gry, zwłaszcza gdy chcemy bawić się w najwyższych detalach graficznych. 

Karta graficzna

Rodzaj karty graficznej (GPU) w zestawie komputerowy zależy od przeznaczenia zestawu komputerowego. W konfiguracjach przeznaczonych wyłącznie do pracy biurowej lub korzystania z internetu, może być ona całkowicie zbędna. Z powodzeniem zastąpi ją procesor z wbudowanym układem graficznym, układy tego typu montowane są również w laptopach. Rozwiązanie to obniża znacząco hałas generowany przez peceta (wentylatory), a także pozwala zmniejszyć dodatkowo wymiary maszyny.
Zestawy z dedykowanymi kartami graficznymi, w zależności od ich ceny, nadają się do ogólnego użytku, a także zabawy z grami oraz programów do obróbki grafiki 2D i 3D, zdjęć i montażu materiałów wideo.
Podobnie jak w przypadku procesorów, karty graficzne wybieramy wyłącznie spośród dwóch linii produktów, zaprojektowanych przez firmę Nvidia (seria GeForce RTX i GTX), a także AMD (seria AMD Radeon). Karty dzielimy na kilka segmentów cenowych. Za najtańsze GPU zapłacimy mniej niż ok. 1200 złotych. Nadają się one dla niedzielnych graczy oraz przeciętnych użytkowników pecetów. Ceny dedykowanych gamingowych kart, pozwalających cieszyć się zabawą w najnowszych grach, w rozdzielczości 1080p i 1440p, przy średnim lub wysokim poziomie poziomie detali graficznych mieszczą się w przedziale ok. 1500–3000 złotych. 
Karty graficzne w cenie 3000–5000 złotych przeznaczone są do zabawy w rozdzielczościach 1440p i 4K, a także profesjonalnych zastosowań. Najdroższe układy, w cenie powyżej 4000–5000 złotych, to propozycje dla największych entuzjastów, wykorzystywane są one również np. w komputerach pracujących w studiach filmowych lub gamingowych.

Dysk

Obecnie gotowe zestawy komputerowe praktycznie wyłącznie posiadać będą półprzewodnikowe dyski SSD. Są one bezgłośne i wytrzymałe, najczęściej oferować będą pojemność 512 GB lub 1 TB. W najdroższych komputerach czasami możemy trafić również na napędy 2 TB lub większe.
Dyski SSD mogą być zamknięte w obudowie 2,5 cala i być podłączane za pomocą kabla SATA lub przyjmować postać kart rozszerzeniowych PCIe M.2 NVMe, które wpinane są do dedykowanego portu na płycie głównej. Jeżeli zależy nam na dodatkowej przestrzeni dyskowej przeznaczonej do archiwizacji danych, zawsze możemy dokupić dyski zewnętrzne USB lub duży magnetyczny napęd HDD, który będzie tańszy od swojego półprzewodnikowego odpowiednika.

Zasilacz

Stanowczo nie należy lekceważyć kwestii zasilacza komputerowego. Dostarcza on nie tylko energię wszystkim komponentom peceta, ale również chroni je przed niespodziewanymi skokami napięcia lub awariami sieci elektrycznej. Nie warto więc oszczędzać i nawet w tańszych zestawach zawsze należy postawić na markowe urządzenia, w cenie powyżej 200 złotych.
W przypadku przeciętnego peceta biurowego wystarczy nam urządzenie o mocy od 450 do 550 watów. Sprzęt przeznaczony do gier i zaawansowanej pracy najczęściej korzystać będzie z zasilaczy o mocy od 600 do 700 watów. Komputery z najbardziej wydajnymi kartami graficznymi, procesorami oraz rozbudowanymi systemami chłodzenia lub wieloma dyskami wymagać będą zasilaczy o mocy powyżej 700 watów. 

Zestawy komputerowe – polecane konfiguracje

Najtańszy zestaw PC do biura 

  • Procesor – procesor Intel Celeron lub Intel Core i3
  • Płyta główna – płyta w formacie miniATX, w cenie ok. 150–250 złotych
  • Pamięć RAM – 8 GB lub 16 GB DDR4
  • Karta graficzna – zintegrowany układ graficzny Intel lub AMD
  • Dysk – 512 GB dysk SSD SATA, 256 GB SSD NVMe albo 1 TB HDD
  • Zasilacz – standardowy zasilacz 450 W
  • Obudowa – kompaktowa obudowa typu Mini-ITX lub tania obudowa Micro-ATX
  • Tani i dobry zestaw PC do pracy w domu i codziennego użytku

  • Procesor – procesor Intel Core i3 albo układ AMD z rodziny AMD Ryzen 3
  • Płyta główna – w cenie ok. 150–250 złotych
  • Pamięć RAM – 16 GB DDR4
  • Karta graficzna – zintegrowany układ graficzny Intel lub AMD
  • Dysk – 512 GB dysk SSD SATA, 256 GB SSD NVMe, albo 1 TB HDD
  • Zasilacz – standardowy 500 W
  • Obudowa – obudowa w cenie ok. 200–300 złotych
  • Tani i dobry zestaw PC do gier i pracy 

  • Procesor – procesor Intel Core i3 lub i5 albo układ AMD z rodziny AMD Ryzen 3 lub 5
  • Płyta główna – w cenie ok. 250–350 złotych
  • Pamięć RAM – 16 GB lub 32 GB DDR4
  • Karta graficzna – karta GeForce RTX 3060, RTX 2070 lub GTX 1660 Ti albo AMD Radeon RX 6600
  • Dysk – 512 GB lub 1 TB dysk SSD NVMe
  • Zasilacz – 600–650 W
  • Obudowa – obudowa w cenie ok. 200–300 złotych
  • Bardzo dobry zestaw PC do pracy z zaawansowanymi programami oraz zabawy z grami

  • Procesor – najnowszy procesor Intela z rodziny Intel Core i5 lub i7 albo najnowszy układ AMD z rodziny AMD Ryzen 5 lub 7
  • Płyta główna – w cenie ok. 350–600 złotych
  • Pamięć RAM – 16 GB lub 32 GB DDR4
  • Karta graficzna – karta GeForce RTX 3070 lub jej odpowiednik 
  • Dysk – 512 GB lub 1 TB dysk SSD NVMe, w razie potrzeby dodatkowy dysk na dane 2 TB (SSD lub HDD)
  • Zasilacz – 700 W
  • Obudowa – w cenie 250–400 złotych
  • Zestaw PC dla gamingowych entuzjastów

  • Procesor – najnowszy procesor Intela z rodziny Intel Core i3 lub i5 albo układ AMD z rodziny AMD Ryzen 3 lub 5
  • Płyta główna – w cenie ok. 350–600 złotych
  • Pamięć RAM – 16 GB lub 32 GB DDR4/DDR5
  • Karta graficzna – GeForce RTX 3080 lub 4080 albo ich odpowiedniki
  • Dysk – 1 TB lub 2 TB dysk SSD NVMe
  • Zasilacz – 700 W
  • Obudowa – w cenie powyżej 300–400 złotych z dodatkowym chłodzeniem 
  • Zestaw PC dla entuzjastów, profesjonalistów i osób z dużym budżetem

  • Procesor – najnowszy procesor od Intela z rodziny Intel Core i9 lub od AMD z rodziny AMD Ryzen 7, 9 czy Threadripper
  • Płyta główna – topowe modele w cenie powyżej 1000 złotych
  • Pamięć RAM – 32 GB lub 64 GB DDR5
  • Karta graficzna – karta graficzna GeForce RTX 3090 lub 4090 albo odpowiedniki
  • Dysk – 2 TB dysk SSD NVMe
  • Zasilacz – modułowy zasilacz o mocy 750 W+ z certyfikatem 80 Plus Titanium 
  • Obudowa – za ok. 800–1000 zł lub więcej, z dodatkowym chłodzeniem wodnym
  • Zdjęcie: Envato Elements