Data publikacji:

Dlaczego grzejnik na 3 jest zimny?

Grzejnik nie grzeje? Pierwszym podejrzanym jest zawsze zapowietrzenie. Powodów problemów z kaloryferem może być jednak znacznie więcej, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać usterkę. Czasem kaloryfer nie grzeje, a nie jest zapowietrzony i odkręcanie śrubki odpowietrzającej nic nie da. Co zrobić, gdy grzejnik na 3 jest zimny lub grzeje z niewystarczającą mocą?
zimny grzejnik na 3
Wysokie ceny opału w 2022 roku sprawiają, że poprawne działanie instalacji grzewczej jest jeszcze bardziej istotne. Nie można wszak pozwolić sobie na marnowanie opału lub nierównomierne nagrzewanie pomieszczeń, które mogłoby doprowadzić do niepotrzebnych wydatków. Odpowiednie ustawienie termostatu, kryzowanie grzejnika oraz zaprogramowanie programatora kotła to podstawa, by uzyskać komfort termiczny jak najmniejszym kosztem.
Podstawą jest jednak poprawne działanie grzejników, czyli wymienników ciepła odpowiedzialnych za nagrzewanie pomieszczeń. Problemy z grzaniem kaloryferów zdarzają się niestety dość często i nie zawsze ograniczają do zapowietrzenia. Powszechnym mankamentem jest też nieprawidłowe ustawienie przepływu gorącej wody lub dobranie grzejnika o niewłaściwej mocy. W takiej sytuacji utrzymanie docelowej temperatury w pomieszczeniu może być trudne.

Dlaczego grzejnik nie grzeje na 3?

Najczęściej ustawianą wartością na głowicach termostatycznych jest trójka. To ustawienie, które pozwala utrzymać w pomieszczeniach temperaturę w zakresie 18–20°C, czyli taką, która zalecana jest w kuchni, salonie czy gabinecie. Nieco niższą temperaturę ustawia się często w sypialni (16–18°C) dla poprawy komfortu snu, natomiast wyższą – w łazience (powyżej 24°C).
Warto jednak pamiętać, że głowice montowane na grzejnikach nie są jednak bardzo precyzyjne, a ich pomiary mogą różnić się od temperatury w reszcie pokoju. Ustawienie komfortowej temperatury wymaga więc dopasowania ustawień do własnych potrzeb oraz warunków panujących w domu.
Problem pojawia się jednak wtedy, gdy kaloryfer nie grzeje lub grzeje tylko na 5, czyli na pełnym otwarciu termostatu. Jeśli więc zauważysz, że mimo uruchomienia ogrzewania miejskiego lub indywidualnego kotła jeden z grzejników jest zimny, warto poszukać przyczyn. Dlaczego grzejnik na trójce może być zimny?

Dlaczego grzejnik na 3 jest zimny? Oto możliwe przyczyny!

Temperatura w pomieszczeniu jest wyższa

Czasem fakt, że grzejnik nie grzeje na 3, wcale nie oznacza, że pracuje on nieprawidłowo. Wręcz przeciwnie, jest to pożądane działanie głowicy termostatycznej. Warto bowiem wiedzieć, że pokrętło przy grzejniku nie steruje temperaturą samego grzejnika, a przynajmniej nie bezpośrednio.
Za pomocą pięciostopniowej głowicy termostatycznej ustawia się bowiem pożądaną temperaturę w pokoju. Jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie więc wyższa niż ta ustawiona na termostacie, zawór grzejnika zostanie zamknięty.
W takim przypadku zimny kaloryfer nie jest więc niczym dziwnym. Może się tak zdarzyć nawet w przypadku, gdy termometr pokojowy wskazuje niższą temperaturą. Znaczenie ma wszak miejsce, w którym zamontowany jest kaloryfer. Jeśli będzie on np. zakryty zasłona lub zabudowany, powietrze dookoła niego może być cieplejsze niż w reszcie pokoju.

Grzejnik jest zapowietrzony

Najczęstszym powodem słabego grzania grzejnika jest oczywiście jego zapowietrzenie. Dochodzi do niego m.in. wtedy, gdy zawory są zakręcone podczas uruchamiania instalacji grzewczej. Zapowietrzeniu może towarzyszyć odgłos bulgotania lub przelewania się wody.
Na szczęście odpowietrzanie grzejnika jest bardzo łatwe i nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zlokalizować odpowietrznik (znajduje się on po przeciwnej stronie grzejnika w stosunku do pokrętła), a następnie lekko odkręcić śrubkę śrubokrętem płaskim. Usłyszysz wówczas syk powietrza, świadczący o skuteczności odpowietrzania. Zawór zakręć w momencie, gdy z grzejnika zacznie wypływać woda. Aby nie uszkodzić ścian oraz podłogi, przygotuj ścierki i miskę.

Temperatura zasilania jest zbyt niska

Kolejnym powodem nieprawidłowego działania grzejnika na 3 ustawieniu może być zbyt niska temperatura wody. Czasem wynika to z awarii pompy obiegowej lub też z ustawienia zbyt wolnej prędkości przepływu. Brak pełnego przepływu wody może też wskazywać na niepełne otwarcie zaworu zasilającego oraz powrotnego. Jeśli w ostatnim czasie grzejniki były zdejmowane lub wymieniane, warto to sprawdzić.
W niektórych sytuacjach problemem jest nieprawidłowe kryzowanie grzejnika, czyli ustawienie nieprawidłowego przepływu. Jest to wskazane, bowiem im dalej grzejnik znajduje się od źródła ciepła, tym większego przepływu wymaga, aby uzyskać daną temperaturę. Stąd też nastawy kaloryferów znajdujących się bliżej kotła, zwłaszcza tych podłączanych równolegle, powinny być niższe niż tych najbardziej oddalonych grzejników.
Upewnij się też, że z kotła wypływa woda o takiej temperaturze, do jakiej zostały zaprojektowane grzejniki. Przy okazji sprawdź, czy w instalacji jest odpowiednia ilość wody, a manometr wskazuje optymalne ciśnienie.

Zawieszony zawór grzejnika

Następny trop prowadzi do samej głowicy termostatycznej. Uszkodzenie tego elementu jest rzadkie i często okazuje się, że po wymianie termostatu na nowy problem powraca. Co robić w takim przypadku?
Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy przypadkiem nie zawiesiła się iglica w grzejniku. To ona steruje przepływem wody w grzejniku. Jeśli iglica zaklinuje się w jednym położeniu, kręcenie pokrętłem nie przyniesie żadnego skutku. Aby ją poluzować, zazwyczaj wystarczy kilkukrotnie ją wcisnąć. Po założeniu głowicy termostatycznej na miejsce wszystko powinno być w porządku.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik