Data modyfikacji:

Jak odpowietrzyć podłogówkę?

 Ogrzewanie podłogowe jest wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem. Pozwala na przyjemne chodzenie po ciepłej podłodze, umożliwia rezygnacje z nieestetycznych grzejników oraz zmniejsza wilgotność powietrza, co bywa szczególnie przydatne w łazienkach. Co pewien czas konieczne jest jednak odpowietrzenie ogrzewania podłogowego. Kiedy należy je przeprowadzić i w jaki sposób?
odpowietrzanie podłogówki

Dlaczego odpowietrzanie ogrzewania podłogowego bywa konieczne?

Przyczyn zapowietrzenia ogrzewania podłogowego może być wiele. Jedną z najczęściej występujących jest niepoprawne napełnienie nowej instalacji. Szczególnie w sytuacji, gdy powierzchnia ogrzewanej powierzchni jest duża, konieczne jest napełnianie powoli. W przeciwnym wypadku do instalacji dostanie się powietrze, które potem będzie krążyło.

Można się go pozbyć podczas pierwszego odpowietrzania, lecz tylko jeśli zostanie przeprowadzone prawidłowo. Powietrze może dostać się do instalacji również poprzez nieszczelności. Mogą wystąpić one również w elementach łączących. Zagrożenie zwiększa również użycie rur niskiej jakości, niewyposażonych we wkładkę antydyfuzyjną bądź pozostawienie pakuł konopnych. Mogą wystąpić wtedy procesy gnilne, wskutek których wytwarza się metan.

Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku poprawnie wykonanej instalacji, raz na kilka lat odpowietrzenie podłogówki może być konieczne. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jak odpowietrzyć podłogówkę.

Jakie są objawy zapowietrzonej podłogówki?

Pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić niepokój, jest szum dobiegający z podłogówki. Może być to również bulgotanie lub inny dźwięk wcześniej niewystępujący. W następnej kolejności można zaobserwować spadek wydajności ogrzewania. Może być ono równomierne na całej powierzchni, ale możliwe jest również miejscowe. Tym samym, różnice temperatur między fragmentami podłogi również wskazują na zapowietrzoną instalację. Jeśli występuje którykolwiek z tych objawów, warto zadać sobie pytanie, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe. Prawdopodobnie będzie to konieczny zabieg.

Od czego zacząć odpowietrzanie podłogówki?

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego nie jest skomplikowanym procesem, należy jednak przestrzegać pewnej kolejności, aby mieć pewność, że przebiegł on prawidłowo. Jeśli dana instalacje jest stosunkowo nowa, prawdopodobnie została wyposażona w automatyczny odpowietrznik do podłogówki. Zawór ten znajduje się w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. Niemniej jednak jego umiejscowienie wpływa na sposób odpowietrzania – jest to szczególnie istotne w przypadku budynków wielopoziomowych.

Jeśli rozdzielacz znajduje się na tym samym piętrze, co zapowietrzona instalacja, nie stanowi problemu. Konieczne jest wtedy włączenie pompy na maksymalną moc i zakręcenie wszystkich zaworów regulujących w belce powrotnej – oprócz jednego. Każdy zawór należy odpowietrzyć po kolei. Może to potrwać dłuższą chwilę, należy wziąć to pod uwagę. Podczas odpowietrzania pierwszego zaworu należy przepompować całą wodę, tak aby powietrze znajdujące się w instalacji trafiło do odpowietrznika. W zależności od wielkości instalacji odpowietrzanie każdego zaworu może trwać nawet do kilkunastu minut. Po odpowietrzeniu wszystkich zaworów należy odkręcić zawory regulacyjne, tak aby podłogówka na nowo zaczęła działać. Na całość tego procesu należy przeznaczyć kilka godzin.

Jeśli jednak rozdzielacz znajduje się na innym piętrze niż instalacja – najczęściej jest to piwnica – proces odpowietrzania jest trudniejszy. Konieczne jest wyłączenie pompy instalacyjnej oraz wszystkich zaworów w rozdzielaczu, włącznie z odpowietrznikiem automatycznym. W przypadku zastosowania tej metody może pojawić się wątpliwość, czy odpowietrzenie podłogówki na zasilaniu, czy powrocie. Należy podłączyć wężyki do zaworów spustowych obu belek, tak aby zasilający łączył się z instalacją wodociągową, a powrotny odprowadzał wodę do kanalizacji.

Tu również konieczne będzie powtórzenie całego procesu dla wszystkich pętli pojedynczo. Dopiero po odpowietrzeniu całości można uruchomić podłogówkę ponownie.
Autorka: Ewa Malinowska