Od czego zacząć odpowietrzanie podłogówki?
Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego nie jest skomplikowanym procesem, należy jednak przestrzegać pewnej kolejności, aby mieć pewność, że przebiegł on prawidłowo. Jeśli dana instalacje jest stosunkowo nowa, prawdopodobnie została wyposażona w automatyczny odpowietrznik do podłogówki. Zawór ten znajduje się w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. Niemniej jednak jego umiejscowienie wpływa na sposób odpowietrzania – jest to szczególnie istotne w przypadku budynków wielopoziomowych.
Jeśli rozdzielacz znajduje się na tym samym piętrze, co zapowietrzona instalacja, nie stanowi problemu. Konieczne jest wtedy włączenie pompy na maksymalną moc i zakręcenie wszystkich zaworów regulujących w belce powrotnej – oprócz jednego. Każdy zawór należy odpowietrzyć po kolei. Może to potrwać dłuższą chwilę, należy wziąć to pod uwagę. Podczas odpowietrzania pierwszego zaworu należy przepompować całą wodę, tak aby powietrze znajdujące się w instalacji trafiło do odpowietrznika. W zależności od wielkości instalacji odpowietrzanie każdego zaworu może trwać nawet do kilkunastu minut. Po odpowietrzeniu wszystkich zaworów należy odkręcić zawory regulacyjne, tak aby podłogówka na nowo zaczęła działać. Na całość tego procesu należy przeznaczyć kilka godzin.
Jeśli jednak rozdzielacz znajduje się na innym piętrze niż instalacja – najczęściej jest to piwnica – proces odpowietrzania jest trudniejszy. Konieczne jest wyłączenie pompy instalacyjnej oraz wszystkich zaworów w rozdzielaczu, włącznie z odpowietrznikiem automatycznym. W przypadku zastosowania tej metody może pojawić się wątpliwość, czy odpowietrzenie podłogówki na zasilaniu, czy powrocie. Należy podłączyć wężyki do zaworów spustowych obu belek, tak aby zasilający łączył się z instalacją wodociągową, a powrotny odprowadzał wodę do kanalizacji.
Tu również konieczne będzie powtórzenie całego procesu dla wszystkich pętli pojedynczo. Dopiero po odpowietrzeniu całości można uruchomić podłogówkę ponownie.