Data publikacji:

Jaki tablet graficzny kupić? Ranking najlepszych tabletów

Tablet graficzny to akcesorium chętnie wybierane przez grafików i fotografów. Urządzenie to oferuje ogromne możliwości, które znacznie przyspieszają i ułatwiają pracę, jest więc niezbędnym narzędziem dla osób zajmujących się rysowaniem, projektowaniem lub obróbką zdjęć, zarówno profesjonalistów, jaki i amatorów. Poza tym przydaje się też do wykonywanie odręcznych notatek i szkiców, które nieraz okazują się niezastąpione. Jaki tablet graficzny warto kupić? Sprawdź nasz ranking.
jaki tablet graficzny

Czym jest i jak działa tablet graficzny?

Tablety graficzne są specjalistycznymi urządzeniami peryferyjnymi, łączącymi się bezprzewodowo lub przewodowo z komputerami stacjonarnymi lub laptopami. Składają się z dwóch podstawowych elementów – specjalnych stylusów oraz samego tabletu, który posiada dobrze oznaczony obszar roboczy, reagujący na dotknięcie przez czubek rysika oraz zmianę jego pozycji.
Na przydatność tabletu graficznego i jego funkcje wpływa oczywiście wiele czynników. Pierwszym z nich są parametry stylusa i sposób, w jaki rejestrują one ruch dłoni użytkownika. Rysiki konstruowane są w oparciu o trzy typy technologii. Najprostsze są modele pasywne. Korzystające z nich tablety wytwarzają słabe pole elektromagnetyczne, które po zetknięciu się z czubkiem stylusa uwalnia ładunek elektryczny, dzięki któremu komputer rejestruje jego pozycje na polu roboczym. Do wad tych stylusów należy niska czułość, która nie zadowoli bardziej wymagających użytkowników, zaletą jest jednak to, że nie potrzebują one żadnego zasilania.
W droższych urządzeniach możemy się spotkać z rysikami wyposażonym we własną baterię, a łączą się one z tabletem za pomocą komunikacji Bluetooth. Za sprawą swojej konstrukcji oferują znacznie większą czułość i precyzję, wykrywając najdrobniejsze ruchy dłoni i zmianę położenia akcesorium. Wadą jest tutaj jednak konieczność ładowania.
Standardem we wszystkich rysikach do tabletów są programowalne przyciski, a także równie często wirtualne gumki umieszczone na czubku stylusa, które po dotknięciu powierzchni urządzenia w programie graficznym włączają automatycznie funkcję kasowania lub wymazywania obrazu czy obiektów 2D i 3D.

Dwa typy tabletów graficznych – co należy wiedzieć?

Tablety graficzne dostępne są w sklepach w bardzo szerokim zakresie cenowym. Za najtańsze zapłacimy kilkaset złotych, natomiast najbardziej profesjonalne modele to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tablety graficzne możemy podzielić na dwie osobne grupy, które różnią się między sobą sposobem działania oraz oferowanymi możliwościami.
Pierwszą z nich są urządzenia o klasycznej formie. Przyjmują one formę prostokątów o długości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów, układa się je płasko na biurku, a ich użytkownik w trakcie pracy musi obserwować ekran lub monitor komputera. Modele te komunikują się z komputerem za pomocą Bluetooth lub kabli USB.
Sprzęt w większości korzysta z rysików elektromagnetycznych i z reguły jest przeznaczony dla amatorów i półprofesjonalistów, sprawdzi się też często jako touchpad lub narzędzie do sporządzania notatek. Warto dodać, że tablety te posiadają co najmniej kilka przycisków funkcyjnych, do których można przypisać dowolne skróty systemowe lub programowe.
jaki tablet graficzny
Drugą grupę tworzą znacznie droższe tablety graficzne z wbudowanymi ekranami. Zapewniają one bardziej komfortowe rysowanie i tworzenie grafiki, bowiem pole robocze obserwujemy bezpośrednio na wyświetlaczu, dzięki czemu pracujemy w bardziej naturalny sposób. W łatwości pracy z urządzeniami pomaga też to, że używają one prawie zawsze stylusów na baterię o bardzo wysokiej czułości i niezawodności.
Tablety z wyświetlaczami są przeważnie większe od modeli standardowych, a ich ekrany mogą osiągać przekątną nawet ponad 30 cali. Większe modele ustawia się na biurku pod kątem ok. 30–45 stopni, do czego potrzebne są specjalne stojaki. Mniejsze z kilkunastocalowymi ekranami można położyć płasko na blacie.
Sprzęt działa jak drugi monitor, wymaga osobnego zasilania sieciowego i jest podłączany do komputera za pomocą kabli wideo HDMI, DisplayPort lub USB-C z funkcją transferu obrazu. Ze względu na cenę po modele tego typu sięgają hobbyści, a także profesjonaliści pracujący w różnych branżach kreatywnych, dzięki ekranowi tablet graficzny może bowiem pomóc w wielu innych zadaniach, takich jak np. montaż filmów.

Dla kogo tablet graficzny?

Kupnem tabletu graficznego powinni zainteresować się osoby, które zajmują się na co dzień lub dopiero zaczynają przygodę z edycją lub tworzeniem cyfrowej grafiki, a także obróbką fotografii. Zawłaszcza graficy nie zajdą bez tego narzędzia zbyt daleko. Co ważne, przydaje się nie tylko artystom parającym się rysunkiem. Tablet znajduje bowiem również ważne zastosowanie w tworzeniu obiektów 3D, pozwalając dopracować detale trójwymiarowych modeli w stopniu, który trudno jest osiągnąć, pracując wyłącznie z myszką.
Na kupno tabletu mogą zdecydować się też artyści malujący na płótnie lub kartce papieru przy użyciu ołówków, markerów lub pędzli. Dobre urządzenie, w połączeniu z odpowiednim programem, ułatwi im szybkie opanowanie tajników cyfrowej sztuki, często otwierając przed nimi nowe perspektywy rozwoju i zarobku.

Tablety graficzne – zalety i wady

Teoretycznie dla każdego typu grafika posiadanie tabletu nie wiąże się z żadnymi minusami. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, gdy urządzenie jest odpowiednio dopasowane do użytkownika. Początkujący pracujący z profesjonalnym sprzętem mogą czuć się zagubieni. Doświadczeni twórcy zmuszeni do korzystania z prostego urządzenia mogą czuć się z kolei ograniczeni jego niską czułością, rozdzielczości i polem roboczym.
Do wad tabletu można zaliczyć też zajmowane przez niego miejsce, dotyczy to zwłaszcza większych modeli w formacie co najmniej A4. Często ich użycie wymaga odpowiedniego przygotowania stanowiska do pracy, bowiem ich producenci zazwyczaj wychodzą z założenia, że są one na stałe podłączone do komputera.
Należy jednak podkreślić, że tablet nie uczyni z nas w magiczny sposób lepszych twórców. Choć podstawy korzystania ze stylusa są bardzo intuicyjne, każde urządzenia ma nieco inne właściwości i trzeba się do nich przyzwyczaić. Artyści przyzwyczajeni do fizycznych pędzli, ołówków lub węgla będą musieli też włożyć więcej wysiłku, by mentalnie przestawić się na korzystanie z rysika.

Tablet graficzny – ranking

Wacom Small

Najtańszy tablet graficzny Wacom jest przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grafiką lub obróbką zdjęć. Kompaktowa obudowa sprawia, że ten model bez większego problemu schowasz w torbie lub plecaku. Rozdzielczość 2540 dpi dla amatora będzie w zupełności wystarczająca. W zestawie znajdziesz oczywiście specjalne piórko.

Wacom One M

Nieco większa propozycja dla początkujących cyfrowych artystów, również w bardzo dobrej cenie. W zestawie znajdziesz lekkie wyważone pióro zapewniające stabilność podczas rysowania, które wkłada się do specjalnego uchwytu z boku urządzenia. Cechą charakterystyczną modelu jest krótki czas reakcji, ergonomia i czułość na nacisk, które powinny zadowolić wszystkich poszukujących taniego i solidnego sprzętu. Wymiary obszaru roboczego to 216 mm na 135 mm.

X-Pen Star G640

Kolejny tani tablet graficzny z rankingu przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników. Na tle konkurencji X-Pen Star wyróżnia się przede wszystkim niską masą i grubością wynoszącą zaledwie 2 mm. Czułość nacisku wynosi 8192 poziomy, co jest znakomitym wynikiem. Producent w zestawie z piórkiem dołączył również zapasowe końcówki. Jeśli zastanawiasz się, po jaki tani tablet graficzny sięgnąć, sprawdź ten model.

Wacom Intuos S

Świetny stosunek jakości do ceny wyróżnia kolejny model w rankingu tabletów graficznych. Model Intuos Pen S jest dobrym tabletem graficznym dla początkujących, a także użytkowników, którzy nie chcą wydawać zbyt dużych pieniędzy na urządzenie.
Rozdzielczość 2540 lpi i 4096 poziomów siły nacisku pozwalają na komfortowe tworzenie grafik, obróbkę zdjęć czy rysowanie. Dołączone do zestawu piórko jest bezprzewodowe i bezbateryjne. Cały tablet ma zaledwie 8,8 mm grubości, dlatego na biurku nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca.

Huion Kamvas Pro 13

Jaki tablet graficzny kupić? Modele z wbudowanym ekranem pozwalają na bardzo precyzyjną pracę z obrazem. Huion Kamvas Pro dysponuje 13-calowym ekranem z 120% pokryciem palety barw sRGB. Idealnie odwzorowane kolory to idealny sposób na uzyskanie pożądanych efektów.
Poziom nacisku pióra wynosi 8192 stopnie, co wpływa na komfort pracy. Co ciekawe, ten model dodatkowo wykrywa pochylenia pióra w 60 płaszczyznach. Użytkownik do dyspozycji dostaje również cztery klawisze funkcyjne i panel dotykowy. Korzystanie z dodatkowych narzędzi jest tym samym jeszcze łatwiejsze.

Wacom CintiQ 16

To jeden z najlepszych tabletów graficznych na rynku. Wacom CintiQ jest chętnie wybierany przez początkujących i nieco bardziej zaawansowanych grafików, ponieważ oferuje doskonałe parametry i stosunkowo niską cenę.
Ekran o przekątnej 15,6 cala ma rozdzielczość 1920 × 1080 px. Wytrzymała obudowa i regulowany kąt nachylenia tabletu to rozwiązania znacznie ułatwiające codzienną pracę. Piórko ma 8192 poziomy siły nacisku i dodatkowo ma przyciski boczne.

Wacom One 13 Pen Display

Wacom One Pen Display to dobry kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną a dużymi możliwościami, jakie oferuje ekran 13,3-calowy. Piórko zostało zaprojektowane tak, aby dawać wrażenia rysowania po prawdziwym papierze. Urządzenie jest kompatybilne nie tylko z komputerami, ale również telefonami z systemem Android. Jak najbardziej zasłużone miejsce w rankingu najlepszych tabletów graficznych.

Huion Kamvas Pro 20

Huion Kamvas Pro 20 to jeden z wyższych modeli tego producenta. Parametry dobrego tabletu graficznego z naszego rankingu powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Duży ekran o przekątnej 19,53 cala ma 120% pokrycie palety barw sRGB. Dodatkowo urządzenie oferuje rozdzielczość Full HD.
Ekran otrzymał szkło antyodblaskowe, które świetnie sprawdza się podczas pracy w słoneczny dzień. Piórko ma standardowo 8192 poziomy siły nacisku, natomiast wskaźnik odświeżania oscyluje w granicach 266 PPS. W ten sposób można tworzyć bardzo gładkie linie. W urządzeniu zastosowano technologię, która jest w stanie rozpoznać kąt nachylenia piórka.
Zdjęcie: Envato Elements