Data publikacji:

Samsung Galaxy Watch 6 czy Apple Watch 9? Który smartwatch dla wymagających? 

Samsung Galaxy Watch 6 czy Apple Watch 9 to flagowe smartwatche, które zostały pokazane w 2023 roku. Sprawdzamy, który z tych modeli będzie lepszym wyborem dla wymagających użytkowników.
apple watch s9 specyfikacja

Ekran i obudowa

Porównywane przez nas zegarki jak przystało na modele z wyższej półki wykonano z solidnych materiałów. Zarówno Samsung Galaxy Watch 6 czy Apple Watch 9 mają koperty wykonane z aluminium. Obudowy zegarków zabezpieczono przed wodą do 50 metrów. Co ciekawe, zegarek Samsunga spełnia standard wojskowy MIL-STD-810H, co może sugerować dodatkową ochronę pancernego smartwatcha przed trudnymi warunkami. Apple Watch 9 ma certyfikat IPX6, który gwarantuje ochronę przed zanurzeniami.  
Samsung Galaxy Watch 6 ma charakterystyczną okrągłą kopertę i jest dostępny w dwóch rozmiarach. Mniejszy ma rozmiar 44 mm i wyświetlacz o wielkości 1,3 cala z rozdzielczością 432x432 px. Większa wersja korzysta z ekranu 1,5-calowego, który ma rozdzielczość 480x480 px.  
Najnowszy Apple Watch wygląda inaczej a to za sprawą kwadratowej koperty, charakterystycznej dla całej serii. Mniejszy model z kopertą 41 mm ma wyświetlacz 1,69 cala i rozdzielczość 430x352 px. Większa koperta 45 mm zawiera wyświetlacz o przekątnej 1,9 cala i rozdzielczości 484x396 px. Warto wspomnieć, że Apple Watch dysponuje maksymalną jasnością wynoszącą 2000 nitów. Widoczność w pełnym słońcu jest zdecydowanie lepsza!  
W tej części porównania trudno wyłonić jednoznacznego zwycięzcę, ponieważ oba zegarki gwarantują świetną jakość obrazu, a także są wykonane z solidnych materiałów. Wygląd jest kwestią indywidualną, dlatego każdy powinien zdecydować samodzielnie, który z tych modeli wygląda lepiej. 

Funkcje zdrowotne i sportowe  

Apple Watch 9 czy Samsung Galaxy Watch 6 zostały wyposażone w zaawansowane czujniki odpowiadające za monitorowanie zdrowia. W obu modelach mamy możliwość śledzenia tętna, poziomu natlenienia krwi, poziomu glukozy we krwi, kontrolowanie cyklu menstruacyjnego u kobiet a także monitorowania snu. W Galaxy Watch 6 mamy technologię BioTracker, która rozszerza pomiary składu masy ciała, BMI oraz temperatury.  
Pod względem funkcji sportowych trudno stwierdzić, który zegarek jest gorszy. Samsung Galaxy Watch 6 ma wiele spersonalizowanych treningów skupiających się głównie na bieganiu, pływaniu czy jeździe na rowerze. W Apple Watch 9 mamy dostęp do Apple Fitness+, czyli aplikacji zawierającej setki przydatnych wskazówek i gotowych planów treningowych, mających na celu motywacje użytkownika do częstszej aktywności.  
samsung galaxy watch 6

System operacyjny

Samsung Galaxy Watch 6 korzysta z systemu operacyjnego Android WearOS, który jest o niebo lepszy od stosowanego dawniej Tizena. Apple Watch 9 działa pod wodzą systemu watchOS 10. Tak naprawdę trudno jest zestawiać te dwa systemy ze sobą, ponieważ są one dedykowane dla różnych grup użytkowników. Na smarwatchach dostępne są miliony ciekawych aplikacji i zarówno w Sklepie Play, jak i w AppStore znajdziesz wiele ciekawych i funkcjonalnych apek.  
Nieco inaczej wygląda sterowanie zegarkami. Samsung korzysta z obrotowej koronki znajdującej się nad wyświetlaczem. Powrót do tego rozwiązania był strzałem w dziesiątkę, ponieważ obsługa jest zdecydowanie bardziej intuicyjna. Z drugiej strony mamy w Apple Watchu koronkę Digital Crown, która sprawdza się dobrze. W dziewiątej generacji pojawiło się niezwykłe rozwiązanie polegające na sterowaniu zegarkiem za pomocą uszczypnięć. Bez konieczności dotykania ekranu będziesz w stanie poruszać się po interfejsie. To prawdziwy przełom i nowinka, której nie wprowadził dotąd żaden inny producent!  

Czas pracy na baterii

Czas pracy na baterii zegarka Apple Watch 9 to niezmiennie 18 godzin, czyli mniej więcej cały dzień użytkowania. W przypadku Samsunga Galaxy Watch 6 możemy osiągnąć nawet 40 godzin bez ładowania, co jest ogromną różnicą. Lepsza praca na baterii to solidny argument opowiadający się za wyborem Samsunga. Dłuższy czas pracy oznacza, że nie trzeba każdego dnia ściągać zegarka aby cieszyć się jego działaniem.  

Cena

Apple  Watch Series 9 z kopertą 45 mm kosztuje 2449 złotych. Za wersję 41 mm zapłacimy 2249 złotych. Samsung Galaxy Watch 6 w wersji 47 mm jest już do kupienia za 1500 złotych! Mniejsza wersja z kopertą 43 mm jest dostępna w dość podobnej cenie. Jeśli masz ograniczony budżet, to Samsung może okazać się lepszym wyborem!  

Samsung Galaxy Watch 6 vs Apple Watch 9. Który zegarek wybrać?  

Samsung Galaxy Watch 6 i Apple Watch 9 to inteligentne zegarki z najwyższej półki. Samsung wyróżnia się lepszym czasem pracy oraz większą ilością czujników odpowiedzialnych za monitorowanie kondycji użytkownika. Apple Watch 9 ma z kolei innowacyjną funkcję obsługi bez dotykania ekranu.  
Dla posiadaczy telefonów z Androidem tak naprawdę Galaxy Watch 6 jest jedynym wyborem, ponieważ Apple Watch będzie działał wyłącznie z urządzeniami Apple. I ten podział jest bardzo dobry, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie. W tym porównaniu nie możemy wyłonić zwycięzcy  bo oba modele pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne. 
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.