Data publikacji:

Jak sprawdzić przebieg aparatu?

Sprawdzanie przebiegu aparatu jest przydatne w sytuacjach, w których sprzedajemy swój stary sprzęt lub nabywamy aparat od poprzedniego właściciela. Wykorzystują je również wszystkie komisy sprzętu elektronicznego, gdzie sprawdzenie przebiegu aparatu jest konieczne do jego finalnej wyceny. Dowiedz się, jak sprawdzić przebieg aparatu w urządzeniach wszystkich popularnych marek takich jak Canon, Sony, Nikon, Pentax, Fujifilm czy Olympus.
jak sprawdzić przebieg aparatu

Po co sprawdza się przebieg aparatu?

Przebieg aparatu tak samo, jak w przypadku przebiegu samochodów daje nowym właścicielom informację o zużyciu sprzętu. Na szczęście w odniesieniu do aparatów cofnięcie tego licznika nie jest tak proste, jak w przypadku samochodów. Zarówno w lustrzankach, jak i aparatach bezlusterkowych migawka podlega naturalnemu zużyciu. Chociaż jej wymiana i zmiana przebiegu aparatu teoretycznie byłaby możliwa, nie ma żadnego sensu, ponieważ przeprowadzenie takiej operacji często przewyższałoby kosztami wartość całego sprzętu. Przebieg aparatu sprawdza się po to, by ocenić jego wartość – przydaje się to zarówno kupującym, jak i sprzedającym.

O czym informuje przebieg aparatu?

Przebieg aparatu informuje o stopniu jego zużycia i ilości wykonanych aparatem fotografii. Większość z producentów informuje użytkowników o liczbie zdjęć, które powinien wykonać aparat jeszcze przed pierwszą awarią. W zależności od rodzaju aparatu może to być pomiędzy 100 a 300 tysięcy wykonanych zdjęć. Jak wiadomo, nie stanowi to jednak reguły, ponieważ nierzadko pierwsza awaria zdarzy się jeszcze w połowie prognozowanej ilości zdjęć, natomiast inne aparaty mogą kilkukrotnie przewyższyć tą wartość i wciąż nic się z nimi nie dzieje.
Chcąc sprawdzać przebieg aparatu, trzeba jednak wiedzieć, że robi się to różnie w zależności od konkretnej marki urządzenia. Czy sprawdzanie przebiegu aparatu jest trudne? To zależy od producenta aparatu, a czasem nawet wybranego modelu. W niektórych przypadkach jest to banalnie proste, ponieważ wymaga jedynie przesłania zdjęcia lub wciśnięcia odpowiedniej kombinacji klawiszy na aparacie, natomiast w innych okazuje się to całkowicie niemożliwe lub realne do zrobienia tylko w profesjonalnym serwisie.

Sprawdzanie przebiegu aparatu krok po kroku - ExifTool

Jak sprawdzić przebieg aparatu? Podstawowym sposobem sprawdzania przebiegu jest korzystanie z narzędzia ExifTool lub Opanda IExif, które pozwalają na odczytanie danych Exif. Co to za dane? Są to informacje, które aparat zapisuje wraz z wykonywanym zdjęciem. Przykładem tych notek jest przykładowo autor zdjęcia, ustawienia, na jakich je wykonano czy ilość zdjęć wykonanych przez aparat lub numer zdjęcia. W programie trzeba odnaleźć ostatni utrwalony przez aparat obraz i sprawdzić jako który z kolei został wykonany.

Strony camerashuttercount.com lub shuttercounter.com

To jeden z najprostszych sposobów na sprawdzenie przebiegu aparatu. Polega na wykorzystaniu internetowej aplikacji, której należy przekazać dowolny plik wykonany przy pomocy konkretnego aparatu. Może być w formacie RAW lub JPEG. Już chwilę po wgraniu zdjęcia, aplikacja informuje nas o przebiegu aparatu, a także przybliżonym procentowym wyniku zużycia migawki. Obliczeń dokonuje na podstawie danych podawanych przez producentów i prognozowanych czasów użytkowania urządzeń. W ten sposób sprawdzimy aparaty Nikon, Pentax, Sony czy Canon. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy model aparatu można sprawdzić w ten sposób. Ponadto edytowanie obrazów przeważnie uszkadza zawarte w plikach dane Exif, zatem do ich odczytywania trzeba używać zdjęć nieedytowanych.

Canon EOS Digital Info

Canon EOS Digital Info to prosta aplikacja pozwalająca na sprawdzenie przebiegu nowszych aparatów marki Canon, które trudno sprawdzić za pomocą poprzednich sposobów. Narzędzie wymaga jednak fizycznego dostępu do aparatu z włożoną kartą pamięci, zatem nie jest to sposób pomocny w przypadku osób, które zastanawiają się nad kupnem konkretnego modelu.
Po pobraniu Canon EOS Digital Info trzeba połączyć aparat z aplikacją i zajrzeć do okienka Shutter Count. Jeśli żaden ze sposobów nie działa, konieczne będzie zjawienie się z aparatem w autoryzowanym serwisie Canona, gdzie pracownik będzie mógł odczytać dla nas przebieg aparatu za dodatkową opłatą. Alternatywnie można pokusić się o zakup płatnych aplikacji do sprawdzania przebiegu, jednak wcześniej trzeba sprawdzić, czy posiadany model znajduje się na liście obsługiwanych urządzeń.

Nietypowe aparaty marki Leica, Fujifilm oraz Olympus

Aparaty marki Leica nie współpracują z żadnym ze wspomnianych powyżej sposobów, zatem jeśli chcemy sprawdzić ich przebieg, konieczny jest kontakt z autoryzowanym serwisem, który odczyta dla nas te dane. Posiadając starsze modele Fujifilm w ogóle nie ma możliwości sprawdzenia przebiegu aparatu, natomiast w przypadku nowszych propozycji producenta jest to możliwe dzięki wspomnianej na początku artykułu aplikacji internetowej.
W przypadku aparatów marki Olympus sytuacja jest odwrotna – możemy sprawdzić przebieg aparatu samodzielnie i bez dostępu do żadnych dodatkowych narzędzi. Informacja ta znajduje się w systemie urządzenia. Aparaty te mają wbudowane wewnątrz menu serwisowe, do którego dostęp można uzyskać poprzez odpowiednie wciśnięcie klawiszy. Informację o przebiegu znajdziemy na pierwszej lub drugiej stronie menu pod oznaczeniem „R”, „H” lub „MS”. W przypadku niektórych modeli Olympus w aparacie podczas sprawdzania przebiegu nie powinna znajdować się karta pamięci.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!