Data modyfikacji:

Ile kosztuje aparat fotograficzny?

Chciałbyś rozpocząć przygodę z fotografią i zastanawiasz się, ile kosztuje aparat fotograficzny? Podpowiadamy, jak wejść w świat fotografii i nie stracić przy tym majątku! W naszym artykule znajdziesz polecane aparaty cyfrowe, lustrzanki i bezlusterkowce w atrakcyjnych cenach!  

aparat fotograficzny

Ile kosztuje dobry aparat fotograficzny?

Pytanie, ile kosztuje dobry aparat fotograficzny, zadaje sobie wiele osób, które chcą zacząć przygodę z robieniem zdjęć. Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, ponieważ na rynku znajdziemy mnóstwo rozmaitych aparatów w bardzo różnych przedziałach cenowych. Wiele zależy więc od tego, jaki aparat fotograficzny kupimy.  

Wpływ na końcową cenę mają takie czynniki jak zastosowana matryca, rodzaj autofokusa, zastosowane technologie, czy prędkość wykonywania zdjęć seryjnych. Na cenę wpływ ma również jakość wykonania, a także uszczelnienie obudowy, które chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W końcu ostateczną kwotę warunkuje rodzaj aparatu, jaki zdecydujesz się wybrać. Aby było Ci łatwiej dokonać odpowiedniego wyboru, ceny aparatów fotograficznych podzieliliśmy na kilka kategorii.  

Aparaty do 2000 zł  

Jaki aparat do 2000 zł wybrać? W tym segmencie znajdziemy głównie proste aparaty fotograficzne cyfrowe, a także lekkie amatorskie lustrzanki. Z takim budżetem spokojnie znajdziesz całkiem niezły sprzęt, który umożliwi wykonywanie ładnych ujęć.  

Aparaty do 4000 zł  

Ile kosztuje aparat fotograficzny dla amatora? Ten przedział cenowy jest często określany jako półprofesjonalny. Za około 4000 złotych znajdziesz już nieźle wyposażonego bezlusterkowca, który oprócz świetnego autofokusa zaoferuje lekką konstrukcję i matrycę APS-C lub micro 4/3. W przypadku lustrzanek również można liczyć na niezłe konstrukcje, choć oferta tych aparatów z miesiąca na miesiąc maleje.  

Sprawdź różnicę między bezlusterkowcem a lustrzanką

Aparaty do 6000 zł

Jeśli masz w kieszeni 6000 złotych, to możesz spokojnie myśleć o zakupie amatorskiego aparatu z pełnoklatkową matrycą. Dzięki temu będziesz mógł wykonywać zdjęcia na wysokich czułościach ISO bez obawy o zbyt mocny szum. „Pełna klatka” zapewnia płytką głębię ostrości, a także otwiera bramy do nowej gamy obiektywów. Dobry aparat fotograficzny do 6000 zł jest świetnym punktem wyjściowym dla ambitnych fotoamatorów.  

Aparaty do 8000 zł

W takim budżecie można kupić bardzo dobry aparat fotograficzny, który może być stosowany do profesjonalnych zastosowań. Aparaty za 8000 zł mają bardzo dobry autofokus i w zdecydowanej większości przypadków możemy liczyć na pełnoklatkową matrycę. Taki aparat oferuje nie tylko świetne zdjęcia, ale filmy w jakości 4K.

Aparaty do 10 000 zł

Można powiedzieć, że aparaty za 10 tys. złotych jeszcze lepiej poradzą sobie w trudnych sytuacjach. W tym przedziale cenowym można liczyć już na modele wyposażone w stabilizację matrycy. To powoduje, że zdjęcia, jak i filmy nie są poruszone. Pełnoklatkowe aparaty generują mniej szumu na wyższych czułościach ISO, co dla fotografów jest niezwykle ważne.

Aparaty do 20 000 zł

Ile kosztuje dobry profejsonalny aparat fotograficzny? Aparaty fotograficzne do 20 tysięcy złotych obejmują praktycznie same bezlusterkowce, które są dedykowane profesjonalnym fotografom, którzy nie chcą iść na żadne kompromisy jeśli chodzi o jakość. W tych sprzętach stosowane są najnowsze technologie umożliwiające błyskawiczne ustawianie ostrości na oku, wykrywanie zwierząt, czy pojazdów. 

Rozdzielczość matrycy może wynosić nawet 50 Mpix, co przekłada się na świetną jakość i możliwość wydruku wielkoformatowego. Tego typu aparaty fotograficzne są chętnie wykorzystywane do fotografii ślubnej, reportażowej, produktowej, czy portretowej.   

Aparaty powyżej 20 000 zł

Absolutnie najwyższa półka aparatów fotograficzna przeznaczona jest dla użytkowników, którzy wykonują zlecenia dla najbardziej wymagających klientów. W tym przedziale cenowym otrzymujemy innowacyjne rozwiązania takie jak chociażby możliwość wybierania punktu autofokusa poprzez popatrzenie się przez wizjer. Aparaty fotograficzne tego typu są niezwykle szybkie i w serii są w stanie wykonać ogromną ilość zdjęć. Z tego powodu profesjonalne bezlusterkowce oraz lustrzanki są idealne do fotografii sportu.

Co warto wiedzieć przed zakupem aparatu fotograficznego? 

Pamiętaj, że zakup aparatu fotograficznego jest dopiero pierwszym krokiem do robienia zdjęć. Zobacz, co jeszcze powinieneś mieć zanim wyruszysz na swój pierwszy fotograficzny spacer.

Obiektywy

Dobre szkło dla fotografa powinno być absolutnym priorytetem. Do wyboru mamy obiektywy zmiennoogniskowe oraz stałoogniskowe. Te pierwsze jak sama nazwa wskazuje umożliwiają zmianę ogniskowej  i tym samym uzyskanie przybliżenia, bądź oddalenia bez utraty jakości. Obiektywy typu zoom wpuszczają zwykle mniej światła niż obiektyw zmiennoogniskowy, jednak są one na tyle uniwersalne, że mogą zastąpić kilka obiektywów stałoogniskowych. 

Obiektywy stałoogniskowe nie mają możliwości przybliżania, ale w zamian za to oferują lepsze światło, a co za tym idzie również rozmycie tła. Do fotografowania w ciemniejszych warunkach są one znakomitym wyborem. Możliwość odseparowania obiektu od tła sprawia, że zdjęcia wyglądają profesjonalnie. 

Na początek przygody z fotografią warto kupić obiektyw zmiennoogniskowy. Najlepiej sprawdzi się ogniskowa 17-50 mm lub 18-55 mm. Taki zakres jest idealny do krajobrazów, portretów, czy zdjęć natury. Z czasem, gdy zobaczysz, której ogniskowej używasz najczęściej, będziesz mógł wybrać obiektyw stałoogniskowy.

Plecak lub torba

Niezbędny element wyposażenia każdego fotografa. Nowy aparat musi być odpowiednio zabezpieczony podczas przenoszenia. Plecak fotograficzny jest uznawany za wygodniejszy, jednak w torbie będziesz mógł zmieścić trochę więcej sprzętu. Wszystko zależy od twoich preferencji.

Karty pamięci

Kolejny must have przy zakupie aparatu fotograficznego. Dobrym pomysłem jest zakup karty o pojemności co najmniej 32 GB. Jeśli zamierzasz dodatkowo kręcić filmy to zdecyduj się na kartę 64 GB, 128 GB lub większą. 

Dodatkowa bateria

Szczególnie bezlusterkowce działają na baterii przez ograniczoną ilość czasu. Podczas fotograficznej wyprawy rozładowany akumulator może pokrzyżować plany, dlatego w torbie lub plecaku warto mieć przynajmniej jedną dodatkową baterię.

Statyw

Nie jest to obowiązkowy element wyposażenia, ale do fotografowania z długimi czasami naświetlania statyw jest wręcz niezbędnym elementem wyposażenia. Dobierając statyw zwróć uwagę na maksymalny udźwig. Zawsze wybieraj statyw z nieco większym udźwigiem. Jeśli w przyszłości wymienisz obiektyw na cięższy, to nie będzie to wiązało się z koniecznością zakupu nowego statywu.  

Ile kosztuje aparat cyfrowy? Podsumowanie 

Zakup aparatu jest ważnym krokiem dla każdego miłośnika fotografowania. Pamiętaj, że oprócz dobrego wyposażenia, ważne są także odpowiednie umiejętności. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w książki fotograficzne, gdzie będziesz mógł poznać takie zagadnienia jak balans bieli, czy trójkąt ekspozycji. Wiedza jest dostępna również w darmowych poradnikach nagrywanych przez doświadczonych fotografów. Szlifując swoje umiejętności i wykorzystując do tego nowy sprzęt będziesz w stanie robić jeszcze lepsze zdjęcia!  

Zdjęcie: eAlisa / Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.