Data modyfikacji:

Jaki aparat do 2000 zł wybrać?

Zaczynasz swoją przygodę z fotografią i chcesz kupić aparat do 2000 zł? Przygotowaliśmy dla ciebie kompleksowy poradnik, w którym wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie modele są godne polecenia. Zobacz, jaki rodzaj i rozdzielczość matrycy czy szybkość zdjęć seryjnnych będą najlepsze.
aparat do 2000

Dla kogo dobry jest aparat do 2000 zł? 

Jaki aparat fotograficzny wybrać? Aparaty do 2000 zł określane są mianem najlepszych dla początkujących fotografów. Ich możliwości są całkiem spore. Oprócz trybów automatycznych do wyboru jest także pełny tryb manualny, który pozwala na świadome fotografowanie. Dzięki temu możesz opanować podstawy fotografii i rozpocząć robienie zdjęć na własnych zasadach.
Aspirujący fotografowie to jedna z grup, dla której taki sprzęt będzie odpowiedni. Druga grupa osób to po prostu miłośnicy fotografii, którzy chcą mieć pod ręką sprzęt pozwalający na zrobienie ładnych zdjęć. 
Przed zakupem musisz pamiętać o tym, że w sklepach znajdziesz do kupienia same aparaty bez obiektywu, czyli tzw. body. Można skorzystać z propozycji producenta i wybrać zestaw z podstawowym obiektywem, tzw. kitowym. Na początek drogi będzie to bardzo dobry wybór. Trzeba jednak pamiętać, że zakup zestawu może przekroczyć założony budżet. Jak zatem wybrać dobry aparat fotograficzny dla amatora?

Jakiej marki aparat będzie najlepszy do 2000 zł? 

W kwocie do 2000 zł znajdziemy aparaty takich marek jak Canon, Nikon, Sony, Kodak, Panasonic czy Olympus. Wybór marki powinien być uzależniony przede wszystkim od Twoich preferencji. Każdy z aparatów ma inną ergonomię, układ przycisków, a także gamę pasujących obiektywów. Na tej podstawie będzie Ci łatwiej wybrać interesujący model. Nie można stwierdzić, który aparat do 2000 zł jest najlepszy. Na początek każdy z nich sprawdzi się dobrze. Warto zwracać uwagę na detale, bo to one często decydują o wyborze danego modelu. 

Lustrzanka, bezlusterkowiec czy cyfrówka – co wybrać do 2000 zł? 

Fotografowie poszukujący dobrego aparatu dla siebie nie mają łatwo. Na rynku znajdziesz kultowe już lustrzanki, cieszące się coraz większą popularnością bezlusterkowce oraz solidne i kompaktowe aparaty cyfrowe. Aby ułatwić Ci zakup, przygotowaliśmy krótką charakterystykę każdego z tych aparatów. 

Aparaty kompaktowe/cyfrowe

Charakteryzują się przede wszystkim niewielkimi rozmiarami oraz brakiem wymiennej optyki. Mała matryca sprawdza się dobrze w miejscach, gdzie jest dużo światła. Takie modele są idealne dla osób, które chcą robić ładne zdjęcia z wakacyjnych wyjazdów, a także do domowego albumu.
Stosunek jakości do ceny jest dobrze zachowany. Dobry aparat kompaktowy zmieści się do każdej torby i plecaka. Możesz mieć go zawsze pod ręką. Dla miłośnika fotografii to bardzo dobry wybór. 

Lustrzanki

Te aparaty fotograficzne jeszcze kilka lat temu były najchętniej wybierane zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Teraz ich oferta głównie jest kierowana do początkujących fotografów. W porównaniu do bezlusterkowców, lustrzanki są cięższe i nie mają tak dobrego autofokusa. Jednak zakup takiego aparatu to dla aspirującego fotografa bardzo dobra decyzja.
Lustrzanki są o wiele tańsze niż kilka lat temu, a wybór obiektywów jest naprawdę spory. Dzięki temu możemy skompletować dobry zestaw w rozsądnej cenie. Warto dodać, że jakość zdjęć z lustrzanki dla początkujących nadal jest świetna! 

Bezlusterkowce

To aktualnie najpopularniejsze aparaty fotograficzne, które oferują przede wszystkim znakomity autofokus. Wysoka skuteczność i funkcja wykrywania oka sprawia, że nawet amator będzie w stanie zrobić ostre zdjęcia. Jeszcze jedną zaletą bezlusterkowców są kompaktowe wymiary i niska waga. To znacznie ułatwia przemieszczanie się z aparatem.
W cenie do 2000 zł raczej znajdziesz modele bez obiektywów. To oznacza, że za zestaw body plus aparat będzie trzeba zapłacić przynajmniej 2500 zł. Trzeba pamiętać, że to jest bardzo przyszłościowa inwestycja, która pozwoli na robienie pięknych zdjęć.

Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy wyborze aparatu do 2000 zł? 

Rodzaj matrycy

W budżecie do 2000 zł mamy do wyboru aparaty z matrycą APS-C oraz mikro 4/3. W przypadku aparatów cyfrowych matryca jest jeszcze mniejsza i ma rozmiar 1 cala lub 1/2.3 cala. Do amatorskich zastosowań mała matryca w zupełności wystarczy.
Jeśli jednak myślisz o fotografii trochę poważniej i chcesz robić lepsze zdjęcia, to matryca APS-C będzie najlepszym wyborem. Aparaty z matrycą mikro 4/3 również są bardzo dobre, ale wybór obiektywów jest odrobinę mniejszy. 

Rozdzielczość matrycy

Nie jest to najważniejszy parametr, ponieważ duża ilość megapikseli nie musi wcale oznaczać, że aparat będzie robił rewelacyjne zdjęcia. Zwykle zdjęcia publikowane w social mediach mają rozmiar nie większy niż 2 Mpix, co oznacza, że duża liczba megapikseli wcale nie jest potrzebna.
Przeciętny aparat fotograficzny dysponuje matrycą o rozdzielczości od 12 do 25 Mpix i to są wartości w zupełności wystarczające. Jeżeli planujesz drukować zdjęcia w większym formacie, wówczas warto się zastanowić, czy nie lepiej sięgnąć po aparat z matrycą 20–25 Mpix. 

Szybkość zdjęć seryjnych

Im szybszy aparat, tym więcej zdjęć na sekundę będzie w stanie robić Twój aparat. Do fotografii sportowej lepiej wybierać aparat z prędkością 6–8 kl./s. 

Nagrywanie filmów

Dobry aparat fotograficzny powinien nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD. Dzięki temu będzie można tworzyć proste filmiki. Aparat do nagrywania przyda sie chociażby podczas wakacyjnych wyjazdów.

Wielkość wyświetlacza

Wyświetlacz odgrywa ogromną rolę i pomaga w fotografowaniu. W aparatach do 2000 zł znajdziesz ekran w rozmiarze 2 lub 3 cale. To optymalna wielkość do komfortowego fotografowania. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.