Zacznijmy od najważniejszego, a więc od definicji fotograficznych aparatów kompaktowych. Czym są? Mówiąc najprościej, jest to rodzaj aparatów cyfrowych, które posiadają prostą budowę oraz niewielkie wymiary. Są lekkie i poręczne, dzięki czemu towarzyszyć mogą nam wszędzie tam, gdzie noszenie ze sobą lustrzanki i kompletu obiektywów byłoby kłopotliwe. To właśnie w obiektywie tkwi podstawowa różnica, która odróżnia kompakty od wspomnianych lustrzanek. W aparatach kompaktowych są one bowiem zamontowane na stałe.
Aparaty kompaktowe mają wiele zalet. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić wspomniane wcześniej niewielkie rozmiary oraz wagę. Dzięki temu możemy zabierać je praktycznie wszędzie. Co więcej, sporo aparatów tego typu ma dodatkowo wzmocnione i wodoszczelne obudowy pozwalające na swobodne korzystanie z urządzenia w każdych warunkach, podczas wyjazdów czy wakacji.
Aparaty kompaktowe są również proste i intuicyjne w obsłudze. Bardzo często mają wiele gotowych funkcji i ustawień, z których wystarczy skorzystać, by zrobić dobre zdjęcie. Nie musimy więc posiadać wiedzy z zakresu ustawiania balansu bieli czy czasu ekspozycji. Są więc idealnym rozwiązaniem dla początkujących fotografów.
Jeśli zaś chodzi o słabsze strony, z pewnością należy wymienić jakość zdjęć. Niestety, za pomocą jednego, zamontowanego na stałe obiektywu nie da się zrobić idealnych zdjęć o żywych kolorach i głębi w każdych warunkach, jak w przypadku w pełni profesjonalnego sprzętu fotograficznego.
To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Wszyscy doskonale wiemy przecież, że nowoczesne smartfony, które dostępne są na rynku, posiadają aparaty o bardzo dużej rozdzielczości, nierzadko nawet wyposażone są w dwa, a nawet trzy aparaty, co jeszcze bardziej ma poprawiać jakość i głębię obrazu.
Czy więc aparaty kompaktowe są nam tak naprawdę potrzebne? Mimo wszystko okazuje się, że owszem. Nawet najlepszy aparat w telefonie komórkowym nie jest w stanie zapewnić nam bowiem tak dobrego balansu bieli, a więc realności w oddawaniu kolorów. Smartfony nie zapewniają również takiej ostrości oraz możliwości przybliżenia obrazu. Wynika to przede wszystkim z wielkości matrycy w aparatach kompaktowych. Jeśli więc zależy nam na tym, by podążać w stronę bardzo dobrych, profesjonalnie wyglądających zdjęć – wciąż opłaca się zainwestować w aparat fotograficzny.
Decydując się na zakup aparatu kompaktowego, warto wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na jakość zdjęć oraz komfort użytkowania sprzętu. Przede wszystkim, warto stawiać na aparaty ze stabilizacją obrazu, która jest niezwykle ważna zarówno podczas kręcenia filmów, jak i wykonywania dynamicznych zdjęć.
Kolejne parametry to rozdzielczość aparatu (im większa, tym lepsze zdjęcia uda się stworzyć), liczba dodatkowych funkcji i programów, wielkość zoomu czy możliwość połączenia z siecią Wi-Fi.
Oferta fotograficznych aparatów kompaktowych jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna. Daje nam to sporo możliwości dopasowania urządzenia do swoich preferencji oraz stopnia umiejętności. Jednocześnie jednak sprawia, że możemy poczuć się nieco zdezorientowani i mieć problemy z wyborem idealnego aparatu. Dlatego też przedstawiamy najlepsze kompakty, na które warto zwrócić uwagę. Wśród nich znajdują się zarówno urządzenia w bardzo dobrej, niskiej cenie, jak i aparaty z nieco wyższej półki. Z pewnością znajdziesz więc idealną propozycję dla siebie.
Pierwszym modelem, który chcielibyśmy przedstawić, jest Nikon Coolpix A1000. To aparat z funkcją stabilizacji obrazu oraz rozdzielczością wynoszącą 14,6 - 18 Mpix. Urządzenie znanej i cenionej firmy dostępne jest w atrakcyjnej cenie, co stanowi jego atut. Co ważne, Nikon pozwala nam łączyć się z Wi-Fi, Bluetooth oraz korzystać z gniazda kard SD.
Drugim aparatem kompaktowym, który zasługuje na uwagę, jest Sony Cyber-shot DSC-W830. To korzystna cenowo opcja idealna dla początkujących. Najważniejsze parametry tego aparatu to: matryca 20,1 - 24,3 Mpix, zoom 5-10, matryca 20,1 - 24,3 Mpix. Aparat posiada funkcję stabilizacji obrazu.
Ostatnią propozycją, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, jest Fujifilm X-E4 czarny. Aparat posiada 26,1 megapikselowy sensor obrazu, szybki 0,02 sekundowy autofocus oraz szybki procesor.
Podsumowując, jeśli zależy nam na tym, by wykonywane przez nas zdjęcia prezentowały się doskonale, wiernie oddawały rzeczywistość, a jednocześnie nie do końca mamy ochotę na noszenie ze sobą dużej lustrzanki i obiektywów – zakup aparatu kompaktowego jest idealnym rozwiązaniem. Nie dziwi więc fakt, że ten rodzaj aparatów fotograficznych cieszy się wciąż dużym zainteresowaniem.
Dzięki temu nie będzie problemu z uchwyceniem szerokich kadrów, a także bliższych portretów. Światło w zakresie f/1,8 i f/2,8 znakomicie sprawdzi się w słabszych warunkach oświetleniowych.
Wbudowany wizjer elektroniczny pozwala na symulowanie ekspozycji, co znacznie ułatwia fotografowanie.
Uchwycenie kadrów z dalszej odległości nie będzie stanowiło większego problemu. Obiektyw ze światłem f/2,8 oraz matryca 16 Mpix są gwarancją znakomitej jakości. Dodatkowo ten aparat jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 4K!
Wszechstronny model może być wykorzystywany jako aparat do nagrywania filmów, a także robienia zdjęć. Producent zastosował procesor DIGIC 8, który można znaleźć w profesjonalnych lustrzankach.
Obiektyw ze światłem f/1,8-f/2,8 ma dodatkowo zoom optyczny z 4,2-krotny przybliżeniem. Pomocna jest stabilizacja obrazu, która świetnie sprawdza się w fotografowaniu na krótszych czasach naświetlania. Nagrywanie w 4K, a także odchylany ekran LCD pomogą w przygotowaniu materiałów na YouTube’a.
Zastosowanie funkcji Focus Peaking pozwala na bardzo dokładne ustawienie ostrości na wybranym elemencie. Ręczne ustawienia aparatu i możliwość skorzystania z formatu RAW otwierają nowe możliwości na wykonanie fotografii.
Tryb makro to z kolei propozycja dla tych, którzy lubią robić zdjęcia naturze lub przedmiotom z bardzo małej odległości. Olympus Tough TG-6 współpracuje z szeroką gamą akcesoriów zwiększających jego możliwości. To uniwersalny i niedrogi aparat.
Znakomita optyka i autofokus z detekcją fazy są receptą na idealne zdjęcia niezależnie od warunków. Aparat, dzięki kompaktowym rozmiarom, można schować do kieszeni i zabrać ze sobą na fotograficzny wypad.
Miłośnicy filmów mogą nagrywać w rozdzielczości Full HD. Wszystkie materiały można podejrzeć na 3-calowym ekranie. Za mniej niż 1000 złotych trudno znaleźć lepszy aparat.
Fotografowanie w trudnych warunkach wymaga odpowiedniego sprzętu. Nikon Coolpix W300 otrzymał wytrzymałą obudowę, która jest odporna na wstrząsy, mróz, a także pył. Użytkownik może zanurzyć się na głębokość 30 metrów, aby wykonać dobre ujęcia.
Aparat bardzo dobrze sprawdzi się na wakacyjnych wypadach. Nie tylko jako aparat wodoszczelny. Matryca 16 Mpix, ekran 3-calowy oraz wbudowany GPS to dodatkowe atuty tego kompaktowego aparatu.
Wbudowany moduł NFC oraz WiFi umożliwiają szybkie przesyłanie zdjęć oraz filmów. Bardzo dobra optyka i ogromna ilość funkcji pomagają w robieniu doskonałych ujęć.
Wbudowany obiektyw ma ogniskową 28 mm i światło f/2,8, dlatego po zmroku można spokojnie fotografować. Klasyczny wygląd idealnie dopełnia aparat cyfrowy, czyniąc go jednym z ciekawszych w zestawieniu.