Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza ładowarka do akumulatorków?

Jeżeli na co dzień korzystamy z urządzeń elektronicznych polegających na wymiennych bateriach i akumulatorach, koszt ich eksploatacji może z czasem stać się zauważalnym obciążeniem dla portfela. Choć obecnie odchodzi się od tego typu sposobu zasilania, wciąż z baterii korzysta wiele zabawek oraz sprzętów domowego użytku. Aby zaoszczędzić, dobrym rozwiązaniem jest zakup solidnej ładowarki do akumulatorków. Radzimy, jaka z nich będzie najlepsza, i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z tym urządzeniem.
najlepsza ładowarka do akumulatorków

Jakie baterie można ładować?

Na początek warto jednak podkreślić, że w ładowarkach akumulatorków nie załadujemy zwykłych baterii AA, AAA itp., które kupujemy w sklepach. Ich budowa sprawia, że nie mogą one przyjąć nowego ładunku elektrycznego, tak więc po kompletnym rozładowaniu nadają się wyłącznie do utylizacji. 
Poprawne wyrzucenie jednorazowych baterii sprawia problem, ponieważ nie powinno wrzucać się ich do zwykłych pojemników na zmieszane odpady. Należy je odnieść do specjalnego punktu. O ile w większych miastach nie ma z tym większego problemu (baterie można wyrzucić do specjalnych pojemników w sklepach z elektroniką), w mniejszych miejscowościach i na wsiach nie zawsze jest to możliwe. Dla osób dbających o środowisko naturalne niezwykle ważna jest więc alternatywa dla niepotrzebnie generowanych odpadów. 
Z pomocą przychodzą tutaj baterie przeznaczone do ładowania, potocznie nazywane też akumulatorkami. Produkty te nie zapewniają z reguły aż tak długiego czasu pracy, jak jednorazowe modele, ale w zamian za to można uzupełnić zużytą w nich energię. Zazwyczaj są one sprzedawane w komplecie z ładowarkami, czasem dodatkowe egzemplarze można kupić również osobno. Na szczęście są one zawsze dobrze opisane, zarówno na opakowaniu, jak i etykiecie, ponieważ z zewnątrz nie różnią się niczym od jednorazowych baterii. 
Pamiętajmy, że akumulatorki do ładowarek mają ograniczoną żywotność, która jest podana w dokumentacji producenta. Wraz z kolejnymi cyklami ładowania baterie tracą swoją wydajność, a po kilku z nich straty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent wyjściowej mocy. Wytwórcy zaznaczają zazwyczaj maksymalną liczbę ładowań, po których teoretycznie akumulatorek jest niezdatny do użytku. Warto jednak pamiętać, że na jego trwałość wpływają również warunki, w jakich był użytkowany. Na szybsze straty energii i zużycie wpływa między innymi bardzo wysoka lub niska temperatura.

Ładowarka do akumulatorków – na co zwracać uwagę?

Wybierając ładowarkę do akumulatorków, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów urządzenia. Pierwszy z nich związany jest z rozmiarem przyjmowanych akumulatorów. W sprzedaży znajdziemy najczęściej urządzenia obsługujące popularne akumulatorki wykonane w standardzie AA i AAA. Jeżeli zależy nam na bardziej uniwersalnym urządzeniu, niektórzy producenci oferują modele uniwersalne, obsługujące także inne wielkości akumulatorków. 
Kolejna kwestia, która jest istotna, to ilość akumulatorków, które możemy jednocześnie ładować. Standardowo sprzęt uzupełnia energię w czterech bateriach jednocześnie, jednak bardziej zaawansowane produkty mogą obsłużyć nawet sześć lub więcej sztuk. 
Większość ładowarek informuje nas o tym, czy akumulatorek jest już gotowy do użycia. Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest prosta dioda LED, która świeci się na zielono, gdy bateria jest już gotowa do użytku. Bardziej zaawansowane modele mają wyświetlacze LCD, pokazujące dokładniejsze informacje. Wśród dodatkowych funkcji najbardziej przydatny jest niewątpliwie pomiar aktualnej pojemności baterii.
Dobra ładowarka do akumulatorków musi koniecznie być wyposażona w system zabezpieczeń, chroniący baterię przed przegrzaniem, do którego może dojść, gdy urządzenie będzie wpięte przez długi czas do gniazdka i zwyczajnie zapomnimy go wyłączyć. Dla zapominalskich najlepsze będą zresztą modele automatycznie dezaktywujące się, gdy akumulatorki zostaną już całkowicie naładowane. 
Obecnie dobrym rozwiązaniem będą też ładowarki, które bez problemu można podłączyć do złącza USB. Pozwala to korzystać z nich w większej ilości miejsc, a w sytuacjach awaryjnych – podładować akumulatorki za pośrednictwem komputera lub powerbanku.
Ostatnią kwestią, na którą zwracamy uwagę, wybierając ładowarkę, jest maksymalny czas ładowania akumulatorków. Jak długo ładować baterie? Czas uzależniony jest od typu ogniwa znajdującego się baterii, a także jakości wykonania urządzenia. Zwróćmy uwagę na to, że bez względu na wybrany sprzęt energii w akumulatorkach nie uzupełnimy z dużą szybkością. Zazwyczaj potrzeba na to nawet do kilkunastu godzin, a czas ten będzie wydłużał się wraz z kolejnymi cyklami ładowania. 

Najlepsza ładowarka do akumulatorków – polecane modele

EverActive NC-1000 Plus – zaawansowana ładowarka z wyświetlaczem LCD
Panasonic Pro BQ-CC65E – wydajna ładowarka z kontrolą napięcia i temperatury akumulatorków
Duracell CEF14 – ładowarka w przystępnej cenie 
EverActive UC-4000 – wszechstronna ładowarka z możliwością podłączenia do portu USB
EverActive NC-800 – duża ładowarka na osiem akumulatorków
Zdjęcie: Envato Elements