Data modyfikacji:

Lustrzanka dla początkujących. Jak wybrać lustrzankę dla amatora?

Pierwsza lustrzanka to ważny krok w rozwoju fotograficznego kunsztu. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli na uchwycenie niesamowitych ujęć. Podpowiadamy na co należy zwracać uwagę podczas zakupu, a także jakimi modelami warto się zainteresować.

Lustrzanka dla amatora - na co zwracać uwagę?

Współczesne lustrzanki cyfrowe, nawet te z niższej półki cenowej, są w stanie zapewnić świetną jakość w rozmaitych warunkach. Zanim zaczniesz przeglądać oferty sklepów i zastanawiać się, jaki aparat na początek wybrać, odpowiedz sobie na pytanie, ile chcesz przeznaczyć na pierwszy aparat.
To istotne, ponieważ pozwoli zawęzić obszar poszukiwań już na samym początku. Zwykle wydanie 2-2,5 tys. złotych na pierwszy aparat z obiektywem jest dobrym pomysłem. Za takie pieniądze można kupić już solidny model.
Na początku warto wybrać również system, w jakim będzie pracował aparat. W segmencie tanich lustrzanek królują aparaty Canona oraz Nikona. Wybór obiektywów do nich jest ogromny, jednak każdy ma swoje osobiste preferencje dotyczące marki. Zarówno jedna, jak i druga ma swoje wady oraz zalety.
W kwestiach technicznych należy spojrzeć na następujące parametry:
  • Rozdzielczość matrycy - wbrew pozorom rozdzielczość matrycy nie ma aż tak ogromnego wpływu na jakość, jak mogłoby się wydawać. Lustrzanki oferują rozdzielczość od 18 Mpix do 24,1 Mpix.Więcej pikseli pozwala na przycięcie fotografii bez utraty jakości, a także na jej wydrukowanie w dużym formacie. Publikując zdjęcia do mediów społecznościowych, to nie powinno mieć większej różnicy.
  • Punkty autofocusa - im więcej punktów, tym lepiej, ponieważ aparat będzie mógł z łatwością trafić w wybrany obiekt. Większość aparatów ma 9 punktów AF, ale są modele oferujące ich nawet 39.
  • Ekran - jeśli planujesz wykonywać kreatywne ujęcia z różnych perspektyw, to koniecznie wybierz aparat z odchylanym ekranem. Fotografowanie w trybie Live View będzie o wiele prostsze i wygodniejsze.
  • Wielkość aparatu - ergonomia i wielkość wpływają przede wszystkim na komfort użytkowania.Dla osób, które dużo podróżują i nie chcą znacząco obciążać swojej torby może mieć to ogromne znaczenie.
  • Szybkość zdjęć seryjnych - ten parametr określa, ile zdjęć aparat będzie mógł wykonać po naciśnięciu spustu migawki.Szybkość jest bardzo ważna przy fotografii sportowej, a także próbie uchwycenia dynamicznych momentów. Zazwyczaj lustrzanki dla początkujących mają od 4 kl./s do 6 kl./s

Jaki obiektyw warto kupić na początek?

Większość ofert na lustrzanki cyfrowe nie uwzględnia obiektywu, który jest obowiązkowym elementem wyposażenia. Najlepszym wyborem na początek będzie uniwersalny zakres ogniskowych 18-55 mm. Dzięki temu będzie można wykonać zarówno portrety, jak i krajobrazy.
Jeśli planujesz fotografować w słabych warunkach oświetleniowych, to koniecznie zaopatrz się w obiektyw 50 mm f/1,8. Takie szkło jest dostępne już za kilkaset złotych. Warto w nie zainwestować, ponieważ znacząco podnosi ono jakość zdjęć.

Zalety i wady lustrzanek cyfrowych 

Lustrzanki cyfrowe nadal oferują bardzo dobre parametry w przystępnej cenie. To główny argument, który przekonuje początkujących fotografów do zakupu. Wybór obiektywów, zarówno do aparatów Canona, jak i Nikona, jest naprawdę imponujący. Użytkownik już od samego początku może kompletować swój wymarzony zestaw, który wykorzysta w trakcie swojej przygody z fotografią. Lustrzanką można wykonać wiele ciekawych ujęć w rozmaitych warunkach oświetleniowych. Ogromną zaletą lustrzanek jest ich czas pracy na baterii. Na jednym akumulatorze będziesz w stanie wykonać spokojnie kilkaset zdjęć. Aparaty bezlusterkowe na tym polu zdecydowanie przegrywają. 
Największą wadą lustrzanek jest przeciętny system autofocusa. Precyzja działania oraz dostępna liczba punktów AF jest dużo mniejsza niż w przypadku bezlusterkowców. Jednak to nie powinno być przeszkodą dla fotografów, którzy zajmują się krajobrazami czy portretami. Do bardziej statycznych ujęć zaawansowany system ustawiania ostrości nie jest aż tak potrzebny. Masywne i stosunkowo ciężkie lustrzanki mogą zniechęcić początkującego fotografa. Wyższa waga jest szczególnie uciążliwa podczas fotografowania na rozmaitych wyjazdach. 
Choć wydaje się, że era lustrzanek powoli przechodzi do historii, to dla początkujących nadal są to bardzo dobre aparaty. Bezlusterkowce nie są aparatami idealnymi, dlatego przed zakupem musisz sam podjąć decyzję, jaki aparat będzie dla ciebie najlepszym wyborem. 

Polecane lustrzanki dla amatorów

Nikon D3500 + 18-55 VR

Bardzo dobry aparat, który na Ceneo.pl zebrał masę świetnych opinii. Zastosowana w nim matryca APSC ma rozdzielczość 24,2 Mpix. Zakres czułości od 100 do 256 000 pozwala dopasować się do rozmaitych warunków podczas wykonywania zdjęć.
Fazowy autofocus ma 11 punktów, co dla początkującego fotografa będzie w zupełności wystarczające.
Tryb zdjęć seryjnych oferuje 5 kl./s, dlatego uchwycenie pędzącego samochodu nie sprawi problemu. Dodatkowo lustrzanka jest w stanie kręcić filmy w rozdzielczości Full HD.
Dane techniczne:
  • matryca: 24,2 Mpix
  • szybkość: 5 kl./s
  • pola autofocusa: 11
  • ISO: 100-256 000
  • dotykowy ekran
  • stabilizacja obrazu w korpusie

Canon EOS 4000D + 18-55 mm

Lustrzanka cyfrowa przeznaczona jest dla osób chcących zacząć swoją przygodę z fotografią przy ograniczonym budżecie. Za niespełna 1300 złotych otrzymujesz kompaktowy aparat z 18-megapikselową matrycą.
Plusem tego modelu jest wbudowany moduł Wi-Fi. Za pomocą aplikacji Camera Connect można sterować urządzeniem, a także błyskawicznie przesyłać zdjęcia.
Procesor Digic 4 jest w stanie wykonywać zdjęcia z prędkością 3 kl./s. W zestawie z aparatem znajduje się uniwersalny obiektyw 18-55 mm.
Dane techniczne:
  • matryca: 18 Mpix
  • szybkość: 3 kl./s
  • pola autofocusa: 9
  • ISO: 100-6400
  • dotykowy ekran

Sony Alpha A68 + 18-55 mm II

Po aparaty firmy Sony sięga wielu fotografów. Nie bez powodu, ponieważ są one w stanie zapewnić doskonałą jakość w atrakcyjnej cenie. Sony Alpha A68 bije konkurencję na głowę pod względem autofocusa.
Aż 79 punktów pokrywa praktycznie całe pole widzenia. Detekcja fazy błyskawicznie łapie ostrość na wybranym elemencie. Do fotografowania sportu jest to świetny aparat. Wewnętrzny system stabilizacji obrazu ułatwia wykonywanie zdjęć na krótszych czasach naświetlania.
Matryca CMOS ma rozdzielczość 24,2 Mpix i na wysokich czułościach radzi sobie naprawdę nieźle. Nagrywanie filmów jest z kolei możliwe w rozdzielczości Full HD. Do zestawu dołączony jest obiektyw 18-55 mm drugiej generacji. To aparat, który mógłby konkurować ze znacznie droższymi modelami.
Dane techniczne:
  • matryca: 24,2 Mpix
  • szybkość: 8 kl./s
  • pola autofocusa: 79
  • ISO: 100-256000
  • stabilizacja obrazu

Canon EOS 2000D 

Bardzo dobra lustrzanka dla początkujących przekonuje przede wszystkim matrycą 24,1-megapikselową, która jest w stanie zapewnić znakomitą jakość obrazu. Procesor DIGIC 4 w połączeniu z 9-punktowym autofocusem gwarantuje ostre zdjęcia nawet w trudnych warunkach. Aparat potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD, dlatego bez problemu przygotujesz materiały do takich serwisów jak TikTok, czy Instagram.
Mocną stroną tego modelu jest z pewnością niska waga i kompaktowe rozmiary. Canon ma ogromny wybór obiektywów z mocowaniem EF, dlatego skompletowanie nawet budżetowego zestawu nie będzie stanowiło większego problemu. 

Nikon D5600 

Wiążesz swoją przyszłość z fotografią i chcesz zacząć, mając pod ręką solidny sprzęt? W takim razie Nikon D5600 będzie bardzo dobrym wyborem. Matryca formatu DX ma rozdzielczość 24,2 Mpix oraz zakres czułości ISO od 100 do 25 600. Mimo niskiej ceny generowane szumy są przyzwoite, dlatego podczas nocnego fotografowania nie musisz ograniczać się do ustawiania jak najniższej czułości.
Autofocus w tym modelu ma 39 pól oraz 9 punktów krzyżowych. To wpływa na lepszą precyzję ustawiania ostrości nawet przy fotografowaniu dynamicznych scen. Cały korpus ważący 420 gramów, co można uznać za przyzwoity wynik. Prezentowany model można kupić w wersji z obiektywami 18–55 mm oraz 70–300 mm. Do wyboru jest jeszcze uniwersalne szkło 18–140 mm. To idealny zestaw na początek przygody z fotografią. 

Pentax K70 

Lustrzanki Pentaxa to dobry wybór dla początkujących, ponieważ w przystępnej cenie otrzymujemy solidny i dobrze wyposażony korpus. Model K70 jest w pełni uszczelniony, co oznacza, że trudne warunki pogodowe nie są dla niego żadną przeszkodą. Stabilizowana matryca zagwarantuje lepsze ujęcia nawet na dłuższych czasach naświetlania. Autofocus ma 11 punktów, co na tle konkurentów jest niezłym wynikiem. W robieniu zdjęć pomaga 3-calowy ekran LCD. To bardzo solidny model w niezłej cenie. 
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.