Data modyfikacji:

Jaki aparat na początek wybrać? Poradnik amatorski

Aby rozpocząć swoją przygodę z fotografią, nie trzeba wydawać majątku. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, jaki aparat na początek drogi będzie najlepszym wyborem!

aparat

Od czego zacząć przygodę z fotografią? Jaki aparat kupić na początek

Fotografia jest dla wielu osób niezwykle pasjonująca, ponieważ pozwala na rejestrowanie obrazu przy wykorzystaniu światła. Robienie zdjęć nie ogranicza się do jednego tematu, dlatego można robić wspaniałe ujęcia, które będą skupiały się na naturze, ludziach, krajobrazach oraz innych tematach, które dla fotografującego są czymś ciekawym.

Jak w każdej dziedzinie, również w fotografii początki nie są łatwe. Jaki aparat fotograficzny wybrać? Początkujący pasjonaci mają ogromny problem z wyborem odpowiedniego sprzętu. Pytanie, jaki aparat na początek, można uznać za kultowe, ponieważ przewija się na grupach i forach fotograficznych każdego dnia.

Przygodę z fotografią warto zacząć od zgłębienia podstawowej wiedzy dotyczącej trójkąta ekspozycji, zasad kadrowania, a także sposobu, w jaki światło tworzy daną fotografię. Doskonałym zbiorem takich informacji są książki fotograficzne poświęcone robieniu zdjęć. Znajdziesz tam wartościową wiedzę, którą będziesz mógł później przekuć na wspaniałe ujęcia.

Dobry aparat na początek, czyli jaki?

Teoria to jedno, a praktyka to drugie, dlatego aby robić dobre zdjęcia, zdobytą wiedzę trzeba utrwalać poprzez fotografowanie. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego aparatu, dlatego dla amatora jego wybór jest niezwykle istotny. Aby ułatwić ci zakup wymarzonego sprzętu, podzieliliśmy aparaty na kilka kategorii.

Lustrzanka

Jeszcze do niedawna lustrzanki uznawało się za sprzęt dedykowany wyłącznie zawodowcom. Trend ten uległ zmianie i to właśnie lustrzanki są bardzo dobrą propozycją dla amatora. Przede wszystkim wyróżnia je dobry stosunek jakości do ceny. Szeroka gama obiektywów sprawia, że niskim kosztem wejdziesz w świat fotografii.

Jaki aparat lustrzanka na początek? Najlepsza lustrzanka dla początkująych to ta z matrycą APS-C. W porównaniu do standardowej matrycy o wielkości 35 mm jest ona mniejsza, dlatego przy ustalaniu ogniskowej obiektywów stosuje się przelicznik x1,5 lub x1,6 w zależności od producenta. W przypadku pełnoklatkowych matryc, czyli 35 mm, takiego przelicznika nie stosujemy. Lustrzanka to znakomity aparat na początek.

Bezlusterkowiec

Bezlusterkowce bez wątpienia podbijają rynek fotograficzny i skutecznie wypierają lustrzanki. Brak wbudowanego lustra pozwolił producentom na zmniejszenie rozmiarów całej konstrukcji. Dodatkowo w bezlusterkowcach mamy do czynienia z lepszym autofokusem, opierającym się na detekcji fazy lub kontrastu. W ten sposób zdecydowanie częściej zdjęcia będą wychodziły ostre.

Sposób fotografowania w bezlusterkowcach wygląda nieco inaczej niż w lustrzankach, ponieważ na ekranie widzimy, jak zdjęcie będzie wyglądać jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki. To duże ułatwienie, ponieważ wprowadzając określone zmiany, możesz zobaczyć, jaki mają wpływ na ekspozycję kadru. Najlepsze bezlusterkowce dla amatorów będą z matrycą APS-C oraz mniejszą micro 4/3.

Aparat cyfrowy

Jaki będzie dobry aparat fotograficzny dla początkujących? Aparaty cyfrowe na tle wcześniej wymienionych wyróżniają je jeszcze mniejsze rozmiary. Wiele cyfrówek można zabrać do kieszeni i nie martwić się o wymienne obiektywy. Ze względu na dużo mniejszą matrycę, jakość zdjęć jest nieco gorsza od lustrzanek i bezlusterkowców.

Oczywiście zależy to od warunków oświetleniowych, ponieważ przy wystarczającej ilości światła fotografie wychodzą naprawdę dobrze. Aparaty cyfrowe są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach i jest to kolejny argument opowiadający się za tym, aby na nie postawić, gdy zadajemy sobie pytanie, jaki aparat na początek.

Aparat natychmiastowy

Jaki aparat wybrać na początek? Aparaty natychmiastowe kuszą naprawdę niską ceną, jednak dla początkujących fotografów nie zawsze są dobrym wyborem. Dlaczego? Jakość optyki, a także prosta konstrukcja powodują, że zdjęcia mają dość specyficzny klimat. Do albumu z pamiątkami jest to fajne rozwiązanie, ale w większości fotograficznych zastosowań aparat tego typu sobie nie poradzi.

Jaki aparat na początek? A może smartfon?

Jeszcze kilka lat temu smartfony nie były w stanie zapewnić dobrej jakości obrazu. To uległo zmianie i nawet telefony ze średniej półki cenowej robią ładne zdjęcia. Dla początkującego fotografa to doskonałe narzędzie!

Warto wybierać takie telefony, które mają tryb profesjonalny, który pozwoli na samodzielną zmianę ustawień. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystać zdobytą wiedzę. Smartfony świetnie radzą sobie w fotografii krajobrazowej czy fotografii architektury. Za dobry telefon fotograficzny trzeba zapłacić około 1000 złotych.

Ile powinien kosztować aparat dla początkującego?

Tak naprawdę nie ma jednej ustalonej kwoty, która określałaby najlepszy aparat dla początkującego. Najpopularniejsze modele, które stanowią dobrą bazę do rozwoju w fotografii, kosztują około 2000 złotych. Najtańsze lustrzanki kosztują około 1200 złotych i również są dobrym wyborem dla amatora. Warto pamiętać, że zakup samego aparatu, czyli body, to dopiero początek.

Doliczyć do tego trzeba zakup obiektywu, oczywiście pod warunkiem, że decydujemy się na lustrzankę bądź bezlusterkowca. Warto rozważyć zakup zestawu, w którym znajduje się jeden lub dwa obiektywy. Podstawowy, tzw. kit, ma ogniskową 18-55 mm, która do większości zastosowań w zupełności wystarczy. Do kompletu dołączany jest także teleobiektyw, który charakteryzuje się dużym przybliżeniem. Zakres ogniskowej wynosi zwykle 70-300 mm.

Po zakupie aparatu warto zaopatrzyć się w karty pamięci, torbę lub plecak, a także statyw. Taki komplet umożliwi ci wejście do wspaniałego świata, jakim jest fotografia!

Autor: Bartłomiej Mazurek