Data publikacji:

Jak prawidłowo wyczyścić obiektyw? Czego użyć do czyszczenia obiektywu?

Czyszczenie aparatu wydaje się prostą czynnością, jednak wymaga wiedzy o tym, jak robić to poprawnie. Dzięki starannej trosce sprzęt będzie służył długo i nie ulegnie zniszczeniu. Zabierając się za usuwanie zabrudzeń z obiektywu, najpierw oceń, jakiego są pochodzenia i czy możliwe jest pozbycie się ich w sposób bezdotykowy, który jest najbezpieczniejszy. Pamiętaj, że do tej wrażliwej części aparatu powinno się używać wyłącznie przystosowanych do tego środków. Jak prawidłowo wykonać czyszczenie obiektywu?
Rawpixel

Zasady czyszczenia obiektywu

Nieestetyczne pyłki, odciski palców, ślady deszczu – wszystko to może pojawić się na obiektywie aparatu i wpływać na jakość zdjęć, bez względu na rodzaje obiektywów. Wystarczy niewielkie zabrudzenie, żeby zepsuć najlepszą fotografię. Mimo to czyszczenie obiektywu, a zwłaszcza jego dotykanie, powinno odbywać się wyłącznie wtedy, gdy jest niezbędne – to najważniejsza zasada, którą powinni kierować się wszyscy posiadacze wartościowego sprzętu fotograficznego.
Czym czyścić obiektyw? Najlepiej bezdotykowo, a jeśli to niemożliwe, niezbędne będą specjalne środki czystości do optyki. Nie sięgaj po zwykłą wodę, domowe detergenty, nawet te do szkła, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, koszulkę bawełnianą, alkohol czy benzynę. Przypadkowe materiały i preparaty zupełnie nie nadają się do obiektywu.

Czym czyścić obiektyw aparatu z pyłków?

Najczęstszym zabrudzeniem pojawiającym się na obiektywie są drobinki kurzu i różnego rodzaju pyłki. Naturalnym odruchem jest ich zdmuchnięcie ustami, jednak to zdecydowanie zły pomysł, ponieważ w ten sposób rozpylisz na obiektyw drobinki śliny. Czego używać do czyszczenia obiektywu z pyłków? Wybierz specjalną gruszkę o dużej sile podmuchu. Jej używanie jest całkowicie nieszkodliwe, a w większości przypadków całkowicie wystarczy.
Jeśli drobinek nie da się usunąć, ponieważ są przyklejone lub znajdują się na brzegach, konieczne jest użycie specjalnego miękkiego pędzelka do czyszczenia optyki. Używając go, zachowaj maksymalną ostrożność i w żadnym wypadku nie przyciskaj go do obiektywu. Pędzelek powinien być zawsze całkowicie czysty i nie powinno się dotykać jego włosia.

Czym czyścić obiektyw aparatu z odcisków palców i innych zabrudzeń?

Nawet zachowując dużą ostrożność, czasami nie udaje się uniknąć zabrudzenia obiektywu. Jeśli zdarzy ci się go dotknąć lub złapie cię deszcz, nie unikniesz czyszczenia obiektywu. Nie odkładaj tego na później, ponieważ szkło może ulec uszkodzeniu poprzez kwasowy odczyn lub sól.
Niektóre zabrudzenia zdołasz usunąć suchą ściereczką wykonaną z mikrofibry, jednak do pozbycia się tłustych odcisków palców musisz użyć płynu do czyszczenia obiektywu. W tym celu przygotuj nieco grubszą ściereczkę, którą nim nasączysz. Podczas usuwania zabrudzeń postępuj bardzo delikatnie, nie naciskaj na obiektyw i nie pocieraj go intensywnie ściereczką. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z jednorazowych, w pełni higienicznych nasączonych chusteczek.

Czy warto kupić zestaw do czyszczenia obiektywu?

Jeśli planujesz wyposażyć się we wszystkie niezbędne akcesoria, dobrym pomysłem będzie zakup gotowego zestawu do czyszczenia obiektywu. Może on mieć różny skład, ale bez względu na to, co wybierzesz, możesz mieć pewność, że podczas jego używania w żaden sposób nie zaszkodzisz optyce. W niektórych przypadkach możesz dodatkowo liczyć na estetyczne opakowanie, w którym będziesz przechowywać niezbędne akcesoria.
Dostępnych jest wiele możliwości – możesz kupić pojedyncze produkty lub cały zestaw, ważne jedynie, żeby zawsze pamiętać o najważniejszych zasadach czyszczenia obiektywu. Dzięki temu na długo pozostanie nienaruszony, co przełoży się na jakość zdjęć.
Zdjęcie: Rawpixel / Envato Elements