Data publikacji:

Jaki mały aparat fotograficzny wybrać? 

Mały aparat fotograficzny możesz mieć zawsze pod ręką niezależnie od tego czy wybierasz się na wakacyjny wyjazd, czy spacer po parku, Podpowiadamy dla kogo taki sprzęt będzie dobrym wyborem oraz na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę. 
mały aparat fotograficzny

Mały aparat fotograficzny - dla kogo będzie dobrym wyborem? 

Na rynku fotograficznym nadal dominują lustrzanki oraz bezlusterkowce. Te aparaty z wymienną optyką są w stanie zapewnić wysokiej jakości zdjęcia w rozmaitych warunkach. Jednak ich gabaryty nadal są stosunkowo duże i dla niektórych amatorów noszenie takiego aparatu jest niewygodne. Alternatywą jest mały aparat fotograficzny. Cyfrowe aparaty mają małe matryce o wielkości około 1 cala. Czy to oznacza, że nie da się nimi zrobić ciekawych ujęć? Oczywiście, że nie! Taki kompaktowy, poręczny aparat jest niezwykle uniwersalny. To znakomity wybór dla każdej osoby, która chce uwiecznić interesujące momenty na swoich fotografiach. Ceny aparatów cyfrowych są dużo bardziej przystępne od lustrzankek czy bezlusterkowców. Brak wymiennej optyki eliminuje konieczność kupowania obiektywów, które do najtańszych nie należą. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze małego aparatu fotograficznego? 

Producenci aparatów cyfrowych zawsze chwalą się jaką liczbę megapikseli ma matryca. Już na wstępie warto zaznaczyć, że ten parametr jest ważny, choć nie najważniejszy. Matryca o rozdzielczości od 15 do 20-megapiksei będzie w stanie zapewnić odpowiednią szczegółowość na zdjęciach. Zwykle fotografie drukujemy w małym formacie, dlatego brak większej ilości megapikseli nie będzie w ogóle odczuwalny. 
W aparatach cyfrowych podaje się wartość zoomu optycznego, czyli przybliżenia bez straty jakości. Najczęściej przybliżenie jest 5-krotne lub 8-krotne. To wystarczy do tego, aby uchwycić niektóre elementy z nieco większej odległości. 
Kolejnym istotnym elementem każdego aparatu fotograficznego jest zastosowany ekran. Optymalny rozmiar wynosi 3 cale. Będziesz mógł na nim z łatwością podejrzeć wykonane fotografie, a także zmienić ustawienia. 
Dobry aparat cyfrowy powinien mieć pokrętło z dedykowanymi trybami fotografowania. Oprócz pełnej automatyki skorzystasz z dodatkowych opcji, które na przykład poprawiają ekspozycję w słoneczny dzień. Takie udogodnienia są niezwykle przydatne dla osób, które na co dzień nie mają styczności z fotografią. 
Fotografowanie nie zawsze jest łatwe ze względu na warunki oświetleniowe. Aby ujęcia zawsze wychodziły perfekcyjnie warto wybrać aparat ze stabilizacją obrazu. Ta technologia odpowiada za redukowanie drgań, które powstają podczas trzymania korpusu. W ten sposób będziesz w stanie wykonać świetne zdjęcia o każdej porze dnia. 
Nagrywanie filmów cieszy się sporym zainteresowaniem w social mediach i do takich zastosowań mały aparat cyfrowych również może być odpowiedni. W tańszych modelach obraz jest nagrywany w rozdzielczości Full HD. Wymagający użytkownicy mają z kolei możliwość rejestrowania obrazu w rozdzielczości 4K. 
Jeśli wybierasz się na wakacje, to rozważ zakup aparatu cyfrowego ze wzmocnioną obudową. Na rynku można znaleźć modele, które mają w pełni zabezpieczoną konstrukcję nie tylko przed upadkami, ale również przed wodą. Możliwość sfotografowania wodnego świata jest niezwykłym przeżyciem i znakomitą pamiątką. Na wyjazdy taki sprzęt będzie znakomitym wyborem! 

Polecane małe aparaty fotograficzne 

Panasonic Lumix DMC-LX15 

Ten mały aparat fotograficzny jest przykładem tego, że technologia w tych urządzeniach nadal jest rozwijana. Mocną stroną tego modelu jest 1-calowa matryca, która ma rozdzielczość 20 Mpix. Jej parametry gwarantują wysoką jakość nawet przy wysokich czułościach ISO. Wykonywanie kreatywnych ujęć jest możliwe za sprawą odchylanego ekranu w rozmiarze 3 cali. Prawdziwą wisienką na torcie jest nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K. 

Olympus Tough TG-6 

To aparat cyfrowy do zadań specjalnych! Olympus Tough TG-6 ma wzmocnioną obudowę, które dodatkowo została całkowicie zabezpieczona przed wodą. Jakość obrazu również stoi w tym modelu na bardzo wysokim poziomie. Matryca 12-megapikselowa generuje ostry obraz z nieźle odwzorowanymi kolorami. Ponadto aparat rejestruje wideo w rozdzielczości 4K i 120 kl./s. Obok tego modelu nie można przejść obojętnie! 

Canon PowersShot G7 X Mark III 

Ten mały aparat cyfrowy Canona jest bardzo dobrze oceniany wśród użytkowników. Seria Powershot została stworzona z myślą o osobach poszukujących kompaktowego aparatu nie tylko do fotografowania, ale również filmowania. Prezentowany model otrzymał 1-calową matrycę o rozdzielczości 20 Mpix. Ponad 4-krotny zoom optyczny uchwyci wszystko, co dzieje się z dala od fotografującego. Jasny obiektyw, nagrywanie w 4K oraz procesor obrazu DIGIC 8 są receptą na piękne zdjęcia. 

SonyCyber-Shot DSC-RX100 

Ten aparat cyfrowy nie należy do najtańszych, ale jakość jaką oferuje jest warta absolutnie każdej złotówki. Nowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R w rozmiarze 1 cala generuje obraz pozbawiony szumów. Obiektyw ZEISS Vatio-Sonnar o ogniskowej 24-70 mm daje uniwersalne pole widzenia, przez co aparat sprawdzi się w wielu dziedzinach fotografii. Ciekawostką jest elektroniczny wizjer, który ułatwia fotografowanie w pełnym słońcu. Odchylany ekran i stabilizacja obrazu dopełniają całe urządzenie. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.