Data publikacji:

Aparaty hybrydowe – opinie i podstawowe informacje 

Fotografie towarzyszą nam już od blisko dwustu lat, dzięki rozwojowi technologii ich wykonywanie jest popularniejsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek w historii. Większość osób zatrzymuje się jednak obecnie na wykonywaniu zdjęć za pomocą smartfonów. Chociaż telefony są dominującym narzędziem, profesjonaliści i pasjonaci korzystają wciąż z bardzo szerokiej gamy aparatów, począwszy od starych modeli korzystających z rolek filmu, a skończywszy na nowoczesnych lustrzankach. W artykule skupiamy się na mniej znanej kategorii urządzeń, którą są aparaty hybrydowe.
Aparaty hybrydowe

Co to jest aparat hybrydowy?

Jaki aparat fotograficzny wybrać? Osoby rozglądające się za dobrym aparatem cyfrowym mogą tradycyjnie wybierać pomiędzy modelami lustrzanymi, kompaktowymi oraz hybrydowymi, często określanymi też mianem bezlusterkowych. Ta ostatnia kategoria urządzeń była przez długi czas nieco pomijana. Ale ze względu na zmiany na rynku, zyskała na popularności wśród fanów fotografowania. Czym jednak charakteryzuje się aparat hybrydowy?

Jak wskazuje na to nazwa, hybrydówki łączą w sobie wiele różnych pomysłów konstrukcyjnych, zaczerpniętych od aparatów lustrzanych oraz kompaktowych. Ich najważniejszą cechą są niewielkie rozmiary korpusu, przekładające się na niższą wagę oraz poprawiające komfort obsługi. W przeciwieństwie do zbliżonych do nich rozmiarami kompaktów, hybrydówki pozwalają na wymianę obiektywów. Dzięki temu bez problemu zainstalujemy w nich uniwersalne modele używane nawet przez najdroższe lustrzanki. Funkcja ta pozwala także na zaawansowana regulacje ostrości i pola widzenia, jak również zoom optyczny z prawdziwego zdarzenia.

W przeciwieństwie do aparatów lustrzanych, urządzenia hybrydowe są pozbawione optycznego wizjera opartego na lustrach. Podobnie jak w kompakcie, w trakcie planowania ujęcia polegamy na cyfrowym ekranie umieszczonym z tyłu obudowy lub na wizjerze, który wyświetla obraz wideo z sensora sprzętu.

Jakie są zalety i wady aparatów hybrydowych?

Jakie będą zalety najlepszego bezlusterkowca, a jakie są minusy takiego aparatu?

Zalety aparatu hybrydowego:

  • Niska waga oraz mniejsze wymiary, w porównaniu do tradycyjnych lustrzanek, ułatwiają transport i przechowywanie urządzenia. Cechy te przydają się zwłaszcza podczas wakacyjnego wypoczynku lub dalekich wypraw. Hybrydówki są więc idealną alternatywą nawet dla najlepszych smartfonów fotograficznych.
  • Aparaty bezusterkowe oferują oprogramowanie i opcje zbliżone do lustrzanek. Ich użytkownicy mogą też skorzystać z dowolnych obiektywów, rozszerzając możliwości sprzętu oraz swoją kreatywność. Przy optymalnych ustawieniach jakość wykonywanych zdjęć będzie zbliżona do tych robionych modelem lustrzanym.
  • Aparatem hybrydowym nakręcimy też bez problemu filmy wideo – najnowsze urządzenia pozwalają na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 4K i wyposażone są w wejścia na sprzęt rejestrujący sygnał audio.

Wady aparatu hybrydowego:

  • Wspomniany już brak optycznego wizjera może być sporym problemem dla wielu pasjonatów fotografii.
  • Mniejsze wymiary sprzętu sprawiają, że może on mieć mniej fizycznych przycisków i pokręteł pozwalających na regulację wielu funkcji. Tę możliwość także ceni sobie wielu profesjonalistów oraz hobbystów.
  • Aparaty mogą przetwarzać i robić wysokiej jakości fotografie dłużej niż przeciętna lustrzanka.

Lustrzanka a aparat hybrydowy – co wybrać?

Bezlusterkowiec a lustrzanka. Jakie są różnice i który aparat wybrać? Na lustrzanki tradycyjnie decydowały się osoby o największych wymaganiach i potrzebach. Co ciekawe, ze względu na format i rozmiary, bezlusterkowcami zaczęli też na poważnie interesować się profesjonaliści. Jak już wspomnieliśmy, oznacza to, że zarówno lustrzanki, jak i hybrydówki posiadają obecnie bardzo zbliżone możliwości techniczne, co odbiło się na cenach tych drugich, które są teraz niezwykle podobne do wielu bardzo dobrych aparatów lustrzanych. O fakcie tym świadczy to, że najdroższe bezusterkowe, takie jak Canon EOS R6, to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

O tym, czy zdecydujemy się na aparat hybrydowy, zdecydują więc w dużej mierze preferencje odnośnie rozmiarów i wagi urządzenia. Zawsze będziemy mogli też bezboleśnie przesiąść się na lustrzankę i bez problemu użyć z nią posiadaną już kolekcję akcesoriów oraz obiektywów.

Aparat kompaktowy czy hybrydowy – co wybrać?

Poza wyjątkami zwykłe aparaty kompaktowe zostały już praktycznie wyparte z rynku, ponieważ przeciętni konsumenci wolą korzystać ze zwykłych smartfonów. Oznacza to, że wybór w tej kategorii sprzętu ogranicza się do bardzo niewielkiej liczby modeli o mało zadowalających możliwościach. Nawet jeżeli jesteśmy niedzielnymi fotografami poszukującym nowego aparatu, wybór lekkiego bezlusterkowca wydaje się tutaj jedyną rozsądną opcją, tym bardziej że w podobnej cenie kupimy profesjonalne lub półprofesjonalne kompakty, takie jak np. Sony Cyber-shot DSC – RX100 III.

Zdjęcie: halfpoint / Envato Elements