Data publikacji:

Malowanie światłem: jak malować światłem? 

Malowanie światłem to jedna z ciekawszych technik fotograficznych, która pozwala na tworzenie niepowtarzalnych zdjęć. Aby osiągnąć taki efekt, nie musisz posiadać drogiego aparatu cyfrowego. Takie zdjęcia można wykonać również telefonem! Zobacz, jak zrobić to krok po kroku!  

malowanie światłem

Czym jest malowanie światłem?

Malowanie światłem to technika fotograficzna, która pozwala na uzyskanie efektu rozmytego światła na zdjęciu. Mogłoby się wydawać, że takie efekty uzyskamy jedynie przy pomocy programów graficznych, ale okazuje się, że nic bardziej mylnego! W malowaniu światłem wykorzystujemy długie czasy naświetlania. W ten sposób matryca aparatu przez wyznaczony czas rejestruje ruch. Możliwości są praktycznie nieograniczone i na zdjęciach można tworzyć rozmaite wzory, obrysy postaci, czy napisy. Tak naprawdę ogranicza cię wyłącznie wyobraźnia. Technika malowania światłem jest bardzo prosta do wykonania i nawet początkujący fotograf będzie w stanie ją zastosować.  

Jaki sprzęt jest potrzebny do malowania światłem?  

Sprzęt niezbędny do malowania światłem:  

  • aparat fotograficzny z trybem manualnym  
  • statyw fotograficzny  
  • latarka lub lampki LED  

Do malowania światłem warto się najpierw przygotować. Niezbędny będzie do tego aparat fotograficzny z ustawieniami manualnymi. Taką opcję ma większość modeli nawet tych z najniższej półki cenowej. Niezbędnym akcesorium do wykonania malowania światłem jest statyw. Długi czas naświetlania przy nawet najmniejszych drganiach powoduje, że zdjęcia wychodzą poruszone. Przy takich fotografiach jedyny ruch, jaki chcemy obserwować, to ten wykonany za pomocą źródła światła. Statyw sprawdzi się tutaj idealnie, jednak jeśli nie masz pod ręką takiego akcesorium, to wykorzystaj płaską powierzchnię. Możesz również postawić aparat na plecaku, bądź torbie. Pamiętaj jednak, że stabilność nie będzie tak dobra, jak na statywie, dlatego warto zadbać o to, aby urządzenie przez przypadek nie upadło!  

Do malowania światłem wystarczy zwykła latarka lub lampki LED. Aby urozmaicić kadr, możesz wykorzystać kolorowe lampki. Dobrze sprawdzają się tzw. miecze świetlne, które emitują różne kolory. Za ich pomocą wykonasz naprawdę ciekawe ujęcia!  

Jaki obiektyw zastosować do malowania światłem?

Do malowania światłem teoretycznie dobry będzie każdy obiektyw. Światło nie ma tutaj większego znaczenia, ponieważ do wykonania zdjęcia będziemy przymykać przysłonę. Większe znaczenie ma w tym przypadku ogniskowa. Jeśli chcesz pokazać namalowane obiekty na tle budynków lub innej scenerii, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie obiektyw szerokokątny. Teleobiektyw do maksymalnie 100 mm również powinien się sprawdzić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować z dłuższymi ogniskowymi.  

Kiedy i gdzie wykonać malowanie światłem?  

Do malowania światłem najlepiej podejść nocą. Długi czas naświetlania wpływa na jasność zdjęcia, dlatego po zmroku łatwiej jest kontrolować ekspozycję. Jeśli chciałbyś spróbować techniki malowania trochę wcześniej, to warto pomyśleć o zastosowaniu filtra szarego. W kwestii miejsca do fotografowania masz pełną dowolność. Pierwsze próby można wykonać w domowym zaciszu. Wystarczy zgasić światło, zabrać ze sobą latarkę i rozpocząć pierwsze próby.  

Gdy opanujesz tę technikę, wówczas spróbuj poszukać ciekawych miejsc. Malowanie światłem wygląda bardzo fajnie jako tło w zdjęciach samochodów, czy ludzi. Jeśli wybierzesz się nocą za miasto, to jest szansa, że na fotografii oprócz efektu malowania światłem zobaczysz gwiazdy pod warunkiem, że tej nocy niebo będzie bezchmurne.  

Malowanie światłem za pomocą smartfona!

Jeszcze kilka lat temu do malowania światłem trzeba było mieć lustrzankę lub trochę lepszy aparat cyfrowy. Rozwój smartfonów sprawił, że malowanie światłem jest możliwe. Warunkiem jest posiadanie telefonu, który będzie miał funkcję ustawień manualnych. Wielu producentów określa go jako tryb Pro. W przypadku smartfonów nie ma możliwości przymknięcia przysłony, dlatego warto zadbać o to, aby miejsce do malowania światłem było naprawdę ciemne. Pomaga również zredukowanie ekspozycji. Oczywiście nie zapomnij o wykorzystaniu statywu!  

Malowanie światłem - ustawienia aparatu

Czy istnieją gotowe ustawienia, które można zastosować przy malowaniu światłem? Niestety, ale ekspozycję trzeba dopasować do konkretnych warunków oświetleniowych. Warto jednak pamiętać, że efekt malowania światłem najlepiej wychodzi przy czasie wynoszącym minumum 10-20 sekund. Wysokie ISO nie jest potrzebne, dlatego ustawiamy je na minimalną wartość. Przysłonę trzeba dopasować do czasu naświetlania. Jeśli za bardzo ją otworzysz, wówczas zdjęcie będzie prześwietlone. Optymalna wartość znajduje się pomiędzy f/8, a f/16. Oczywiście to tylko sugestia. Może się okazać, że dla Ciebie odpowiednie będą zupełnie inne ustawienia ekspozycji.  

Malowanie światłem to tak naprawdę technika długiego czasu naświetlania. Można go wykorzystać chociażby do uchwycenia dynamicznego ruchu samochodów, czy kreatywnej fotografii nocnej. Trening czyni mistrza, dlatego sięgnij po aparat i fotografuj!  

Autor: Bartłomiej Mazurek