Data publikacji:

Polaroid vs Instax – co wybrać?  

Polaroid i Instax to marki aparatów natychmiastowych, które urzekły użytkowników prostotą obsługi, a także możliwością wydrukowana fotografii tuż po wykonaniu zdjęcia. 

polaroid

Aparaty natychmiastowe podbijają rynek!  

Zastanawiasz się, jaki aparat fotograficzny wybrać? Aparaty natychmiastowe po wielu latach powróciły do łask. Użytkownicy chętnie sięgają po tego typu urządzenia głównie ze względu na prostotę obsługi, a także możliwość wydrukowania zdjęcia niemal natychmiast po jego wykonaniu. Takie fotografie mają swój niepowtarzalny urok, dlatego tworzenie własnych albumów ze wspomnieniami jest czymś absolutnie wyjątkowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że fotografia natychmiastowa jest czymś zupełnie innym niż fotografia cyfrowa. Jeśli szukasz perfekcyjnej jakości i chcesz wykonywać zdjęcia do mediów społecznościowych, to aparat natychmiastowy raczej nie będzie dobrym wyborem.  

Na rynku fotografii natychmiastowej dominują dwie marki – Polaroid oraz Fujifilm Instax. Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych modeli obu marek.  

Rozmiary zdjęć w aparatach Instax 

  • Instax Mini – 46 x 62 mm  
  • Instax Square – 62 x 62 mm  
  • Instax Wide – 99 x 62 mm  

Rozmiary zdjęć w aparatach Polaroid 

  • Polaroid Now i OneStep – 79 mm x 79 mm (bez ramki)  

Polaroid vs Instax – charakterystyka aparatów 

Polaroid Now

Polaroid Now był tworzony na wzór starszych aparatów natychmiastowych. Urządzenie wyposażono w soczewki z autofokusem, które ułatwiają ustawianie ostrości. Ciekawostką jest fakt, że obiektyw automatycznie przełącza się pomiędzy trybem krajobrazowym, a portretowym. W ten sposób będziesz w stanie wykonać dobre ujęcia w rozmaitych sytuacjach. Aparat dodatkowo ma lampę błyskową, która przydaje się w słabych warunkach oświetleniowych. Wbudowana bateria może być ładowana za pomocą przewodu USB. Polaroid Now wspiera filmy i-Type oraz klasyczne Polaroid 600. 

Sprawdź także wybrane przez nas najlepsze bezlusterkowce

Polaroid OneStep+   

Z okazji 80 rocznicy marki Polaroid powstał model OneStep. Aparat łączy cechy nowoczesnej cyfrówki i klasycznego aparatu do fotografii natychmiastowej. Urządzenie wspiera wkłady iType oraz Polaroid 600, dlatego można poczuć klimat świeżo wydrukowanych fotografii. Model OneStep+ ma wbudowany moduł Bluetooth, co w połączeniu z aplikacją na smartfony otwiera zupełnie nowe możliwości. Analogowe zdjęcia mogą być pobrane bezpośrednio na telefon. Polaroid OneStep+ ma ciekawe funkcje kreatywne takie jak malowanie światłem, czy podwójna ekspozycja. 

Polaroid Wave IE50-NOC

Polaroid Wave jest wyjątkiem w ofercie marki, ponieważ nie oferuje natychmiastowego drukowania zdjęć. Zamiast tego otrzymujemy wręcz miniaturowy aparat cyfrowy, który jest w pełni odporny na działanie wody. Matryca dysponująca rozdzielczością 18-megapikseli generuje ładny obrazek. Dla wszystkich poszukujących niedrogiego i małego aparatu na wakacje, Polaroid Wave jest idealnym wyborem.  

Instax Mini 11

Fujifilm Instax Mini 11 jest najtańszym i jednocześnie najpopularniejszym aparatem natychmiastowym. W porównaniu do poprzednich generacji zaszło kilka ważnych zmian. Przede wszystkim pojawiła się automatyczna funkcja doboru parametrów do konkretnych warunków oświetleniowych. Udoskonalony tryb selfie uruchamia się po przełączeniu pierścienia znajdującego się na obiektywie. Aparat jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie!  

Instax Square SQ1

Nowy model aparatu natychmiastowego oferuje większe wydruki w kwadratowym formacie. Square SQ1 ma automatyczną kontrolę ekspozycji oraz błysku, przez co prześwietlenie, bądź niedoświetlenie zdjęcia jest praktycznie niemożliwe. Wraz z premierą tego modelu, producent wprowadził nowe wkłady Instax Square z ramkami tęczowymi oraz monochromatycznymi.  

Instax Mini 90 

Instax Mini 90 to aparat natychmiastowy dla fotografów, którym funkcje automatyczne już nie wystarczają. Dzięki trybowi Bulb można wydłużyć czas otwarcia migawki do maksymalnie 10 sekund. To przydaje się szczególnie podczas nocnej fotografii. Mocną stroną tego aparatu jest gniazdo do montażu statywu. Dzięki temu wykonywanie zdjęć grupowych będzie dużo łatwiejsze! To zaawansowany aparat natychmiastowy dostępny w niezłej cenie.  

Instax Wide 300

Nie jesteś przekonany do małego rozmiaru odbitek? W takim razie Instax Wide 300 spełni Twoje oczekiwania. Fotografie wykonane za pomocą tego aparatu są największe spośród wszystkich produktów z serii Instax. Urządzenie ma nowy dwuzakresowy pierścień ostrości i elektroniczną lampę błyskową.  

Instax Mini LiPlay

Kieszonkowy aparat natychmiastowy jest w stanie zapisywać zdjęcia na kartach microSD, co jest małą nowością. Oczywiście Instax nadal potrafi drukować zdjęcia w niewielkim formacie. Dodatkowo urządzenie nagrywa dźwięki a następnie zapisuje je jako kody QR. Wykonane materiały można z łatwością przesłać do smartfona za pośrednictwem modułu Bluetooth. Aparat może pełnić również rolę drukarki do smartfona. To uniwersalny i bardzo funkcjonalny model.  

Polaroid vs Instax – co lepiej wybrać? 

Zarówno Polaroid jak i Fujifilm Instax mają w ofercie bardzo zróżnicowane aparaty natychmiastowe, które spełnią oczekiwania wielu użytkowników. Tak naprawdę nie można stwierdzić, która marka jest lepsza. Polaroid i Instax mają swój niepowtarzalny klimat na zdjęciach. Wybór aparatu jest kwestią gustu. Aktualnie ogromny wybór ramek i wkładów oferuje Instax. Polaroid z kolei pozwala poczuć nutkę nostalgii i powrócić do lat kiedy to marka święciła największe sukcesy. Ceny aparatów natychmiastowych obu marek są dostępne w podobnych cenach. Najdroższe modele kosztują około 600 złotych. Fotografia natychmiastowa daje wiele frajdy i pozwala na tworzenie niepowtarzalnych zdjęć!  

Autor: Bartłomiej Mazurek