Data publikacji:

Fotografia krajobrazowa. Jak zacząć? Poradnik dla początkujących  

Fotografia krajobrazowa to jedna z chętniej wybieranych dziedzin przez początkujących. Uchwycenie przepięknych pejzaży wymaga przede wszystkim przygotowania, a także posiadania odpowiedniego sprzętu. Sprawdź, jak zacząć fotografować krajobrazy!  

Jaki aparat do fotografii krajobrazowej będzie najlepszy?

Fotografia krajobrazowa cieszy się ogromną popularnością. Aby rozpocząć fotografowanie, nie potrzeba drogiego sprzętu. Tak naprawdę robienie zdjęć można zacząć w najbliższej okolicy, choć wiele początkujących osób, swoich sił próbuje na wakacyjnych wyjazdach. Etap przygotowania do zostania fotografem krajobrazowym warto zacząć od zakupu dobrego aparatu. Aktualnie największą popularnością cieszą się bezlusterkowce, które z powodzeniem wypierają klasyczne lustrzanki.  

Za ich wyborem przemawia przede wszystkim doskonały autofokus, a także kompaktowe rozmiary. Ilość miejsca w torbie można znacząco zredukować poprzez używanie bezlusterkowca. Kolejną kwestią pozostaje matryca. Do najpopularniejszych zaliczamy aparaty pełnoklatkowe, które mają matrycę o wymiarach 36x24 mm.  

Za zakupem takiego aparatu przemawia przede wszystkim wysoka jakość obrazu nawet na wyższych czułościach ISO. To szczególnie przydaje się podczas fotografowania nocą. W aparatach pełnoklatkowych mamy także większe pole widzenia, ponieważ nie stosuje się tutaj mnożnika ogniskowej. W ten sposób obiektyw 17 mm staje się niezwykle szerokim i pozwala uchwycić jeszcze więcej. W aparatach pełnoklatkowych mamy również nieco mniejszą głębie ostrości, co pozwala lepiej odciąć fotografowany obiekt od tła. Choć w fotografii krajobrazowej ten parametr nie odgrywa aż tak wielkiego znaczenia.   

Do wyboru mamy również aparaty z matrycą APS-C, które są zdecydowanie tańsze od pełnoklatkowych. Należy tutaj wiedzieć, że mnożnik ogniskowej wynosi od 1,3 nawet do 2,0. Jest to uzależnione od producenta aparatów. To oznacza, że obiektyw 17 mm będzie dawał na matrycy APS-C ogniskową dużo większą. Dlatego producenci mają w swoich ofertach obiektywy z ogniskowymi 8 mm, 10 mm, czy 14 mm. Matryca APS-C generuje większe szumy, ale w fotografii krajobrazu nie jest to aż tak wielką przeszkodą. To dobry kompromis pomiędzy dobrą jakością a przystępną ceną.  

Na rynku mamy również aparaty z matrycą 4/3, która jest jeszcze mniejsza od omawianej APS-C. W amatorskiej fotografii krajobrazowej taki aparat również spełni swoje zadanie. Jego największą zaletą są niezwykle kompaktowe rozmiary. Zabranie takiego sprzętu na wakacje nie stanowi najmniejszego problemu.  

Jaki aparat z wymienionych będzie najlepszy dla amatora? Tak naprawdę wybór powinien być uzależniony od potrzeb użytkownika. Każdy z nich zapewni doskonałą jakość obrazu. Mając ograniczony budżet, warto wybrać bezlusterkowca z matrycą APS-C lub mikro 4/3.  

Polecane aparaty do fotografii krajobrazowej


Obiektyw do fotografii krajobrazowej

W fotografii krajobrazowej dobór odpowiedniego obiektywu jest ważniejszy niż sam aparat. Odpowiednie kąty widzenia oraz zastosowana optyka pozwolą na uzyskanie zamierzonych efektów. W obiektywach do krajobrazu najpopularniejsze są dwa typy – szerokokątne i teleobiektywy. Te pierwsze mają ogniskowe od 10 mm do 35 mm.  

Teleobiektywy to szkła, które mają ogniskową sięgającą od 70 mm nawet do 600 mm. Większe przybliżenie świetnie sprawdza się do fotografowania budynków, a także obiektów z większej odległości. Mówi się, że jeden, jak i drugi obiektyw w torbie fotografa jest absolutną koniecznością. Dla amatorów producenci przygotowali uniwersalne obiektywy zmiennoogniskowe, których zakres wynosi od 18 mm nawet do 300 mm. Tym samym możemy dostosować ogniskową do zmieniających się warunków.  

Fotografia krajobrazu – jakie akcesoria warto mieć pod ręką? 

Dla początkującego fotografa krajobrazu niezbędnym akcesorium jest statyw. Dzięki niemu będzie można wykonywać ostre zdjęcia z długim czasem naświetlania. Przy stosowaniu długich ogniskowych statyw sprawdza się również jako dodatkowa stabilizacja aparatu.  

W fotografii krajobrazowej warto korzystać z filtrów na obiektyw. Absolutną podstawą jest filtr polaryzacyjny, który przepuszcza światło tylko o określonej polaryzacji. W ten sposób możemy uzyskać ciekawe kontrasty, lepsze kolory, co szczególnie sprawdza się przy fotografowaniu nieba.  

Drugą grupą filtrów, którą warto mieć pod ręką, są filtry szare ND. Ich stosowanie pozwala na wydłużenie czasu naświetlania bez konieczności domykania przysłony. W ten sposób w ciągu dnia możesz rozmyć wodę, czy uchwycić ruch nieba.   

Oprócz tego warto mieć pod ręką wężyk spustowy. To akcesorium umożliwia wyzwalanie zdjęcia bez konieczności naciskania spustu migawki. Dzięki temu nie musisz martwić się, że aparat wpadnie w drgania, co mogłoby doprowadzić do poruszenia zdjęcia.  

Fotografia krajobrazu, to nie tylko sprzęt, ale również wiedza! 

Początkujący fotograf powinien poznać podstawowe zasady, jakie panują w fotografii krajobrazowej. Aby móc wykorzystać pełny potencjał sprzętu należy przede wszystkim nauczyć się trójkąta ekspozycji, czyli ustawiania przysłony, czasu naświetlania oraz czułości ISO. Dobrym pomysłem jest również poznanie zasad kadrowania. Pomocne przy fotografowaniu krajobrazów jest odkrycie takich pojęć jak złota godzina, czy niebieska godzina. W ten sposób dowiesz się o jakiej porze najlepiej ruszyć na zdjęcia. Fotografia krajobrazu dostarcza ogromnej frajdy i każdy, nawet początkujący będzie czerpał z niej wiele radości!  
Autor: Bartłomiej Mazurek