Data publikacji:

Fotografia krajobrazu – jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Chcesz ruszyć z aparatem w teren i fotografować otaczający krajobraz? Nie tak szybko! Jeśli twoje zdjęcia mają być udane, musisz pamiętać o kilku szczegółach. Bo dobre zdjęcie powstaje nie tylko pod dobrym okiem fotografa – musisz jeszcze pamiętać o porze dnia, świetle i sprzęcie oczywiście.

Fotografia krajobrazowa i zdjęcia przyrody to świetny sposób, aby samodzielnie wykonać niezapomniana pamiątkę z wakacji czy weekendowego wyjazdu. Jednak kadry tego typu rządzą się swoimi prawami – oto, co musisz wiedzieć, zanim ruszysz z aparatem w teren.

Fotografia krajobrazu a pora dnia 

Jeśli chcesz zrobić bardzo dobre zdjęcia w plenerze, mam złą wiadomość – nie wyśpisz się. Otóż jak zapewne wiesz, twoim największym sprzymierzeńcem w fotografii outdoorowej jest naturalne światło. Jeśli się nie pośpieszysz, twój sprzymierzeniec może obrócić się przeciwko tobie. Otóż już w południe światło będzie zdecydowanie za ostre, aby wykonać dobre zdjęcia. Wszystkie zacienione miejsca w kadrze będą bardzo podkreślone, a z kolei te, na które będzie padać światło sprawią wrażenie przepalonych.

Dlatego musisz mierzyć w tzw. złote godziny. Przypadają one na chwilę po wschodzie słońca lub tuż przed zachodem. Przy czym nie bez przyczyny wspomniałam na wstępie, że się nie wyśpisz – otóż złota godzina o poranku może być lepszą porą na robienie zdjęć. Wtedy to właśnie nad krajobrazem unosi się lekka mgła, ziemia paruje, a na roślinności widać poranną rosę. To robi robotę w fotografii krajobrazu. Oczywiście wieczorna złota godzina również świetnie wypada w obiektywie, ponieważ podobnie jak rano, światło ma ciepłą barwę i miękko rysuje krajobraz.

Jest jeszcze pewna deska ratunku dla spóźnialskich, którzy przegapią nie tylko poranną, ale też wieczorną złotą godzinę. Chodzi o godzinę błękitną lub niebieską, czyli moment, gdy słońce już schowało się za horyzontem, jednak wieczorne niebo jest jeszcze nieco rozświetlone jego ostatnim blaskiem. W takim wydaniu niebo jest intensywnie błękitne, co świetnie kontrastuje z pierwszymi wieczornymi światłami. To może być zatem dobra opcja, jeśli fotografujesz krajobraz, w którego skład wchodzą np. uliczne latarnie.

Zdjęcia w plenerze – dobierz obiektywy

Kolejna rzecz, jaka będzie miała ogromny wpływ na efekt twojej zabawy z fotografią krajobrazu, to obiektywy, jakich użyjesz. Przede wszystkim warto postawić na obiektyw szerokokątny. Dzięki niemu możliwe będzie uchwycenie na twojej fotografii krajobrazowej maksymalnie szerokiego wycinka, szerszego nawet niż zakres widzenia ludzkiego oka. W tej grupie znajdują się obiektywy o ogniskowej od 15 do 35 mm.
Do swojego zestawu do fotografii krajobrazowej dodaj jeszcze teleobiektyw. W tym przypadku należy sięgnąć po modele o ogniskowej zaczynającej się od 70 mm. Teleobiektyw zapewni ci wyjątkowy efekt spłaszczenia perspektywy. Co to oznacza? Efekt ten jest świetnie widoczny np. na fotografii krajobrazowej robionej w górach. W takim przypadku bowiem poszczególne plany na zdjęciu np. szczyty, otaczające je wzniesienia i niziny poniżej wydają się być bardzo blisko siebie. Profesjonalnie to zjawisko nazywa się kompresją perspektywy.

Zdjęcia przyrody – skomponuj kadr 

Kompozycja to jedna z najważniejszych zasad w fotografii. W dużym uproszczeniu chodzi o sposób przedstawienia kadru i komponowania przedstawionych na nim elementów. Dobra kompozycja może dodać zdjęciom przyrody dynamiki i sprawić, że będą one znacznie ciekawsze.

Najprościej jest zdać się na regułę trójpodziału. O co w tym chodzi? Otóż włącz w aparacie opcję linii pomocniczych – to dwie pionowe i dwie poziome linie, które dzielą kadr na 9 równych części. Miejsca, w których linie się przecinają to tzw. mocne punkty fotografii. Wato zatem kadrować tak, aby najistotniejsze elementy zdjęcia przyrody znajdowały się właśnie w tych punktach. Taki zabieg sprawia, że zdjęcia są przyjemne w odbiorze i dobrze wywarzone.

Kolejna zasada kompozycji, która będzie ci szalenie pomocna w fotografii krajobrazowej, to podążanie za naturalnymi liniami. Perspektywa drogi, linia horyzontu, linia wyznaczona przez ogrodzenie, granicę lasu itd. To naturalnie linie, o które możesz oprzeć swoje zdjęcia w plenerze.  Dają one bowiem punkt zaczepienia i sprawiają, że wzrok naturalnie za nimi podąża.

Inna zasada kompozycji, która będzie ci bardzo przydatna w fotografii krajobrazu, to naturalne ramy. Dla twojego zdjęcia przyrody mogą to być np. dwa budynki czy drzewa, które zamkną kadr z obu stron. Takie obramowanie fotografii pozwoli zachować dobry balans oraz podkreślić plan centralny. Dodatkowo na zdjęciach przyrody świetnie wypada też symetria, czyli komponowanie kadru w oparciu idealnie wyważony balans i podział. Symetrycznie podzielony kadr wyznaczony np. przez naturalne linie będzie przyjemny dla oka i bardzo czytelny.

Fotografia krajobrazowa – bez statywu ani rusz! 

To będzie twoje największe wsparcie, gdy zaczniesz robić zdjęcia w plenerze, zwłaszcza przy kiepskich warunkach oświetleniowych lub gdy najdzie cię ochota na zdjęcia nocne. Otóż zawsze wtedy, gdy konieczne jest wydłużenie czasu naświetlania, czyli właśnie w momencie gdy naturalne oświetlenie już nie jest po twojej stronie, konieczne jest osadzenie aparatu na statywie. W takim przypadku najmniejsze nawet drgnięcie obiektywu sprawi, że kadr będzie zamazany.

Ponadto dobrą opcją jest zakup pilota do migawki lub takie ustawienie jej spustu, aby zdjęcie zostało wykonane z kilkusekundowym opóźnieniem. W efekcie unikniesz ryzyka, ze mikrodrgania, w jakie wprawia aparat palec naciskający spust migawki, zniweczą twój kadr.