Data publikacji:

Jaki mały odkurzacz jest idealny do małego mieszkania?

Dobry mały odkurzacz będzie idealnym wyborem do utrzymania idealnej czystości w kawalerce. Podpowiadamy, na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie modele odkurzaczy cieszą się największym zainteresowaniem na rynku.
mały odkurzacz

Jak wybrać odkurzacz do małego mieszkania?

Wybierając mały odkurzacz do kawalerki musisz w pierwszej kolejności zastanowić się, jaki typ urządzenia będzie dla Ciebie najlepszy. Oczywistym wyborem wydaje się tradycyjny odkurzacz, który charakteryzuje się dość niską ceną, a także dobrą wydajnością. Będziesz w stanie nim pozbyć się nawet mocnych zabrudzeń. Największym minusem jest konieczność korzystania z przewodu, a także dość spore rozmiary.
Pewną alternatywą są odkurzacze pionowe, które występują w wersji bezprzewodowej i po złożeniu zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Ich skuteczność jest również bardzo wysoka, dlatego z doczyszczeniem dywanów, czy innych powierzchni nie będzie stanowiło problemu.
Odkurzacze automatyczne to z kolei grupa, która z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Największą zaletą tego typu urządzeń jest komfort użytkowania. Tak naprawdę można zająć się swoimi obowiązkami, a odkurzacz automatyczny zajmie się sprzątaniem. Takie funkcje jak ustawianie harmonogramu odkurzania,czy możliwość pracy na mokro to dodatkowe atuty, które przemawiają za zakupem. Modele tego typu sprawdzą się zwłaszcza jako odkurzacz do paneli.
Do minusów odkurzaczy automatycznych trzeba zaliczyć nieco wyższą cenę, a także ograniczoną mobilność. Ze względu na specyficzną konstrukcję, taki odkurzacz nie zawsze będzie w stanie dotrzeć w najdrobniejsze zakamarki mieszkania. Jeśli jednak szukasz urządzenia do regularnego odświeżania powierzchni kawalerki, to automatyczny model nie będzie rozczarowaniem.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze małego odkurzacza?

Jednym z najważniejszych parametrów w odkurzaczach, na który trzeba zwrócić uwagę jest moc. Obecnie odkurzacze o mocy od 500 do 700 W są w stanie bardzo efektywnie poradzić sobie z zanieczyszczeniami.
Zastanawiasz się, jaki odkurzacz do sierści wybrać? Jeżeli masz w domu psa i dużo sierści na dywanach, to lepiej dołożyć do mocniejszego modelu. Przydatna jest funkcja precyzyjnego regulowania mocy, którą dopasujesz do konkretnej powierzchni. W przypadku odkurzaczy automatycznych bardzo często podawana jest moc wyrażona w Pascalach. Najlepsze roboty są w stanie generować moc 7000 W, co pozwala im na usuwanie praktycznie wszystkich zanieczyszczeń.
Nie zapominajmy również o wielkości pojemnika na nieczystości. Im większy, tym rzadziej będziesz musiał go opróżniać. Najmniejsze pojemniki mają odkurzacze automatyczne, które maksymalnie pomieszczą 0,5 litra nieczystości. Nieco lepiej jest w odkurzaczach pionowych, ponieważ tam pojemność wynosi nawet 0,8-0,9 l.
Kolejnym elementem przy wyborze odkurzacza są zastosowane w nim filtry. Absolutną podstawą jest filtr HEPA, który dobrze zatrzymuje szkodliwe cząsteczki. Ale coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze z filtrem wodnym. Ciecz znajdująca się w specjalnym pojemniku zdecydowanie lepiej radzi sobie z zatrzymywaniem wszelkich nieczystości.
Dla każdego użytkownika niezwykle ważny jest generowany przez odkurzacz hałas. Jaki cichy odkurzacz wybrać? Im niższa wartość wyrażona w decybelach, tym lepiej. Większość urządzeń pracuje z głośnością 50-60 dB, choć odkurzacze automatyczne zwykle są nieco cichsze. Jeżeli chcesz odkurzać o późnych porach to na ten parametr po prostu trzeba zwrócić uwagę.
W sklepach znajdziemy klasyczne odkurzacze przewodowe i do tej grupy zaliczamy odkurzacze tradycyjne oraz odkurzacze pionowe. Jednak coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze bezprzewodowe, które mają zasilanie akumulatorowe. Największą grupę stanowią odkurzacze automatyczne, ale coraz chętniej wybierane są odkurzacze pionowe. Jeśli zależy ci na komforcie użytkowania, to warto dopłacić i wybrać wersję bez kabla.
Na koniec warto powiedzieć kilka słów o akcesoriach, które mają ogromny wpływ na  efektywność sprzątania. W tradycyjnych modelach w zestawie otrzymamy elektroszczotkę, turboszczotkę, ssawkę szczelinową oraz inne dodatkowe nakładki np. do odkurzania tapicerki. To sprawia, że funkcjonalność tych sprzętów zdecydowanie rośnie. Odkurzacze tradycyjne i pionowe zyskują przewagę, ponieważ mogą być stosowanie nie tylko do sprzątania podłóg. Im więcej akcesoriów znajdziemy w zestawie, tym łatwiej będzie Ci utrzymać mieszkanie w nienagannej czystości.

Ile powinien kosztować dobry odkurzacz do małego mieszkania?

Cena jest ściśle uzależniona od tego na jaki model się zdecydujemy. Ceny odkurzaczy tradycyjnych zaczynają się od około 400 złotych. W przypadku odkurzaczy pionowych bezprzewodowych trzeba liczyć się z kosztem co najmniej 600-700 zł. Dobry odkurzacz automatyczny to z kolei wydatek rzędu od 800 złotych. Oczywiście ostateczna cena jest uzależniona od wyposażenia i możliwości, jakie oferuje dany sprzęt.
Rynek odkurzaczy jest bardzo rozwinięty i obecnie możemy znaleźć na nim mnóstwo ciekawych modeli odkurzaczy. Z pewnością do małych przestrzeni dobrze sprawdzają się odkurzacze pionowe, które zajmują mniej miejsca, a ich efektywność jest bardzo duża. Jeżeli masz ograniczony budżet a zależy Ci na dokładnym sprzątaniu, to odkurzacz tradycyjny również spełni swoje zadanie. Do małych przestrzeni najmniej nadają się roboty sprzątające, ponieważ w ciasnych zakamarkach mogą mieć problem z dokładnym czyszczeniem. Z drugiej strony oferują funkcję mycia na mokro, co jest dużym udogodnieniem.

Polecane odkurzacze do małych mieszkań

Zelmer Antek ZVC3502N
Electrolux Pure D8.2 PD82-4MB
Bosch Serie 6 Unlimited BBS611LAG
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner G10 Plus
Dreame L10S Pro
Roborock S8
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.