Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz do paneli wybrać? Polecane modele

Dobry odkurzacz może skutecznie ułatwić życie, zwłaszcza jeżeli posiadamy duże mieszkanie lub dom albo opiekujemy się zwierzętami. Wiele osób posiadających podłogi z paneli lub parkiety zastanawia się jednak, jaki sprzęt będzie dla nich najlepszy, obawiając się o to, że niektóre modele mogą z łatwością uszkodzić posadzkę. Przedstawiamy listę polecanych odkurzaczy, które sprawdzą się w tym zadaniu.
odkurzacz do paneli

Podstawowe cechy dobrego odkurzacza do paneli i parkietu

Odkurzacz do paneli powinien być dość lekki i dodatkowo wyposażony w miękkie kółka (w przypadku klasycznych urządzeń), uchroni to podłogę przed przypadkowymi zarysowaniami. Cechy te ułatwią również jego przenoszenie, które może być kłopotliwe, gdy mamy kilkukondygnacyjny dom.
Sprzęt powinien być dopasowany do powierzchni obsługiwanych pomieszczeń. Na niewielkiej przestrzeni warto postawić na modele pionowe i bezworkowe, na większych lepszym rozwiązaniem będą tradycyjne odkurzacze, które będą pracować długi czas bez opróżniania pojemnika czy worka.
Nie możemy również zapominać o dobrym wyborze końcówek sprzątających w zestawie. W przypadku wrażliwych podłóg z paneli znacząca będzie np. twardość włosia szczotek, zbyt twarde może bowiem rysować ich powierzchnię. Przydatne będą też ssawki szczelinowe o podłużnym i spłaszczonym kształcie, ułatwiającym czyszczenie szczelin i zakamarków za meblami.
Niezwykle ważna jest też dodatkowa funkcjonalność odkurzacza, tak jak np. mopowanie podłogi lub jej mycie (ważne dla właścicieli parkietów i dywanów). Alergicy i właściciele zwierząt powinni pamiętać też o obecności dobrych filtrów HEPA, zapobiegających ponownemu dostaniu się do powietrza najdrobniejszych zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia pozostaje też wysoka moc silnika, pozwalająca pozbyć się nawet najbardziej opornych zabrudzeń.

Klasyczne odkurzacze do paneli – polecane modele

Tradycyjne odkurzacze stanowią największą grupę urządzeń do sprzątania w domu. Ich zaletą jest duża pojemność i moc, a tym samym skuteczność w usuwaniu najróżniejszych zabrudzeń.

1. Bosch Serie 4 ProHygienic BGLS4HYG2

Klasyczny odkurzacz marki Bosch o mocy 700 W oraz pojemności 3,5 l. Dla właścicieli paneli oraz parkietów producent zainstalował w urządzeniu miękkie kółka oraz dołączył specjalne szczotki, które nie rysują posadzek. Do atutu sprzętu należy też zaliczyć kompleksowe filtry antyalergiczne oraz cichą pracę. To zatem dobry wybór, jeśli szukasz cichego odkurzacza. Wykorzystywane przez maszynę worki niwelują nieprzyjemne zapachy.

2. Philips PowerPro Compact

Tradycyjny odkurzacz bezworkowy z silnikiem o mocy 650 W oraz pojemnikiem o objętości 1,5 l. Do zalet modelu należy zaliczyć kompaktowe rozmiary, ułatwiające przenoszenie i składowanie sprzętu. Z uchwytem jest zintegrowana szczotka z miękkim włosiem chroniącym podłogi z paneli. Posadzki nie zarysują również duże gumowe koła zapewniające stabilność urządzeniu. Na uwagę zasługuje też system filtracyjny powietrza.

3. Miele Boost CX1 PowerLine

Kompaktowy odkurzacz marki Miele odznaczający się bardzo wysoką mocą silnika wynoszącą aż 890 W. Pojemność zbiornika na zabrudzenia wynosi 1 l i nie wymaga on stosowania dedykowanych worków na śmieci – opróżniamy go po otwarciu komory bezpośrednio do kosza.
Atutem modelu jest niewątpliwie jego opływowy i nowoczesny design. Rozmieszczone po bokach kółka pozwalają na płynne prowadzenie sprzętu i zapewniają jego skuteczność. W zestawie znajdziemy bogaty wybór końcówek przydających się również podczas ostrożnego czyszczenia paneli i parkietów.

Pionowe odkurzacze do paneli – polecane modele

Odkurzacze pionowe to urządzenia bezworkowe, zasilane za pomocą baterii, nie tylko nie wymagają więc dostępu do gniazdka elektrycznego, ale dzięki kompaktowym rozmiarom są niezwykle łatwe w obsłudze.

1. Miele Triflex HX2 Cat&Dog

Odkurzacz pionowy zaprojektowany specjalnie z myślą o właścicielach czworonogów, którzy na co dzień zmagają się z usuwaniem sierści pozostawionych przez ich podopiecznych. Sprzęt ma pojemnik o pojemności 0,5 l, który połączony jest z bezobsługowym filtrem HEPA, usuwającym najdrobniejsze zanieczyszczenia.
Model ma trzy tryby działania, jego elektroszczotka została przystosowana do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg, dzięki automatycznemu dostosowaniu obrotów do danej powierzchni. Akumulator zapewnia czas pracy do 60 minut.

2. Electrolux PURE Q9 PQ91

Odkurzacz dla alergika marki Electrolux ze zbiornikiem o pojemności 0,3 l i maksymalnym czasie pracy dochodzącym do 55 minut. Elektroszczotka wyposażona jest w lampy UV zabijające drobnoustroje. Dodatkowo powietrze opuszczające wnętrze urządzenia przechodzi pięciostopniowy proces filtracji, usuwający 99% zabrudzeń. Wszystkie filtry są zmywalne, co obniża znacząco koszty eksploatacji. Model ma w sumie trzy poziomy mocy i generuje dźwięki o intensywności około 73 dB.

3. Tefal X-Force Flex 12.60 Aqua TY98C0

Wysokiej klasy odkurzacz pionowy od firmy Tefal. Poza kilkoma trybami czyszczenia, pozwala także na równoczesne mopowanie i odkurzanie podłóg. Inteligentny tryb auto samodzielnie wykrywa rodzaj powierzchni i dopasowuje do niej obroty szczotki. O jakość powietrza dba system filtracyjny wsparty przez wkłady HEPA pozbywające się najdrobniejszych zanieczyszczeń.
Pojemność zbiornika modelu to 0,9 l, a jego maksymalny czas działania na pełnej baterii to 45 minut. Dodatkowo sprzęt może przechowywać do 0,35 l wody. Wszystkimi funkcjami zarządzamy dzięki dotykowemu wyświetlaczowi.

Automatyczne odkurzacze do paneli – polecane modele

Odkurzacze automatyczne lub roboty sprzątające to wciąż względna nowość na rynku, ale w sklepach znajdziemy całkiem bogaty wybór modeli w przystępnych cenach.

1. iRobot Roomba i7 i7158

Robot odkurzający marki Roomba, z trzystopniowym system sprzątania i podwójnymi gumowymi szczotkami z bardzo dużą mocą ssania. Pojemnik z filtrem ma objętość 0 ,4 l. Przy pełnym naładowaniu model może pracować nieprzerwanie do 75 minut. Z urządzeniem możemy komunikować się za pomocą głosu.
Sprzęt odznacza się również skutecznym sprzątaniem w narożnikach i krawędziach pomieszczeń, pochłania bez problemu sierść i włosy, a dzięki sensorom bez trudności porusza się nawet w małych pokojach.

2. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2

Odkurzacz automatyczny firmy Xiaomi z pojemnikiem o objętości 0,45 l oraz filtrem HEPA. Maksymalny czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu to 120 minut. Poza odkurzaniem na sucho model może również mopować podłogę, w czym pomagają mu szczotki z mikrofibry. Model ma czterostopniową regulację mocy ssania, a użytkownik może wybrać godzinny tryb pracy oraz obszar domu, który będzie sprzątany.

3. Karcher RCV 3

Robot sprzątający marki Karcher wyposażony w pojemnik 0,5 l. Jego bateria pozwala mu na samodzielną pracę do 120 minut na pełnym naładowaniu. Poza odkurzaniem sprzęt mopuje również różne powierzchnie, do czego używa wody przechowywanej w specjalnym zbiorniczku. Sprzęt wyposażony jest w komplet sensorów pozwalających orientować mu się w najbliższym otoczeniu. O czystość powietrza dbają specjalne filtry wychwytujące drobne zanieczyszczenia.
Zdjęcie: Envato Elements