Data modyfikacji:

Odkurzacz do paneli: jaki wybrać?

Panele podłogowe, zwłaszcza te o wysokiej klasie ścieralności, to bardzo wytrzymały materiał wykończeniowy. Jednak nawet najwytrzymalsze panele z czasem mogą ulec uszkodzeniu – ich największym wrogiem jest drobny piasek i zabrudzenia, które nanosimy do domu na butach. Podstawowym krokiem w pielęgnacji paneli jest zatem ich regularne odkurzanie. Zobacz, jaki odkurzacz do paneli wybrać.

odkurzacz do paneli

Odkurzacz do paneli: kilka możliwości

Jaki odkurzacz do paneli kupić? Do wyboru masz kilka modeli. Przyjrzyjmy się krótko każdemu z nich, aby pomóc ci w znalezieniu dobrego odkurzacza do paneli. Pomocny w wyborze może być również ranking odkurzaczy.

Tradycyjny odkurzacz workowy

Jaki odkurzacz kupić do paneli? Model workowy to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w przypadku mieszkań, gdzie powierzchnia podłóg jest wykończona za pomocą wykładzin, jak i tam, gdzie znajdują się panele, deski czy płytki.

W sprzedaży znajdziesz szereg modeli tego typu, które zapewniają efektywną pracę. Pamiętaj jednak, że jeśli na posadzce położone są drewniane deski, podczas przesuwania ciężkiego odkurzacza na podłodze mogą powstać rysy. W przypadku paneli model tego typu będzie dobrym pomysłem.

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy

Lekki i poręczny odkurzacz bezprzewodowy do paneli to dobre rozwiązanie w niewielkim mieszkaniu. Sprzęt jest wygodny w użytkowaniu, ponieważ przewód zasilający nie ogranicza swobody ruchów podczas sprzątana. Z reguły zasilacz pozwala na około pół godziny odkurzania, dlatego sprawdza się raczej na niewielkich powierzchniach.

Co więcej, modele tego typu dostępne są w przystępnych cenach, więc jeśli szukasz funkcjonalnego rozwiązania w niewielkim budżecie, warto sięgnąć właśnie po odkurzacz bezprzewodowy.

Przeczytaj również: Jaki odkurzacz bezworkowy? Popularne modele

Robot sprzątający

To szalenie praktyczne rozwiązanie. Najbardziej zaawansowane modele robotów odkurzających posiadają funkcję rozpoznawania podłoża i mogą odkurzać zarówno panele, jak i dywany czy wykładziny. Taki sprzęt sprawdzi się także jako odkurzacz do sierści.

Robot sprzątający w roli odkurzacza do paneli i płytek to szalenie wygodne rozwiązanie, ponieważ może porządkować podłogi nawet wtedy, gdy nie ma cię w domu. Sprzęt odkurza dokładnie, wystarczy jedynie ułatwić mu pracę przez poprzesuwanie niektórych mebli.

Jaki odkurzacz do paneli wybrać?

Jeśli planujesz zakup odkurzacza do paneli oraz płytek i w twoim mieszkaniu nie ma wykładzin oraz dywanów, sprzęt powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami.

Końcówka do odkurzania powierzchni twardych

Z reguły akcesoria tego typu znajdują się w podstawowym wyposażeniu większości odkurzaczy, jednak przed zakupem warto to sprawdzić.

Tak zwane szczotki parkietowe najczęściej mają niewielkie rozmiary, więc pozwalają na precyzyjne odkurzanie nawet w pomieszczeniu gęsto zastawionym meblami, ale przede wszystkim nie rysują podłóg. W spodniej części posiadają warstwę włosia, która sprawia, że szczotki delikatnie suną po podłodze bez ryzyka uszkodzenia drewnianej posadzki czy powierzchni paneli.

Moc silnika

Wartość ta wpływa na efektywność pracy, ponieważ bezpośrednio determinuje moc ssania sprzętu. Co ciekawe, jeśli w twoim domu nie ma wykładzin i dywanów, wcale nie potrzebujesz sprzętu o najwyższej mocy.

Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz do paneli wybrać, model o mocy około 1500 W będzie wystarczającym rozwiązaniem. Warto o tym pamiętać, ponieważ sprzęt o większej mocy jest z reguły droższy, dobierając zatem odpowiedni odkurzacz do paneli, możesz zaoszczędzić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz do paneli? W przypadku modeli tradycyjnych ciężar i długość kabla to bardzo ważne parametry. W przypadku odkurzaczy pionowych i automatycznych warto zweryfikować czas pracy na jednym ładowaniu.