Data publikacji:

Jaki pad do telefonu będzie najlepszy?

Pad do telefonu to najlepszy wybór dla osób, które często grają na swoim urządzeniu mobilnym. To proste akcesorium znacznie zwiększy funkcjonalność i zapewni wrażenia zbliżone do tych, jakie oferują konsole do gier.
jaki pad do telefonu

Dlaczego pad do telefonu jest dobrym wyborem?

Pad do telefonu to bardzo proste akcesorium, które swoim wyglądem nawiązuje do kontrolerów znanych z konsol do gier. Największa różnica jest taka, że mamy specjalne mocowanie do zamontowania telefonu.
Zdecydowana większość modeli działa bezprzewodowo, dlatego nie trzeba podłączać żadnych dodatkowych przewodów. Jeżeli lubisz i grasz dużo na smartfonie, to zakup takiego kontrolera jest świetnym pomysłem. Szybkość reakcji, a także komfort są nieporównywalnie lepsze niż na ekranie dotykowym. W grach wymagających dużej precyzji z pewnością zobaczysz pozytywną różnicę. Zobaczmy zatem, jaki pad pasuje do telefonu do gier.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pada do telefonu?

Jednym z najważniejszych parametrów w kontrolerach do telefonów jest wbudowany akumulator. W specyfikacji znajdziemy informacje o tym, jak długo wytrzymuje na jednym cyklu ładowania. Przeciętny kontroler powinien wytrzymać 5 godzin na jednym cyklu ładowania, choć znajdziemy modele, które będą w stanie działać nawet 10 godzin!
Podczas zakupu kontrolera sprawdź, jaką maksymalną wielkość ekranu obsługuje. Z wyświetlaczami o przekątnej 6,8 cala raczej nie powinno być problemu. W przypadku większych modeli nie każdy kontroler może być kompatybilny, dlatego przed zakupem warto to sprawdzić. Kolejnym elementem jest liczba dostępnych przycisków. Pad do telefonu powinien mieć ich około 20. Im więcej, tym większy komfort podczas rozgrywki.
Wybierając pad do telefonu nie możesz zapominać o tym, aby był ergonomiczny. Uchwyty na ręce muszą być odpowiednio wyprofilowane. Dzięki temu będziesz w stanie grać przez dłuższy czas bez uczucia dyskomfortu. Najlepiej sprawdzają się pady, które mają konstrukcję zbliżoną do kontrolerów od Xboxa czy Playstation. Na rynku znajdziemy również pady wyglądem przypominające kontrolery Joy Con od Nintendo Switch. W tym przypadku akcesorium wypada lepiej pod względem mobilności.
Na koniec warto zwrócić uwagę na jakość wykonania danego kontrolera. Istotne, aby był wykonany z lepszej jakości tworzywa. Tani plastik po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu i będziesz zmuszony do wymiany. Spójrz także czy solidnie wykonano uchwyt na sam telefon. Miękkie wykończenie zapewni ochronę w momencie, gdy telefon jest połączony z padem. W innym przypadku może dojść do zarysowania obudowy lub co gorsze ekranu.

Jak podłączyć pada do telefonu?

Podłączenie pada do telefonu jest bajecznie proste. W pierwszej kolejności regulujemy uchwyt i umieszczamy w nim telefon. Następnie należy włączyć kontroler i rozpocząć wyszukiwanie telefonu poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku. Następnie na smartfonie otwieramy ustawienia i przechodzimy do zakładki Bluetooth. Na dostępnej liście powinna pojawić się nazwa kontrolera. Po chwili połączenie powinno zostać nawiązane.

Czy do telefonu można podłączyć pada od konsoli Xbox lub Playstation?

Tak! Kontrolery od Xboxa oraz Playstation można bez problemu połączyć ze smartfonem. Jest to możliwe bez konieczności stosowania przewodów. W przypadku Playstation mamy jeszcze opcję skorzystania z funkcji Remote Play, która umożliwia granie w tytuły z Playstation 4 lub Playstation 5. Sposób połączenia jest bardzo podobny jak w przypadku zewnętrznych padów.

Ile kosztuje dobry pad do telefonu?

Dobry pad do telefonu to wydatek rzędu 200-300 złotych. Jeżeli kontroler traktujesz jako ciekawostkę i raczej będziesz z niego korzystać okazyjnie, to wtedy za około 100 złotych spokojnie znajdziesz niezły model. Gracze spędzający przed ekranem długie godziny powinni zainwestować w droższy pad, ponieważ zapewni on komfort przez dłuższy czas!

Polecane pady do telefonów

Turtle Beach Atom

To bez wątpienia jeden z najlepszych kontrolerów do telefonu na rynku. Pełnowymiarowe drążki, pad kierunkowy, a także komplet przycisków mają zapewnić wrażenia identyczne jak w przypadku prawdziwego pada z konsoli. Mocną stroną tego modelu jest wbudowana bateria, która wystarcza na 20 godzin. Naładowanie od 0 do 100% zajmuje około 2,5 godziny, co jest dobrym wynikiem.
Producent przygotował dedykowaną aplikację umożliwiającą konfiguracje dodatkowych funkcji, a także aktualizowanie oprogramowania sprzętowego. Dobrze zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że jest to model godny uwagi.

BackBone One

BackBone One jest dostępny w dwóch wersjach na telefony z iOS lub Androidem. Konstrukcja została wyprofilowana w taki sposób, aby można było grać przez kilka godzin. Producent dużo uwagi poświęcił na dobre dopasowanie kontrolera do kształtu dłoni. Szerokie analogowe gałki ułatwiają sterowanie, natomiast gniazdo jack 3,5 mm świetnie sprawdzi się do podłączenia zestawu słuchawkowego.
Ciekawostką w tym modelu jest fakt, że kontoler nie ma wbudowanej baterii. Zasilanie odbywa się za pośrednictwem przewodu Lightning. Minimalne zużycie energii nie będzie miało większego wpływu na czas grania.

Razer Kishi for Android

Ten kontroler do telefonu ma elastyczną konstrukcję, która dopasowuje się do ekranów o maksymalnej wielkości 6,8 cala. Obudowa zawiera 20 przycisków funkcyjnych w tym gałki do łatwiejszego sterowania. Bardzo niska latencja przy połączeniu bezprzewodowym sprawia, że pad reaguje na naciśnięcie niemal natychmiast.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.