Data publikacji:

Czy ustawić telewizor w pokoju dziecka?

Opinie na temat tego, czy telewizor w pokoju dziecka to dobry pomysł, są bardzo podzielone. Jedni rodzice sądzą, że nie ma w tym niczego złego, inni – że telewizja tylko przeszkadza w prawidłowym rozwoju malucha. Jak jest naprawdę? Postanowiliśmy sprawdzić, czy telewizor w pokoju dziecięcym to dobry pomysł. 
Kid watching TV

Telewizor w pokoju dziecka – obawy i wątpliwości

Nie można zaprzeczyć temu, że liczne badania naukowe potwierdzają szkodliwy wpływ telewizji na dzieci. Niektórzy rodzice słysząc o takich doniesieniach, w popłochu wynoszą odbiornik z dziecięcego pokoju i nie zgadzają się na codzienne oglądanie bajek. Czy to słuszne rozwiązanie?
Należy zwrócić uwagę na to, że badania dotyczące szkodliwego wpływu telewizji na dzieci odnoszą się przede wszystkim do najmłodszych maluchów, tymczasem dzieci do 3. roku życia nie powinny oglądać telewizji. Ponadto ów szkodliwy wpływ widoczny jest przede wszystkim wtedy, gdy rodzice nie kontrolują, jak długo dziecko ogląda telewizję i po jakie treści sięga. Podobnie jest zresztą w przypadku tabletu dla dziecka i wszelkiej innej elektroniki.

Telewizor dla dziecka to nie zawsze zły pomysł

Należy pamiętać, że żyjemy w świecie cyfrowym, a technologia otacza nas właściwie z każdej strony. Trudno się dziwić, że dziecko, które obserwuje rodziców korzystających z telewizora czy komputera, chce spędzać czas w podobny sposób. To jasne, że podstawą dnia malucha powinny być zajęcia rozwijające, jednak nie należy demonizować kilkunastominutowego oglądania bajki, która może stanowić formę nagrody lub relaksu po całym dniu.
Warto trzymać się zasady złotego środka – telewizja nie zaszkodzi maluchowi, jeśli treści, które ogląda, będą dobrane odpowiednio do jego wieku, a czas spędzony przed telewizorem będzie ograniczony. Nie należy zapominać o edukacyjnej funkcji niektórych programów telewizyjnych (np. przyrodniczych czy historycznych), które u starszych dzieci mogą okazać się cenną pomocą naukową.

Telewizor dla dziecka – korzyści dla rodzica

Wstawianie telewizora do pokoju dziecka, może przynieść korzyści również rodzicom.
  • W telewizji emitowane są ulubioną bajkę pociechy, a wy chcecie oglądać wiadomości? Dodatkowy odbiornik ułatwi rozwiązanie problemu.
  • W większości domów telewizor znajduje się w salonie. W razie wizyty znajomych, która zbiegnie się z chęcią malucha na oglądanie bajki, nie ryzykujecie, że wszyscy będziecie musieli oglądać przygody Kubusia Puchatka, zamiast spokojnie rozmawiać.
  • Należy pamiętać, że telewizor dziecka nie musi być podłączony do kablówki lub internetu. Można połączyć go tylko z odtwarzaczem DVD, co pozwoli na dawkowanie bajek dziecku. To może przekonać rodziców, którzy obawiają się, że maluch zacznie korzystać z telewizora w niekontrolowany sposób.
  • Telewizor w pokoju dziecka docenia wiele mam, które na co dzień same zajmują się swoimi pociechami. W przypadku ciekawskiego i już samodzielnie poruszającego się malucha, wykonanie czynności takich jak ugotowanie obiadu, kąpiel czy wykonanie makijażu nieraz graniczy z cudem. Choć nie każdy to popiera, krótka bajka w telewizji może odwrócić uwagę malucha, a mamie pozwolić spokojnie i bezpiecznie zająć się innymi sprawami.
  • Telewizor dla dziecka – jak go ustawić?

    Jeśli zdecydujecie się na ustawienie telewizora w pokoju dziecięcym, należy pamiętać o jego odpowiedniej lokalizacji. Telewizor nie powinien być dobrze widoczny zza biurka – może rozpraszać dziecko podczas nauki. Dobrze, jeśli telewizor w pokoju dziecka znajduje się na wysokości jego wzroku – aby nie musiało zadzierać głowy podczas oglądania.
    Telewizor w pokoju dziecka nie powinien znajdować się naprzeciwko łóżka – dziecko będzie miało wówczas pokusę korzystania z niego przed snem i po przebudzeniu. Niech odbiornik zajmie miejsce na uboczu, a dziecko będzie korzystać z niego tylko wtedy, gdy samo sobie o nim przypomni.

    Na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor do pokoju dziecka?

    Wymiar telewizora

    Rozmiary ekranu dopasowujemy do wielkości pomieszczania, a także odległości, z jakiej dziecko będzie z niego korzystało. W sieci znajdziemy przydatne tabele wskazujące na to, jak optymalnie dopasować przekątną do oglądającego. 
    Nawet do względnie małego pokoju dziecka zalecamy przede wszystkim panele o przekątnych od 32 do 40 cali. Zaletą telewizorów w tych rozmiarach jest to, że zajmują względnie małą ilość miejsca na ścianie lub szafie, są też tanie – ceny wahają się tutaj od ok. 800 złotych do 1800 złotych. Co ważne, w tej klasie sprzętu znajdziemy też modele znanych marek, takich jak LG, Philips, Samsung lub Toshiba.

    Rozdzielczość

    Obecnie praktycznie większość solidnych telewizorów dostępnych na rynku to modele pracujące w rozdzielczości 4K. Urządzenia tego typu dostępne są jednak dopiero głównie w rozmiarach powyżej 40 cali. Warto jednak podkreślić, że w przypadku dziecka inwestowanie w modele ze wsparciem dla tej rozdzielczości mija się z celem. Przygotowane na nie treści zazwyczaj są bowiem ograniczone do wybranych programów w serwisach streamingowych, a także płyt Blu-ray.
    Nieco inaczej wygląda sprawa, jeżeli pociecha wykorzystuje telewizor do zabawy na konsoli lub komputerze z najnowszymi grami. Tutaj dopłacenie do panelu 4K z pewnością ucieszy gracza i poprawi wrażenia płynące z rozgrywki. Dodajmy też, że urządzenia 4K wspierając technologię dynamicznego kontrastu HDR, której zalety również dobrze znają miłośnicy gier. 

    Konstrukcja i montaż telewizora

    Szczególną uwagę powinniśmy przywiązać do stabilności zakupionego telewizora. W pokoju dziecięcym, zwłaszcza zamieszkiwanym przez rodzeństwo, panuje spory gwar towarzyszący zabawom. Najmłodsi wykazują się podczas niej nieraz ogromną fantazją, a jej skutkiem jest często zniszczony telewizor, który został kopnięty, uderzony lub zepchnięty przez przypadek na podłogę. 
    Aby zminimalizować ryzyko wypadków, stawiajmy na telewizory z szerokimi nóżkami, które pewnie stoją na swoim miejscu. Zwróćmy przy okazji uwagę na to, aby kable były dobrze schowane, bowiem często to właśnie przez ich pociągnięcie lub szarpnięcie telewizor niespodziewanie rozbija się na kawałki. 
    Jeżeli mamy taką możliwość, najlepszym wyjście jest powieszenie sprzętu na ścianie. Do tego celu używamy specjalnych uchwytów w kilku standardowych rozmiarach, dopasowanych do wszystkich modeli telewizorów dostępnych na rynku.

    Funkcje Smart w telewizorze dla dzieci

    Podstawowe funkcje Smart TV są dziś standardem nawet w najtańszych modelach telewizorów. Łączą się bezprzewodowo z domową siecią Wi-Fi oraz innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth. Urządzenia dają więc dostęp dziecku do serwisu YouTube, a także innych popularnych serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy Disney+. 
    Pamiętajmy, że większość telewizorów oferuje też opcje kontroli rodzicielskiej, pozwalającej zablokować kodem lub hasłem dostęp do przeglądarki internetowej lub niektórych aplikacji. Dostęp do internetu, np. w wybranych godzinach, można ograniczyć też z poziomu routera. W ochronie przed niepożądanymi treściami pomagają również sami streamingowi operatorzy, pozwalając zakładać konta dla dzieci, z ograniczonym dostępem do filmów i seriali dla dorosłych.
    Zdjęcie: Envato Elements