Data publikacji:

Czy ustawić telewizor w pokoju dziecka?

Opinie na temat tego, czy telewizor w pokoju dziecka to dobry pomysł, są bardzo podzielone. Jedni rodzice sądzą, że nie ma w tym niczego złego, inni – że telewizja tylko przeszkadza w prawidłowym rozwoju malucha. Jak jest naprawdę? Postanowiliśmy sprawdzić, czy telewizor w pokoju dziecięcym to dobry pomysł.

Telewizor w pokoju dziecka – obawy i wątpliwości

Nie można zaprzeczyć temu, że liczne badania naukowe potwierdzają szkodliwy wpływ telewizji na dzieci. Niektórzy rodzice, słysząc o takich doniesieniach, w popłochu wynoszą odbiornik z dziecięcego pokoju i nie zgadzają się na codzienne oglądanie bajek. Czy to słuszne rozwiązanie?

Należy zwrócić uwagę na to, że badania dotyczące szkodliwego wpływu telewizji na dzieci, odnoszą się przede wszystkim do najmłodszych maluchów, tymczasem – dzieci do 3. roku życia, nie powinny oglądać telewizji. Po drugie – ów szkodliwy wpływ widoczny jest przede wszystkim wtedy, gdy rodzice nie kontrolują, jak długo dziecko ogląda telewizję i po jakie treści sięga. Podobnie jest zresztą w przypadku tabletu dla dziecka  i wszelkiej innej elektroniki.

Telewizor dla dziecka to nie zawsze zły pomysł

Należy pamiętać, że żyjemy w świecie cyfrowym, a technologia otacza nas właściwie z każdej strony. Trudno się dziwić, że dziecko, które obserwuje rodziców, korzystających z telewizora czy komputera, chce spędzać czas w podobny sposób. To jasne, że podstawą dnia malucha powinny być zajęcia rozwijające, jednak nie należy demonizować kilkunastominutowego oglądania bajki, która może stanowić formę nagrody lub relaksu po całym dniu.

Warto trzymać się zasady złotego środka – telewizja nie zaszkodzi maluchowi, jeśli treści, które ogląda będą dobrane odpowiednio do jego wieku, a czas spędzony przed telewizorem będzie ograniczony. Nie należy zapominać o edukacyjnej funkcji niektórych programów telewizyjnych (np. przyrodniczych czy historycznych), które u starszych dzieci mogą okazać się cenną pomocą naukową.

Telewizor dla dziecka, korzyści dla rodzica

Wstawienie telewizora do pokoju dziecka, może przynieść korzyści również rodzicom.
  • W telewizji emitują ulubioną bajkę twojej pociechy, a wy chcecie oglądać wiadomości? Dodatkowy odbiornik ułatwi rozwiązanie problemu.
  • W większości domów telewizor znajduje się w salonie. W razie wizyty znajomych, która zbiegnie się z chęcią malucha na oglądanie bajki, nie ryzykujesz, że wszyscy będziecie musieli oglądać przygody Kubusia Puchatka, zamiast spokojnie rozmawiać.
  • Pamiętaj, że telewizor dziecka nie musi być podłączony do kablówki. Możesz połączyć go tylko z odtwarzaczem DVD, co pozwoli ci na dawkowanie bajek dziecku. To może przekonać rodziców, którzy obawiają się, że maluch zacznie korzystać z telewizora w niekontrolowany sposób.
  • Telewizor w pokoju dziecka docenia wiele mam, które na co dzień same zajmują się swoimi pociechami. W przypadku ciekawskiego i już samodzielnie poruszającego się malucha, wykonanie czynności takich, jak ugotowanie obiadu, kąpiel czy wykonanie makijażu, nieraz graniczy z cudem. Choć nie każdy to popiera, krótka bajka w telewizji może odwrócić uwagę malucha, a mamie pozwolić spokojnie i bezpiecznie zająć się innym sprawami.

Telewizor dla dziecka – jak go ustawić?

Jeśli zdecydujesz się na ustawienie telewizora w pokoju dziecięcym, pamiętaj o jego odpowiedniej lokalizacji. Telewizor nie powinien być dobrze widoczny zza biurka – może rozpraszać dziecko podczas nauki. Dobrze, jeśli telewizor w pokoju dziecka znajduje się na wysokości jego wzroku – aby nie musiało zadzierać głowy podczas oglądania.

Telewizor w pokoju dziecka nie powinien znajdować się naprzeciwko łóżka – dziecko będzie miało wówczas pokusę korzystania z niego przed snem i po przebudzeniu. Niech odbiornik zajmie miejsce na uboczu, a dziecko będzie korzystać z niego tylko wtedy, gdy samo sobie o nim przypomni.

Jaki wymiar telewizora dla dziecka?

Dla malucha w wieku przedszkolnym, idealny okaże się telewizor o przekątnej od 15 do 20 cali. Światło, które emituje, nie rozchodzi się po całym pokoju. Starsze maluchy mogą korzystać z telewizora o przekątnej do 27 cali.

Stabilna podstawka

W dziecięcym pokoju nie brakuje gwaru i zabawy, dlatego telewizor powinien być ustawiony stabilnie i bezpiecznie. Najlepiej wybrać model na jednej, masywnej podstawce, zamiast telewizora na delikatnych nóżkach. Innym, bezpiecznym rozwiązaniem, będzie montaż telewizora na ścianie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jaki smartfon wybrać dla dziecka?

Funkcja kontroli rodzicielskiej

Telewizor z taką właściwością pozwoli ci w pełni kontrolować to, co ogląda twoje dziecko. Dzięki kontroli rodzicielskiej zablokujesz kanały TV, które twoim zdaniem są nieodpowiednie dla malucha.

Smart TV dla starszych

Dzieci w wieku szkolnym, bez problemu poradzą sobie z obsługą systemu Smart TV. Dostęp do różnych aplikacji i przeglądarki internetowej, mogą okazać się przydatne w nauce, ale i urozmaicą rozrywkę. Wybierz telewizor z co najmniej jednym wejściem USB, co pozwoli wam na odtwarzanie dowolnych filmów lub bajek nagranych na pendrive.

Telewizor w pokoju gracza

Telewizor sprawi wiele radości dziecku, które lubi grać w gry. Jeśli wybierzesz model z przynajmniej jednym złączem HDMI, podłączenie konsoli nie będzie problemem. Należy jednak pamiętać, że taka rozrywka także powinna odbywać się pod bacznym okiem rodzica i nie trwać zbyt długo.
Telewizor w pokoju dziecka to nie grzech, jeśli jest używany z rozwagą. Jeśli zapewniasz swojemu maluchowi ciekawe formy spędzania czasu na świeżym powietrzu i zabawę o walorach edukacyjnych, obejrzenie bajki od czasu do czasu na pewno mu nie zaszkodzi.

Poczytaj trochę o elektronice dla najmłodszych:
Autorka: Joanna Stanuch