Data publikacji:

DisplayPort vs HDMI: które złącze wideo wybrać?

Większość monitorów na rynku wyposażonych jest zarówno w wejście HDMI, jak i DisplayPort. O ile ten pierwszy jest świetnie znany i używany przez sprzęt RTV, taki jak projektory, soundbary i telewizory, drugi złącze spotykamy tylko w sprzęcie PC. Tłumaczymy, jakie istnieją różnice pomiędzy technologiami HDMI i DisplayPort, a także radzimy, na którą z nich postawić. 
HDMI connector close up

Złącze HDMI – co warto wiedzieć?

Za powstanie standardu HDMI odpowiada konsorcjum największych producentów sprzętu elektronicznego. Złącze zostało zaprezentowane w 2002 roku w odpowiedzi na nadchodzącą rewolucję HD. W odróżnieniu od dominujących wówczas analogowych przewodów, HDMI przesyłało kompletnie cyfrowy sygnał audio i wideo, który był nie tylko odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, ale gwarantował też porażający skok jakościowy. Złącze bardzo szybko pojawiło się w pierwszych telewizorach LCD, a także innych urządzeniach, takich jak kamery, konsole do gier, rzutniki, monitory itd.
Mimo tego, że kabel i złącze HDMI nie zmieniły się z zewnątrz od ponad dwóch dekad, stojąca za nimi technologia nie zatrzymuje się. Regularnie na rynek wprowadzane są kolejne ulepszone wersja standardu, oferujące większą przepustowość przesyłanych danych, a także lepsze parametry dźwięku i obrazu. Należy zauważyć, że każda kolejna edycja jest wstecznie kompatybilna ze starszymi urządzeniami. Dlatego też do ponad dziesięcioletniego telewizora bez problemu podłączymy najnowszą konsolę do gier, choć będziemy musieli się pogodzić z tym, że nie zagramy w wyższej rozdzielczości.
Aktualne wersje standardu DisplayPort wraz z ich możliwościami:
  • HDMI 1.0–1.2 (lata 2002–2005) – maksymalna rozdzielczość 1080p przy odświeżaniu 60 Hz, maksymalna przepustowość to 3,96 Gbit/s.
  • HDMI 1.3–1.4b (2006–2011) – maksymalna rozdzielczość to 4K przy odświeżaniu 30 Hz, maksymalna przepustowość to 8,16 Gbit/s, używa kabla z oznaczaniem „High Speed”.
  • HDMI 2.0–2.0b (2013–2016) – maksymalna rozdzielczość to 4K przy odświeżaniu 60 Hz, maksymalna przepustowość to 14,4 Gbit/s, używa kabla z oznaczaniem „Premium High Speed”.
  • HDMI 2.1 (2017) – maksymalna rozdzielczość to 8K przy odświeżaniu 60 Hz, maksymalna przepustowość to 42,6 Gbit/s, ma wsparcie dla rozdzielczości 10K, obsługuje najnowsze standardy technologii HDR i funkcje dynamicznej częstotliwości ekranu (VRR), standard używa kabla z oznaczaniem „Ultra High Speed”.
  • Złącze DisplayPort – co warto wiedzieć?

    Technologia DisplayPort (DP) została opracowana nieco później niż HDMI, zaprezentowaną ją dopiero w 2006 roku. Nowy standard miał według projektantów kompletnie zastąpić przestarzałe już wówczas komputerowe złącza D-Sub oraz DVI, pozwalając na równoczesny przesył cyfrowego sygnału audio oraz wideo w wysokiej rozdzielczości. W ciągu kilku lat od debiutu złącza DisplayPort zaczęły coraz częściej być instalowane we wszystkich nowych monitorach, laptopach i kartach graficznych. Z uwagi na konsumentów producenci sprzętu komputerowego postanowili wspierać jednak także znacznie popularniejsze HDMI, co sprawiło, że oba standardy zaczęły ze sobą współistnieć.
    Podobnie jak HDMI, standard DisplayPort regularnie otrzymuje kolejne wersje, oferujące poprawioną przepustowość przesyłu danych, a także wsparcie dla nowych standardów audio i wideo. Zmiany te dokonywane są bez zmiany wyglądu zewnętrznego kabla oraz jego złącza. 
    Wszystkie przewody DisplayPort wspierające konkretną wersję są wstecznie kompatybilne ze starszymi odsłona technologii. Oznacza to, że nowy kabel DisplayPort wykonany w standardzie 2.0 będzie działał bez problemu po podłączeniu monitora z wejściem w wersji 1.2. 
    Aktualne wersje standardu DisplayPort wraz z ich możliwościami:
  • DisplayPort 1.0 (rok 2006) – maksymalna rozdzielczość to 1440p przy odświeżaniu 60 Hz, maksymalna przepustowość to 8,64 Gbit/s.
  • DisplayPort 1.2 (2009) – maksymalna rozdzielczość to 4K przy odświeżaniu 60 Hz, maksymalna przepustowość to 17,28 Gbit/s, ma wsparcie dla dynamicznej częstotliwości ekranu i związanej z nią technologii FreeSync i G-sync.
  • DisplayPort 1.4/1.4a (2016) – maksymalna rozdzielczość to 4K przy odświeżaniu 120 Hz, maksymalna przepustowość to 25,92 Gbit/s, ma pełne wsparcie technologii FreeSync i G-sync.
  • DisplayPort 2.0/2.1 (2019/2022) – maksymalna rozdzielczość to 8K przy odświeżaniu 60 Hz, maksymalna przepustowość to 77,36 Gbit/s, obsługuje technologię HDR, ma wsparcie dla rozdzielczości 10K i 16K (z ograniczeniami) oraz FreeSync i G-sync.
  • Przejściówka DisplayPort na HDMI

    W sklepach bez problemu znajdziemy przejściówki zamieniające sygnał wyjściowy DisplayPort na HDMI. W ten sposób połączymy komputer z dowolnym projektorem lub telewizorem. Uwaga! Zmiana cyfrowego sygnału nie działa w drugą stronę. Nie kupimy bowiem przejściówki zamieniającej sygnał HDMI na obsługiwany DisplayPort, tak by podłączyć np. konsolę do monitora wyłącznie z wolnym wejściem DisplayPort. W takim wypadku musimy zaopatrzyć się w specjalny aktywny konwerter, który wymaga zewnętrznego zasilania.

    DisplayPort vs HDMI – podsumowanie

    DisplayPort był przez długi czas wybierany przez użytkowników komputerów, ponieważ obsługiwał wyższe częstotliwości odświeżania ekranu, znacznie wcześniej wspierając też istotne dla graczy standardy dynamicznej częstotliwości G-Sync i FreeSync. Inżynierowie HDMI skupiali się natomiast na obsłudze najnowszych technologii kina domowego i HDR, które były znacznie mniej istotne dla właścicieli pecetów.
    Oba złącza w najnowszym standardzie mają obecnie bardzo wyrównane parametry techniczne. Plusem HDMI jest jego uniwersalność, z jego pomocą z łatwością podłączmy komputer do projektora lub kina domowego. Na rynku znajdziemy też znacznie szerszy wybór kabli, zwłaszcza jeżeli zależy nam na bardzo długich przewodach.
    Zdjęcie: Envato Elements