Data modyfikacji:

DisplayPort vs HDMI: które złącze wideo wybrać?

Displayport oraz HDMI to dwa popularne złącza stosowane w wielu urządzeniach. Sprawdzamy, gdzie takie złącza znajdą swoje zastosowanie, a także jakie akcesoria należy do nich dokupić, aby były kompatybilne z innymi sprzętami. Sprawdź pojedynek DisplayPort vs HDMI.

DisplayPort vs HDMI: krótka charakterystyka portów

Jakie są różnice między DisplayPort a HDMI? Przyjrzyjmy się krótko charakterystyce obu złączy i gdzie znajdują swoje zastowanie.

Co to jest DisplayPort?

DisplayPort jest uniwersalnym interfejsem cyfrowym, który został opracowany przez konsorcjum dla standaryzacji grafiki komputerowej (VESA). Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest przesyłanie obrazu oraz dźwięku z prędkością około 1,62 Gb/s lub 2,7 Gb/s. Przy wykorzystaniu czterech linii transmisyjnych można osiągnąć nawet 10,8 Gb/s. Kolejne wersje DisplayPort oferowały transfery na poziomie około 30 Gb/s. W 2019 roku VESA zaprezentowała DisplayPort 2.0, który ma zapewnić jeszcze lepszą przepustowość.

Nowy standard zaoferuje wydajność na poziomie nawet 80 Gb/s! DisplayPort ma również wspierać rozdzielczość 8K przy 60 Hz. Dodatkowo będzie działał z technologią HDR 10, dlatego użytkownik może liczyć na doskonałą jakość obrazu. Pierwsze przewody wspierające DisplayPort 2.0 mają wejść na rynek pod koniec 2020 roku. Display Port jest obecny przede wszystkim w monitorach komputerowych, ale to złącze można spotkać również w rzutnikach czy niektórych komputerach.

Standard HDMI

Został opracowany przez Digital Working Group w 2002 roku, choć prace nad nim rozpoczęły się już w roku 2000. Przewody HDMI umożliwiają przesyłanie cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio oraz wideo. Z czasem to rozwiązanie zyskało na popularności i obecnie większość urządzeń ma wbudowane porty HDMI. Na rynku występują trzy typy portów HDMI: HDMI typu A, micro-HDMI typu C, a także mini-HDMI typu B.

Najnowszy standard HDMI 2.1 oferuje przepustowość na poziomie 42,6 Gb/s i wspiera rozdzielczość 8K. W sprzedaży znajdują się również kable HDMI 1.4 z przepustowością 8,16 Gb/s oraz przewody HDMI 2.0, których maksymalna wydajność sięga 14,4 Gb/s.

Złącze HDMI ze względu na świetne osiągi jest montowane w telewizorach, konsolach do gier, komputerach, monitorach, kinach domowych, a także odtwarzaczach Blu-Ray. Użytkownik bez większego problemu może odtworzyć materiały w rozdzielczości 4K. HDMI 2.1, które jest najnowszym standardem, ma wprowadzić odtwarzanie w rozdzielczości 8K i 60 kl./s.

Które złącze wideo wybrać? DisplayPort czy HDMI?

Które złącze wybrać: HDMI vs DisplayPort?Jeśli chodzi o przepustowość danych, to HDMI pod tym względem wygrywa z DisplayPort. Gdy do regularnej sprzedaży wejdzie standard DisplayPort 2.0, wówczas te wyniki będą nieco inne. Starsze wersje DisplayPort sprawdzą się u osób, którym zależy na wysokiej częstotliwości odświeżania.

Standard HDMI dla przeciętnego użytkownika jest w zupełności wystarczający. To, co najbardziej za nim przemawia, to szeroka dostępność akcesoriów, jak i urządzeń, które wspierają takie złącze. Podłączenie kabla HDMI do monitora, komputera czy telewizora nie stanowi najmniejszego problemu. Warto wspomnieć, że w przypadku HDMI osiągnięcie wysokiej rozdzielczości przy 60 kl./s wymaga przewodu HDMI 2.0.

Zależy ci przede wszystkim na świetnym obrazie? Lepiej wybrać wtedy HDMI czy DisplayPort? W tym wypadku polecamy złącze DisplayPort. Warto wspomnieć, że to rozwiązanie nie wspiera kanału zwrotnego audio. HDMI tym samym jest nieco bardziej uniwersalny i spokojnie wystarczy do codziennego użytkowania.

Określ swoje potrzeby, a będziesz mógł z łatwością dobrać odpowiedni przewód dla siebie. Wszystko wskazuje na to, że zarówno HDMI, jak i DisplayPort będą wspierane jeszcze przez długie lata.