Data modyfikacji:

Bushcraft - akcesoria, jakie musisz mieć, aby obozować w terenie

Planujesz biwak w lesie lub w górach? Zrób to w wielkim stylu i zdaj się na reguły bushcraftu. Sztuka leśnego obozowania polega przede wszystkim na wykorzystaniu odpowiednio dobranego sprzętu. Jeśli zatem chcesz zacząć swoją przygodę z bushcraftem, przekonaj się jaki sprzęt i akcesoria będą niezbędne podczas biwaku pod gołym niebem.

Jaki sprzęt na bushcraft, czyli na biwak survivalowy? Lista rzeczy

Bushcratf czyli co?

Bushcraft często jest mylnie nazywany survivalem. To błąd, ponieważ aktywności te zasadniczo się różnią. Bushcraft to nie jest sztuka przetrwania w dziczy. Survival to sztuka przetrwania w outdoorze w oparciu o dostępne w środowisku przybory. Idealnym przykładem survivalu są przygody słynnego komandosa Bear’a Gryllsa – podróżnik uczył sztuki przetrwania w lesie czy górach przy pomocy przedmiotów (ekwipunek biwakowy + specjalne narzędzia), jakie znajdywał na miejscu.

I to właśnie różni survival od bushcraftu. Ten drugi zakłada bowiem zorganizowanie komfortowego biwaku w lesie czy górach i aby to zrobić, konieczne jest zgromadzenie niezbędnego sprzętu. Nie jest to jednak zwykły wyjazd pod namiot. Biwakując w lesie jesteś bliżej natury i nie masz dostepu do prądu lub bieżącej wody. Wyjzd na buschraft może sie nie spodobać osobie, która do tej pory spędzała wakacja w komfortowych warunkach hotelowych.

Czy bushcaft wyma specjalnych umiejętności? Raczej nie. Wystarczy, że nie boimy się pobrudzić oraz nie są nam straszne warunki polowe.

Co zabrać na biwak? Schronienie

Tarp, czyli płachta biwakowa. To znacznie wygodniejsza alternatywa dla namiotu. Jego rozkładanie jest dużo łatwiejsze, niż wznoszenie całej namiotowej konstrukcji. Dodatkowo tarp można zamontować w kilku różnych ustawieniach, dzięki czemu będzie chronić przed deszczem czy wiatrem. Ponadto płachta biwakowa zajmuje znacznie mniej miejsca w plecaku, niż klasyczny namiot.

Hamak

To z kolei świetna recepta na komfortowy sen w outdoorowych warunkach. W hamaku jest znacznie wygodniej niż na ziemi i dodatkowo montując swoje leśne legowisko nad gruntem, uchronisz się przed nieprzyjemnym sąsiedztwem owadów. Aby jeszcze lepiej się przed nimi uchronić, do zestawu biwakowego należy dodać też moskitierę. Do kompletu dodaj też karimatę na wypadek, gdyby jednak teren zmusił cię do biwakowania na ziemi oraz oczywiście śpiwór.

Biwakowanie w outdoorze – kuchnia polowa

Aby cała ta zabawa w biwakowanie w lesie była naprawdę przyjemna, nie można się obejść bez ciepłego posiłku. A biwak w lesie czy w górach to nie grill w ogrodzie – musisz się odpowiednio przygotować do polowego pichcenia. Przede wszystkim zgodnie z ideą bushcraftu, gotować będziesz na żywym ogniu. Nie ważne, czy rozpalisz ognisko typu syberyjska nodia, Dakota hole fire czy zwykłe ognisko płaskie – jeśli chcesz zagotować wodę, musisz zaopatrzyć się w kociołek z pokrywką. To najbardziej uniwersalne naczynie do gotowalnia na ogniu. A jeśli chcesz zwiększyć swój zakres możliwości i zostać bushcraftowym mistrzem kuchni, do zestawu warto dołożyć patelnię turystyczną. Najlepiej wybrać model ze składaną rączką, co pozwoli na wygodne zapakowanie plecaka. Na koniec swój biwakowy zestaw kuchenny uzupełnij o naczynia oraz sztućce i kubek.

Co zabrać na biwak? Pozostałe akcesoria

Nóż to jeden z najważniejszych przedmiotów, jakie należy mieć przy sobie na biwaku. Przyda się podczas niezliczonych sytuacji – przy przygotowywaniu obozu czy pozyskiwaniu drewna i rozpalaniu ognia, a nawet w trakcie gotowania. W środowisku bushcraftowym świetną opinią cieszą się noże marki Mora, które dają świetny stosunek jakości do ceny produktu.

Narzędzia do pozyskiwania drewna

Jak już ustaliliśmy wcześniej, bushcraft to nie grill w ogrodzie, więc niezbędne jest zgromadzenie opału na całą noc. W tej żmudnej pracy nieocenioną pomocą będą siekiera oraz piła. Ta pierwsza jest bardziej uniwersalna, jednak znacznie wygodniejsza i cichsza w użyciu będzie piła.

Krzesiwo

Gdy już zgromadzisz opał, czas rozniecić ogień. I w tym właśnie momencie na scenę bushcraftowych działań wkracza krzesiwo. Oczywiście można tu użyć zwykłej zapalniczki czy zapałek, a zamiast brzozowej kory lub strużyn z patyków podpałki do grilla, ale nie o to w całej tej zabawie chodzi. Aby ułatwić sobie zadanie, jakim jest rozniecenie ognia za pomocą krzesiwa, wato wspomóc się nożem, zamiast używać nieporęcznego iskrownika. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, aby wybrać model noża ze spiłowaną tępą częścią ostrza lub aby wykonać to samodzielnie – dzięki temu pójdzie ci łatwiej.

Repsznur

Może się przydać w wielu sytuacjach na biwaku, dlatego awaryjnie warto mieć w plecaku przynajmniej kilkumetrowy zwój sznura popularnie zwanego repem.

Solidne rękawiczki

Biwakowanie w outdoorze to wbrew pozorom wcale nie taka łatwizna. Musisz się sporo namęczyć zwłaszcza przy pozyskiwaniu drewna czy budowaniu obozowiska, jeśli zdecydujesz się np. na konstrukcję drewnianego ekranu chroniącego ognisko. W takich warunkach twoje dłonie są szczególnie narażone na zadrapania i skaleczenia, dlatego w twoim biwakowym ekwipunku nie może zabraknąć solidnych rękawiczek ochronnych.

Apteczka

Podczas obozowania zgodnie z zasadami bushcraftu, niezbędne jest operowanie ostrymi narzędziami. Korzystanie z noża, siekiery czy piły może prowadzić do powstawania skaleczeń, dlatego kolejny przedmiot na bushcraftowej liście niezbędnego ekwipunku to apteczka. W jej wnętrzu powinny znaleźć się przede wszystkim środki przeciwbólowe, opatrunki i bandaże, lateksowe rękawiczki i woda utleniona. Na apteczkę warto przeznaczyć pokrowiec, który można przytroczyć np. przy pasku. Dzięki temu apteczka zawsze będzie pod ręką, gdy np. oddalisz się od obozu w poszukiwaniu drewna.

Co jeszcze zabrać na biwak survivalowy?


Na pewno bardzo przydatna będzie czołówka wraz z zapasowymi bateriami. Dobrą opcją może być też lampka kempingowa, którą można podwiesić np. przy pomocy repa i w ten sposób zapewnić sobie komfortowe oświetlenie obozu. Do tego warto dodać też niewielki zestaw naprawczy, składający się z multitoola, igły, nitki i innych przyborów tego typu np. na wypadek awarii ubioru czy plecaka.

Bushcraft - najczęściej zadawane pytania

Co to znaczy bushcraft?
To inaczej biwak w dzikim terenie. W przeciwieństwie do survivalu sprzęt zabieramy ze sobą w góry lub do lasu. Nie korzystamy jednak z pól namiotowych.

Gdzie w Polsce na bushcraft?
Bank Danych o lasach udostępnił specjalną mapę, gdzie można biwakować legalnie. Takich miejsc nie jest zbyt wiele, z reguły kilka w województwie. Warto zwrócić uwagę na północną część województwa kujawsko-pomorskiego.

Jakie buty na brushcraft?
Najlepsze będą buty taktyczne lub trekkingowe. Przede wszystkim powinny być solidne i nieprzemakalne.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny