Data publikacji:

Rekultywacja trawnika: na czym polega i kiedy najlepiej przeprowadzić?

Piękny, zielony trawnik to najważniejsza ozdoba ogrodu. Utrzymanie go w dobrej kondycji nie jest jednak łatwe. Wystarczy kilka zaniedbań, by trawa pożółkła, uschła lub zgniła. Jak odnowić zaniedbaną murawę lub przywrócić jej blask po zimie? Zobacz, na czym polega rekultywacja trawnika.

rekultywacja trawnika

Czym jest rekultywacja trawnika?

Piękny, zielony i gęsty trawnik to marzenie każdego właściciela domu jednorodzinnego. Osiągnięcie takiego efektu wymaga jednak sporego wysiłku i jest czasochłonne. Regularne koszenie i podlewanie trawy nie wystarczy. Aby utrzymać zadbany trawnik, musisz zapewnić trawie odpowiednie warunki do rozrostu, a także nauczyć się reagować na wszelkie zmiany.

Murawa pozostawiona sama sobie dość szybko straci swój urok. Podczas letnich upałów może pożółknąć lub nawet uschnąć, co nie wygląda estetycznie. Z kolei kilkudniowe ulewy mogą doprowadzić do zgnicia trawy, zwłaszcza jeśli zalega na niej gąbczasty filc. Pleśnie, grzyby i kwaśne deszcze nie pozostają obojętne dla systemu korzeniowego oraz źdźbeł.

Rekultywacja trawnika po zimie lub w trakcie sezonu ma na celu zapewnienie trawie odpowiednich warunków do wzrostu oraz ochronę przed szkodliwymi warunkami. Brzmi prosto, ale kryje się za tym szereg czynności pielęgnacyjnych. Niestety, nie ma na to złotego środka lub uniwersalnego nawozu, którym wystarczy spryskać ogród. Rekultywacja trawnika na wiosnę to wymagające zadanie fizyczne, na które musisz poświęcić kilka dni. Dużym ułatwieniem będą odpowiednie elektronarzędzia, ale w niewielkim ogrodzie sprawdzą się także narzędzia ręczne.

Z czego składa się rekultywacja trawnika?

Renowacja trawnika składa się z kilku etapów, a każdy ma swój cel. Nie oznacza to jednak, że musisz wykonywać wszystkie zabiegi. Sposób odnowy trawnika należy dobrać do stopnia zaniedbania. Jeśli chcesz wykonać jedynie rekultywację trawnika po zimie i był on dobrze zabezpieczony jesienią, stosunkowo inwazyjną wertykulację trawnika można w pełni zastąpić zwykłym napowietrzaniem.

Nie musisz też wapnować gleby o prawidłowym odczynie pH ani piaskować ziemi, która sama w sobie jest luźna i piaszczysta. Zachęcamy więc do lepszego poznania rodzaju gleby we własnym ogrodzie i dobrania najkorzystniejszej kombinacji. Jakie czynności pielęgnacyjne wykorzystasz do przywrócenia trawnikowi doskonałej kondycji?

Usuwanie chwastów

Większe chwasty najlepiej wyrwać ręcznie, przy użyciu wyrywacza do chwastów. W ten sposób pozbędziesz się całej rośliny. Drobne i rozprzestrzenione chwasty usuniesz specjalnymi preparatami lub wertykulacją.

Wertykulacja trawnika

Jest to proces nacinania i wyczesywania darni. Dzięki wertykulacji pozbędziesz się filcu, próchnicy powierzchniowej oraz sporej części chwastów oraz mchu. Zabieg ten przy okazji rozluźnia i napowietrza ziemię.

Usuwanie mchu i wapnowanie

Do kompleksowego usunięcia mchu warto użyć specjalnych preparatów opartych lub nawozów typu anty-mech. Aby nie dopuścić do ponownego rozrostu mchu, podnieś pH gleby, wapnując trawnik.

Aeracja trawnika

Czyli napowietrzanie gleby. Aeracja trawnika jest niezbędna na żyznych, gliniastych, zbitych ziemiach. Polega na nakłuwaniu gleby widłami, wałkiem z kolcami lub specjalnymi butami do aeracji. Powstałe w ten sposób zagłębienia należy wypełnić piaskiem. Dzięki temu gleba lepiej przyjmie tlen, wodę i składniki odżywcze z nawozu.

Dosiewanie trawy

Łyse place trawy warto zagęścić przez dosiewanie trawy. Użyj tej samej mieszanki lub specjalnej trawy samozagęszczanej.

Nawożenie

Do odpowiedniego wzrostu trawa potrzebuje wielu składników odżywczych, np. azotu, fosforu lub siarki, dlatego warto je dostarczyć za pomocą nawozu.

Rekultywacja trawnika po zimie

Kiedy wykonać rekultywację trawnika? Rekultywacja trawnika na wiosnę to trudny czas dla miłośników domowego ogrodnictwa. Ocena pozimowych zniszczeń czasem nie napawa optymizmem i stanowi spore wyzwania. Problemem mogą być chociażby krecie kopce, choroby grzybowe rozwijające się pod zaspami śnieżnymi (tzw. pleśń śniegowa) czy wybrzuszenia. Co robić w takiej sytuacji?

W pierwszej kolejności zajmij się krecimi kopcami. Ziemię z kopca rozgarnij grabiami lub usuń z trawy. jak pozbyć się kreta? Do tunelu wykopanego przez kreta wsyp natomiast preparat odstraszający. Krety mają dobry węch, więc bez trudu wyczują nieprzyjemny dla nich zapach. W miejscu kretowiska wykonaj dosiewkę trawy. Aby zabezpieczyć resztę ogrodu przed ponowną wizytą, rozpyl na całej powierzchni środek ochronny.

Sporym kłopotem może być tzw. pleśń śniegowa powstała pod ubitym śniegiem oraz zaspami. Ma charakterystyczny biały nalot, sklejający źdźbła trawy. Oprócz odpowiednich oprysków na pleśń, grzyby i porosty warto wykonać wówczas wertykulację trawy, która rozluźni glebę i zapewni lepszy dostęp do systemu korzeniowego trawy. Innym symptomem zachęcającym do napowietrzania gleby są tzw. czarcie kręgi, czyli okręgi wypalonej trawy.

Jeżeli zależy ci na idealnie równym trawniku, przypominającym dywan, wykonaj także wałowanie trawy. Dzięki temu zabiegowi wyrównasz wybrzuszone kępki trawy. Takie nierówności gleby powstają podczas przymrozków, gdy zamarzająca w ziemi woda wypycha fragmenty trawy.

Wałowanie trawy możesz połączyć z aeracją. Jeśli trawa jest nieregularna i widoczne są na niej łyse place, dosiej świeże nasiona trawy. Dzięki zwiększeniu gęstości trawy zabierzesz miejsce do rozwoju chwastom i mchom.

Autor: Szymon Sonik