Zadbany i zielony trawnik wymaga nie tylko podlewania, ale i szeregu innych czynności. Uzyskanie najlepszych efektów jest wręcz niemożliwe bez dwóch zabiegów pielęgnacyjnych – wertykulacji i aeracji. Na szczęście nie musisz kupować osobnych urządzeń. Na rynku znajdziesz urządzenia 2w1, czyli aerator i wertykulator. Jaki model kupić? Podpowiadamy.
Wertykulacja i aeracja trawnika to dwa oddzielne zabiegi pielęgnacyjne, ale mają wspólny cel – dostarczyć trawie jak największej ilości składników odżywczych. Aeracja to nic innego jak napowietrzanie gleby. Wykonuje się ją poprzez nakłuwanie ziemi w regularnych odstępach. Powstałe w ten sposób otwory wypełniane są piaskiem, dzięki czemu struktura gleby staje się luźniejsza i bardziej chłonna. Dostęp wody, tlenu i składników z nawozu jest więc znacznie lepszy niż przez zabiegiem.
Wertykulacja trawnika jest zdecydowanie bardziej wymagającym procesem, polegającym na usunięciu filcu i mchu, a także poprawieniu ukorzenienia trawy. Ostrza wertykulatora nacinają darń i wyrywają z niej chwasty jednoroczne i mech. Wyczesują także z trawy skoszone źdźbła, które tworzą gąbczasty filc.
Po wertykulacji trawnik wygląda na zniszczony, ale to tylko pozory. Wyczesaną roślinność wystarczy zagrabić i usunąć z trawnika. Dzięki pozbyciu się jej woda deszczowa trafia bezpośrednio do gleby i nie utrzymuje się na powierzchni. Nie tylko wzmacnia to system korzeniowy, ale i przeciwdziała rozwojowi pleśni i grzybów na powierzchni trawnika.
Przeczytaj także: Rekultywacja trawnika - na czym polega i kiedy najlepiej przeprowadzić?
Zarówno aerator, jak i wertykulator można kupić osobno. Podstawowe wersje obu tych urządzeń to narzędzia ręczne. Ręczny wertykulator przypomina nieco grabie, a aerator dostępny jest najczęściej w postaci wideł, butów z kolcami lub walca. Pielęgnacja trawnika takimi sposobami jest jednak niezwykle żmudna, więc polecamy ją wyłącznie do niewielkich ogródków.
Do obsługi większych obszarów warto kupić urządzenie zasilane silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Choć te również można kupić osobno, dobrym rozwiązaniem jest zakup dwufunkcyjnego aeratora wertykulatora. Aby zmienić charakter narzędzia, wystarczy założyć odpowiedni wałek. To oszczędność miejsca oraz pieniędzy.
Wybór rodzaju silnika podyktowany jest przede wszystkim wielkością trawnika. Jeśli musisz zadbać o niewielki ogródek, w którym nie ma wielu przeszkód, warto wybrać aerator wertykulator elektryczny. Jest cichy, łatwiejszy w obsłudze i nie generuje szkodliwych spalin. Z tego względu wybór elektrycznego wertykulatora z pewnością zostanie doceniony przez twoich sąsiadów. Wertykulatory elektryczne polecane są do ogródków o powierzchni do 800 m2.
Jeśli jednak musisz obsłużyć większy areał, na którym wlokący się kabel elektryczny mógłby przeszkadzać, wybierz aerator wertykulator spalinowy. Ma on przy okazji większą moc, więc lepiej poradzi sobie z mocno zaniedbanym trawnikiem. Urządzenie o dużej mocy pozwoli ci wykonać głębsze nacięcia, co w przypadku niektórych rodzajów traw jest bardzo korzystne.
Im większa moc, tym bardziej wydajne urządzenie. Moc należy dobrać nie tylko do powierzchni ogrodu, ale i stanu trawy. Jeśli mchu i filcu jest dużo, a trawa nie jest w najlepszej kondycji, warto wybrać mocniejszy silnik lub węższy wałek tnący.
Wertykulatory elektryczne wyposażone są najczęściej w silniki o mocy 500-2500 W. Modele spalinowe osiągają wyższą moc, np. 6,5 KM, co odpowiada 4,8 kW.
Im szerszy wałek wertykulatora, tym szybciej przeprowadzisz prace ogrodowe. Pamiętaj jednak, że za szerokością roboczą musi iść także moc silnika. Silnik elektryczny o mocy 1500 W dobrze współpracuje z wałkiem o szerokości około 32 cm. Standardowa szerokość śladu mieści się w przedziale 25-40 cm.
Większość traw nacina się do głębokości 2-3 mm, co są w stanie zrobić niemal wszystkie wertykulatory. Niektóre gleby i rodzaje trawników wymagają jednak głębszej wertykulacji, do około 7-8 mm głębokości, a wyjątkowo zniszczone trawniki – 20 mm. Upewnij się, że urządzenie dostosowane jest do danych warunków. Zazwyczaj wertykulatory mają kilkustopniową regulację głębokości od około -11 do +3 mm.
Istotna, jeśli musisz znosić urządzenie do piwnicy lub wnosić na strych. Standardowe wertykulatory dwufunkcyjne ważą od 7 do 20 kg. Urządzenia spalinowe o dużej mocy mogą ważyć nawet 40 kg.
Przydany, jeśli chcesz przechować wertykulator aerator w niewielkim schowku.
Siatkowy lub plastikowy kosz na trawę, mech i chwasty przyspieszy pracę i zwolni cię z obowiązku grabienia trawnika. Typowy kosz do wertykulatora aeratora ma pojemność około 30 l. Jeśli chcesz opróżniać go rzadziej, wybierz duży kosz 50-60 l.