Data modyfikacji:

Wertykulacja trawnika: na czym polega i kiedy wykonać?

Gładki jak dywan trawnik tylko pozornie rośnie samodzielnie. W rzeczywistości utrzymanie zielonej, równomiernej i gęstej murawy wymaga czasochłonnej, dość skomplikowanej pielęgnacji. Jednym z zabiegów nadających ogrodowi atrakcyjny wygląd jest wertykulacja trawnika. Sprawdź, na czym polega wertykulacja i kiedy warto się na nią zdecydować.

wertykulacja trawnika

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Podlewanie, nawożenie, dosiewanie, piaskowanie, wałowanie, wapnowanie, aeracja trawnika – w czynnościach pielęgnacyjnych trawy łatwo się pogubić. Na czym polega więc wertykulacja trawnika?

Wertykulacja jest to proces, który polega na pionowym nacinaniu darni trawnika ozdobnego lub sportowego. Jej celem jest usunięcie nadmiaru sfilcowanej trawy i mchu oraz zapewnienie murawie lepszego dostępu do wody, składników odżywczych i powietrza. Dobrze wykonana wertykulacja zapobiega także rozrostowi chwastów oraz przygotowuje trawnik do piaskowania. Zwiększenie przepuszczalności gleby wpływa pozytywnie na nawodnienie oraz miękkość murawy, co ma duże znacznie na sportowych trawnikach.

Dlaczego warto wykonać wertykulację trawnika? Kiedy się na nią zdecydować?

Samo nawadnianie oraz nawożenie trawnika nie wystarczy do tego, by stworzyć gładki, zielony dywan. Z czasem trawnik zarasta nie tylko chwastami, ale i mchem oraz sfilcowaną trawą. Receptą na te problemy jest wertykulacja.

Nacinanie trawy pozwala na jej regenerację oraz równomierny rozrost. Jest to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych obok koszenia, jednak dość często pomijana. Jeśli borykasz się z żółknięciem trawy, zarastaniem grubymi źdźbłami i zasychaniem rzadkich placów, wertykulacja trawnika zdecydowanie pomoże. Jest też przydatna w zwalczaniu zbyt gęstych i zbitych kęp trawy.

Sprawdź także ranking kosiarek spalinowych

Wertykulacja a aeracja trawnika

Podobny proces do wertykulacji to aeracja. Niektóre urządzenia można wykorzystać zarówno do wertykulacji, jak i aeracji trawy. Różnica pomiędzy obiema czynnościami tkwi w tym, że aeracja skupia się jedynie na napowietrzaniu oraz poprawie nawodnienia gleby. Polega na tworzeniu otworów poprawiających dostęp powietrza oraz wody, jedna nie usuwa zbitego filcu, łodyg i mchu

Aeracja jest zabiegiem znacznie delikatniejszym od wertykulacji i przeprowadzana jest po wstępnej wertykulacji. Choć nie nacina darni, penetruje glebę znacznie głębiej, dzięki czemu woda, tlen i składniki mineralnej lepiej docierają do systemu korzeniowego.

Wertykulacja trawnika. Kiedy robić, aby osiągnąć najlepsze efekty?

Pierwszą wertykulację należy przeprowadzić 2-3 lata od wysiewu trawnika. Wcześniejsza ingerencja nie jest wskazana, gdyż mogłaby doprowadzić do uszkodzenia słabo zakorzenionej trawy. Zadaniem wertykulacji jest rekultywacja trawnika, więc przeprowadzanie jej na młodym, zadbanym trawniku nie ma większego sensu.

Kiedy należy wertykulować trawę? Najodpowiedniejszym momentem na wertykulację trawnika jest wiosna, np. kwiecień. Zrób to tuż po pierwszym koszeniu, by odnowić trawnik po zimie. Usuwanie ubitej darni i spulchnianie ubitej gleby początkowo może wyglądać drastycznie, ale bez obaw, trawa szybko się zregeneruje i odrośnie silniejsza. Pamiętaj o tym, by zebrany filc dokładnie zagrabić i usunąć z trawnika.

Do utrzymania trawnika w dobrym stanie wystarczy wertykulować go raz w roku. Jeśli jednak murawa jest mocno zaniedbana, warto dodać kolejny termin wertykulacji, tym razem jesienią. Jesienne napowietrzanie pozwoli usunąć zalegający po lecie mech oraz przygotuje trawnik na zimowe roztopy.

Pamiętaj też o tym, by wiosną nie wykonywać tego zabiegu zbyt wcześnie. Przedwczesna wertykulacja może doprowadzić do uszkodzenia młodych pędów i zahamuje rozrost trawy.

Jak używać wertykulatora?

Do wertykulacji trawnika możesz użyć grabi tnących, wertykulatora ręcznego lub wertykulatora napędzanego silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Praca grabiami jest bardzo żmudna, dlatego nawet na niewielkich areałach zalecamy użycie dedykowanego wertykulatora, przynajmniej ręcznego. To stosunkowo proste urządzenie usunie zbity filc, łodygi i mech równomiernie. Pamiętaj, by wertykulować trawnik poziomo i pionowo.

Jeśli natomiast musisz rozprawić się z dużym lub mocno zaniedbanym trawnikiem, użyj wertykulatora z napędem silnikowym. Sięgnie znacznie głębiej, dzięki czemu lepiej spulchni ziemię i usunie więcej niepotrzebnej warstwy ograniczającej dostęp wody i powietrza.

Efekty wertykulacji urządzeniem elektrycznym zauważysz gołym okiem. Zbita trawa zostanie usunięta i nie będzie tworzyć gąbki zatrzymującej wodę na powierzchni. Ograniczy to również rozwój pleśni i szkodliwych bakterii.

Polecane wertykulatory do trawnika

Dobry wertykulator wyróżniają m.in. gęste ostrza, duża moc silnika, wysoka prędkość obrotowa ostrzy oraz spory nacisk na glebę. Kluczem do poprawnej wertykulacji jest to, by urządzenie cięło darń, a nie szarpało ją. Jeśli nie chcesz dokładać sobie dodatkowej pracy, wybierz wertykulator z koszem na wyczesaną darń. Jaki wertykulator wybrać? Oto kilka popularnych modeli wertykulatorów.

Stiga SV 213 E

Makita UV3200

Stiga SV 415 E

Handy KCW1800

NAC LPR40-118-CH

Autor: Szymon Sonik