Data modyfikacji:

Tablet dla dziecka: dobry czy zły pomysł?

Wielu ludzi słysząc o kilkulatku bawiącym się tabletem, łapie się za głowę. Zupełnie niepotrzebnie: tablet dla dziecka to dobry pomysł, o ile tylko zdecydujesz się na odpowiednie urządzenie, a maluch właściwie z niego korzysta. Jaki tablet wybrać dla dziecka młodszego i starszego?

Czy tablet dla dziecka to dobry pomysł?

Dzieci, tak jak dorośli, uwielbiają elektroniczne gadżety. Nie powinieneś dziwić się, że twój maluch lgnie do komputera, tabletu czy telefonu – jeśli podgląda, jak codziennie z nich korzystasz, prędzej czy później zechce brać z ciebie przykład. Podczas gdy dorośli doceniają w elektronice funkcjonalność, dzieci sięgają po nią dla rozrywki – interesuje je to, co kolorowe i ruchome. Jaki tablet kupić dla dziecka i czy warto?

W dobie bardzo intuicyjnych i wielofunkcyjnych smartfonów, gdy na rynku są dostępne specjalne smartfony dla dziecka, tablety nieco odeszły w niepamięć. Mimo to, nadal wiele osób decyduje się z nich korzystać – w gronie znajdują się głównie osoby młodsze, a więc i dzieci. Jeśli twój maluch od dawna prosi cię o tablet, a ty nie jesteś do tego przekonany, przemyśl temat jeszcze raz – tablet używany z rozsądkiem na pewno nie odbije się negatywnie na zachowaniu twojego malucha.

Tablet dla dziecka: za i przeciw

Używanie tabletów przez dzieci ma swoich zwolenników i przeciwników. Jakie argumenty przemawiaj za, a jakie przeciwko temu pomysłowi?

Tablet dla dziecka: zalety

  • zaznajamianie dziecka z elektroniką od najmłodszych lat
  • umożliwianie samodzielnej zabawy
  • rozwijanie umiejętności poprzez niektóre aplikacje (np. nauki języków)

Tablet dla dziecka: wady

  • duże ryzyko uszkodzenia urządzenia
  • ryzyko, że dziecko porzuci inne, bardziej twórcze opcje zabawy
  • negatywny wpływ ekranu na wzrok, podczas długiego użytkowania

Jak widać, tablet w rękach dziecka nie musi być „narzędziem zbrodni” – jak wszystko inne, ma swoje wady i zalety. To jak wykorzysta go twój maluch, zależy w dużej mierze od ciebie.

Tablet dla dziecka: w jakim wieku?

Nie brakuje rodziców, którzy zaznajamiają dziecko z elektroniką już od najmłodszych lat.

Tablet dla 3-latka - za wcześnie!

Widok 3-latka z tabletem w ręku dziś nie jest już szokujący. Warto jednak pamiętać, że dziecko w tym wieku nie zdaje sobie sprawy m. in. z możliwości uszkodzeń urządzenia elektronicznego. Nie możesz mieć pewności, że nie zechce nim rzucić lub że nie uszkodzi go przypadkiem, na przykład zalewając go sokiem.
Na pierwszy tablet warto odrobinę poczekać. Z reguły 4-5 letnie dzieci są w stanie przewidywać konsekwencje swoich działań i sprawniej zapamiętują polecenia rodzica. 

Przeczytaj również, jaki tablet do gier wybrać.

Tablet dla ucznia to dobry pomysł

Dobrym czasem na wręczenie dziecku tabletu jest wiek szkolny. To właśnie wtedy, dziecko może odnieść najwięcej korzyści z używania tego urządzenia. Tablet umożliwia dostęp do internetu – a więc szybie wyszukiwanie informacji, korzystanie z aplikacji edukacyjnych, czy naukę pisania. Podczas przerw w lekcjach, dziecko może wykorzystać tablet w celach rozrywkowych.

Tablet dla dziecka – ceny

Ceny tabletów nie są wysokie: producenci sprzętów, tacy jak GoClever czy Overmax, oferują tablet dla ucznia już za około 200 złotych. Oczywiście, cena zależna jest od wielu czynników, a starsze dzieci z pewnością będą wymagały tabletów bardziej zaawansowanych.

Jak wybrać odpowiedni tablet dla dziecka?

Wybierając tablet dla dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Nie kupuj urządzenia „na ślepo” – odpowiedni wybór zagwarantuje, że dziecko nie znudzi się tabletem po kilku dniach, ale też nie uszkodzi go.

System operacyjny

Jeśli chodzi o tablety, różnica między systemem Android, a iOS nie jest bardzo istotna – obydwa oferują bardzo podobne aplikacje. Na wyróżnienie zasługuje za to Windows, w którym dziecko spotka większość aplikacji znanych z komputera.

Rozdzielczość wyświetlacza

Tanie tablety dla dzieci mają ekrany o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Jeśli zdecydujesz się na droższy model, rozdzielczość będzie rosła – najlepsze modele osiągają 2560 x 1536 pikseli.

Pamięć

Warto ustalić, w jakim celu tablet będzie używany. Mniejsza ilość wystarczy do obsługi internetu, jednak do przechowywania zdjęć czy filmów, lepiej sprawdzą się tablety ze sporym zapasem gigabajtów.
Jeśli planujesz kupić dziecku tablet, który ma starczyć mu na dłuższy czas, postaw na modele średnio lub wysokopółkowe. W ich przypadku, zarówno parametry jak i jakość wykonania pozwolą cieszyć się maluchowi gadżetem przez kilka lat. Jeśli tablet dla dziecka nie ma na celu spełniać ważnych funkcji, a raczej wcieli się tylko w rolę nowej zabawki – postaw na tańsze urządzenie.

4 zasady używania tabletu przez dziecko

Jeśli chcesz, by maluch używał tabletu odpowiedzialnie, na samym początku ustal z nim zasady. 
  1. Tablet nie powinien być używany ciągle. Ustalcie wspólnie, kiedy i jak długo dziecko może z niech korzystać. Mogą to być na przykład 2 godziny dziennie lub czas spędzony tylko w szkole.
  2. Chroń tożsamość dziecka. Upewnij się, że korzystając z tabletu, nie udostępnia ważnych danych osobowych, jak nazwisko czy adres zamieszkania.
  3. Zaproponuj dziecku bezpieczne hasła do aplikacji – takie, które trudno będzie złamać.
  4. Niech tablet nie będzie jedynym źródłem rozrywki dla dziecka. Pamiętaj o tym, aby poświęcać maluchowi czas, bawiąc się wspólnie w domu lub poza nim. Postaraj się, aby maluch rozwijał zainteresowania poza wirtualnym światem.

Tablet dla dziecka nie musi być złem wcielonym, jeśli dobierzesz właściwe urządzenie i nauczysz malucha, jak korzystać z niego rozsądnie. Jak podchodzisz do używania elektroniki przez dzieci? Jesteś za czy przeciw?

Autorka: Joanna Stanuch