Data publikacji:

Najlepsze słuchawki studyjne. Ranking

Chociaż słuchawki studyjne kojarzone są głównie z profesjonalnymi muzykami, to równie często korzystają z nich też zwykli użytkownicy sprzętu Hi-Fi oraz fani dobrego brzmienia. Ze względu na swoje właściwości mogą być one dobrą alternatywą dla wielu innych modeli. Przedstawiamy ranking najlepszych słuchawek studyjnych, które dostępne są w różnych segmentach cenowych. 
Black woman listening to music with headset, laptop in cafe

Czym są słuchawki studyjne?

Słuchawki studyjne to grupa urządzeń, która została stworzona z myślą o wykorzystaniu w profesjonalnych studiach nagraniowych. Są one używane na co dzień przez inżynierów dźwięku, producentów muzyki, a także jej wykonawców. W tym zadaniu pomagają im unikalne właściwości oraz możliwości techniczne, które zwracają uwagę także wielu zwykłych ludzi niezwiązanych z branżą.
Przedstawmy zatem najważniejsze cechy słuchawek studyjnych oraz krótki ranking ich najlepszych modeli dostępnych w kilku segmentach cenowych. Zobacz, jakie słuchawki audiofilskie warto wybrać.

Właściwości słuchawek studyjnych

Słuchawki studyjne od standardowych urządzeń odróżnia kilka fundamentalnych kwestii. Ponieważ są one skierowane przede wszystkim do osób pracujących na co dzień z dźwiękiem, odznaczają się maksymalną neutralnością brzmienia. Oznacza to, że podzespoły modeli studyjnych bez zbędnych zniekształceń starają się jak najwierniej przekazać docierający do nich sygnał audio, co jest niezwykle pożądaną cechą w trakcie przygotowywania, rejestracji i edycji kompozycji muzycznych lub miksowania dźwięku.
Zwykłe słuchawki Hi-Fi, przeznaczone do codziennego użytku, zazwyczaj podbijają np. wysokie lub niskie tony, „uatrakcyjniając” dźwięk i dopasowując go do gustu przeciętnego użytkownika. Urządzenia te mają więc swoją specyficzną barwę i podkreślają różne aspekty muzyki, dzięki temu niektóre modele są preferowane np. przez fanów klasyki, a inne przez miłośników jazzu czy rocka. 
Z tego też powodu, przesiadając się na słuchawki studyjne, użytkownicy przeciętnych modeli Hi-Fi szybko zauważają różnice w dźwięku. Większość z nich opisuje go jako „płaski” lub „pozbawiony jakiegokolwiek kolorytu”. Zawiedzeni są zwłaszcza fani wbijających w fotel basów, których nie uświadczymy, używając modeli przeznaczonych do studia.
Słuchawki studyjne są sprzętem o zdecydowanie bardziej wytrzymałej konstrukcji. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że nieraz są używane w bardzo niesprzyjających warunkach, muszą więc odznaczać się odpornością na upadki i uderzenia. Z tego powodu opaski oraz inne elementy ich budowy są dodatkowo wzmocnione. Sprzęt jest zdecydowanie bardziej utylitarny, pozbawiony jest więc zbędnych funkcji (np. wbudowanego mikrofonu), przycisków sterowania, oferuje też możliwość odłączania kabla, często korzystając z dużych przewodów audio 6,5 mm. 
Ze względu na potencjalne zakłócenia i opóźnienia sygnału audio przesyłanego przez Bluetooth, większość słuchawek studyjnych to modele przewodowe. Praktycznie wszystkie są również urządzeniami wokółusznymi wyposażonymi w szczelne i duże muszle mające grube gąbki. 
Słuchawki studyjne możemy podzielić także na modele o budowie zamkniętej i otwartej. Ze słuchawkami zamkniętymi zetknęliśmy się praktycznie wszyscy, stanowią one większość modeli nausznych dostępnych w sklepach. Muszle urządzenia maksymalnie odcinają użytkownika od odgłosów otoczenia, nie pozwalają przy tym na wydostawanie się na zewnątrz dźwięku, dzięki czemu nie usłyszy go żadna postronna osoba. Wadą słuchawek o tej konstrukcji jest niższy komfort użytkownika (uciskane uszy, brak wentylacji przyczynia się do pocenia), zwłaszcza gdy przebywa on w pomieszczeniu o podwyższonej temperaturze i wilgotności.
Słuchawki otwarte rozpoznamy po zewnętrznej konstrukcji muszli, które są zabezpieczone drobną siatką lub kratką. Patent ten umożliwia swobodny przepływ powietrza między wnętrzem muszli a otoczeniem. Poprawia to znacząco komfort wielogodzinnego korzystania z urządzenia. Budowa urządzenia nie odcina też nas od dźwięków pochodzących z zewnątrz, możemy więc prowadzić swobodnie rozmowy, co jest bardzo ważne np. w trakcie sesji nagraniowych. Z drugiej strony, słuchawki tego typu są niepożądane w środowisku domowym, w miejscach publicznych lub środkach komunikacji miejskiej, bowiem odtwarzaną w nich muzykę słyszeć będą wszystkie postronne osoby. 
Ceny słuchawek studyjnych są bardzo różnorodne i zaczynają się w granicach około 300 złotych, a kończą nawet na ponad 10 tysiącach złotych, w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli dla profesjonalistów. Zainteresowani nimi kupujący znajdą więc bez problemu dobry model na każdą kieszeń. Dobrze jest jednak zawsze sięgać po propozycje uznanych producentów i unikać niesprawdzonych konstrukcji.

Najlepsze słuchawki studyjne – ranking polecanych modeli

Beyerdynamic DT 700 Pro X 

Wysokiej klasy słuchawki studyjne marki Beyerdynamic o konstrukcji zamkniętej. Odznaczają się wygodnymi i miękkimi welurowymi nausznikami, poprawiającymi cyrkulacje powietrza. Pianka nauszników została wykonana z materiału zachowującego swój kształt i dopasowującego się do kształtu uszu i głowy. Impedancja modelu to 48 omów, a jego pasmo przenoszenia zamyka się w przedziale od 5 Hz do 40 000 Hz. Kabel audio mini-XLR jest odłączany i może zostać zastąpiony preferowanym przez nas przewodem. Waga słuchawek to 350 g. 

Beyerdynamic DT 900 PRO X 

Alternatywa wersja poprzednich słuchawek z rankingu. Urządzenie zostało jednak przygotowane w oparciu o konstrukcję otwartą. Wewnątrz słuchawek znajdziemy przetwornik Stellar.45 produkowany w Niemczech za pomocą autorskiej technologii firmy Beyerdynamic, wykorzystujący neodymowy magnes pierścieniowy. Pałąk modelu wykonany jest z elastycznej i wytrzymałej stali. Nauszniki zostały wykonane z tego samego materiału, co w DT 700 Pro X, identyczne są również parametry techniczne obu modeli, różnice w dźwięku będą wynikać przede wszystkim z różnej budowy obu sprzętów. Waga słuchawek to 345 g.

Shure SRH840A-EFS 

Profesjonalne słuchawki studyjne marki Shure. Model wyposażony jest w dynamiczne 40-milimetrowe przetworniki neodymowe. Impedancja modelu to 44 omów, a jego pasmo przenoszenia wynosi od 5 Hz do 25 000 Hz. Użytkownik może z łatwością odłączać kabel, który w tym miejscu zabezpieczony jest za pomocą specjalnej blokady, uniemożliwiającej jego przypadkowe wyrwanie. W zestawie otrzymujemy również adapter na kabel 6,3 mm oraz pokrowiec. Słuchawki ważą 110 g.

AKG K612 PRO

Świetnie wyglądające słuchawki studyjne z rankingu w cenie do około 550 złotych. Model odznacza się interesującą otwartą konstrukcją ze skórzanym paskiem oraz welurowymi nausznikami poprawiającymi odbiór niskich częstotliwości. Impedancja sprzętu to 120 omów, a jego pasmo przenoszenia zamyka się w zakresie 12–39 500 Hz. Mimo rozmiarów i możliwości waga słuchawek to zaledwie 235 g.

Audio-Technica ATH-M40X

Słuchawki studyjne renomowanej japońskiej firmy Audio-Technica dostępne w cenie do około 400 złotych. Model może pochwalić się przetwornikami o średnicy 40 mm, a także wykończeniem z wysokiej jakości materiałów. Nauszniki obracają się pod kątem 90 stopni, co umożliwia ich łatwe składanie, a także pozwala na korzystanie z nich „na jedno ucho”. Dodajmy jeszcze, że impedancja modelu to 35 omów, a jego pasmo przenoszenia wynosi 15–24 000 Hz.

Shure SRH440

Dobre słuchawki studyjne z naszego rankingu w cenie do 300 złotych. Ich impedancja (44 omy), moc wyjściowa oraz zakres dynamiki (10–22 000 Hz) zostały zoptymalizowane pod kątem współpracy z profesjonalnymi urządzeniami audio, takimi jak konsolety mikserskie, miksery DJ oraz wzmacniacze słuchawkowe. Ich zaletą są również dobrze przylegające nauszniki, regulowany pałąk, a także składana konstrukcja ułatwiająca przechowywanie.

Behringer BH 770

Najtańsze słuchawki studyjne w cenie poniżej 200 złotych, przeznaczone dla kompletnie początkujących producentów muzycznych oraz miłośników muzyki. Producent wyposażył je w przetworniki o średnicy 53 mm, lekką konstrukcję z regulowanym pałąkiem oraz wygodnymi nausznikami.
Zdjęcie: Envato Elements