Data publikacji:

Najlepsze słuchawki studyjne. Ranking

Chociaż słuchawki studyjne kojarzone są głównie z profesjonalnymi muzykami, to równie często korzystają z nich też zwykli użytkownicy sprzętu Hi-Fi oraz fani dobrego brzmienia. Ze względu na swoje właściwości mogą być one dobrą alternatywą dla wielu innych modeli. Przedstawiamy ranking najlepszych słuchawek studyjnych, które dostępne są w różnych segmentach cenowych.

słuchawki studyjne ranking

Czym są słuchawki studyjne?

Słuchawki studyjne to grupa urządzeń, która została stworzona z myślą o wykorzystaniu w profesjonalnych studiach nagraniowych. Są one używane na co dzień przez inżynierów dźwięku, producentów muzyki, a także jej wykonawców. W zadaniu tym pomagają im unikalne właściwości oraz możliwości techniczne, które zwracają uwagę także wielu zwykłych ludzi niezwiązanych z branżą.

Przedstawmy zatem najważniejsze cechy słuchawek studyjnych oraz krótki ranking ich najlepszych modeli dostępnych w kilku segmentach cenowych. Zobacz, jakie słuchawki audiofilskie warto wybrać.

Właściwości słuchawek studyjnych

Słuchawki studyjne od standardowych urządzeń odróżnia kilka fundamentalnych kwestii. Najważniejszą z nich będzie neutralność brzmienia. Zaznaczmy, że zwykłe słuchawki zaprojektowane do słuchania muzyki, grania czy oglądania filmów, zazwyczaj w jakimś stopniu faworyzują basy lub wysokie tony.

W przeciwieństwie do nich, podzespoły modeli studyjnych bez zbędnych zniekształceń starają się jak najwierniej oddać docierający do nich dźwięk. Wiele zwykłych osób może więc określać ich brzmienie jako pozbawione kolorytu lub kompletnie płaskie. Cecha ta jest jednak bardzo przydatna przy miksowaniu i rejestracji dźwięku.

Słuchawki studyjne odznaczają się także bardzo dobrą izolacją zewnętrznych dźwięków i hałasów, co przydaje się np. artystom podczas sesji nagraniowych. Zawsze są to więc modele wokółuszne, dysponujące dużymi nausznikami zaopatrzonymi w grube i solidne gąbki. Poza tym, bardo często mogą pochwalić się wydajnym systemem aktywnej redukcji szumów (ANC).

Odznaczają się również bardzo wytrzymałą budową. Opaski oraz inne elementy sprzętu są więc często dodatkowo wzmocnione i odporne na upadki. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kabli audio, które dodatkowo możemy odłączyć od słuchawek i szybko wymienić na inne. 

Ceny słuchawek studyjnych są bardzo różnorodne i zaczynają się w granicach około 300 złotych, a kończą na co najmniej kilku tysiącach złotych. Zainteresowani nimi kupujący znajdą więc bez problemu dobry model na każdą kieszeń. Dobrze jest jednak zawsze sięgać po propozycje uznanych producentów i unikać niesprawdzonych konstrukcji.

Słuchawki studyjne: ranking

Beyerdynamic T1 II

Hi-endowy model słuchawek studyjnych przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów oraz audiofilów o głębokich kieszeniach. Zostały one wykonane z najwyższej jakości materiałów, oferując doskonały dźwięk i przepiękny, acz minimalistyczny wygląd. Sprzęt został wyposażony w przetworniki o imponującej impedancji w wysokości 600 omów i posiada pasmo przenoszenia 5-50 000 Hz.

Beyerdynamic DT990 PRO

Drugi w rankingu model słuchawek studyjnych od firmy Beyerdynamic. Jest to znacznie tańszy model, którego właścicielami staniemy się po wydaniu około 550-600 złotych. Nadal zapewnia on jednak wysoką jakość brzmienia, a także całkiem niezły komfort użytkowania, zapewniony przez duże i wygodne nauszniki oraz miękką opaskę. Impedancja sprzętu osiąga poziom 250 omów, a jego pasmo przenoszenia to 5-35 000 Hz.

AKG K612 PRO

Świetnie wyglądające słuchawki studyjne z rankingu w cenie do około 550 złotych. Model odznacza się interesującą otwartą konstrukcją ze skórzanym paskiem oraz welurowymi nausznikami poprawiającymi odbiór niskich częstotliwości. Impedancja sprzętu to 120 omów, a jego pasmo przenoszenia zamyka się w zakresie 12-39 500 Hz. Mimo rozmiarów i możliwości waga słuchawek to zaledwie 235 gramów.

Audio-Technica ATH-M40X

Słuchawki studyjne renomowanej japońskiej firmy Audio-Technica dostępne w cenie do około 400 złotych. Model może pochwalić się przetwornikami o średnicy 40 milimetrów, a także wykończeniem z wysokiej jakości materiałów. Nauszniki obracają się pod kątem 90 stopni, co umożliwia ich łatwe składanie, a także pozwala na korzystanie z nich „na jedno ucho”. Dodajmy jeszcze, że impedancja modelu to 35 omów, a jego pasmo przenoszenia wynosi 15-24 000 Hz.

Shure SRH440

Dobre słuchawki studyjne z naszego rankingu w cenie do 300 złotych. Ich impedancja (44 omy), moc wyjściowa oraz zakres dynamiki (10-22 000 Hz) zostały zoptymalizowane pod kątem współpracy z profesjonalnymi urządzeniami audio, takimi jak konsolety mikserskie, miksery DJ oraz wzmacniacze słuchawkowe. Ich zaletą są również dobrze przylegające nauszniki, regulowany pałąk, a także składana konstrukcja ułatwiająca przechowywanie.

Behringer BH 770

Najtańsze słuchawki studyjne w cenie poniżej 200 złotych, przeznaczone dla kompletnie początkujących producentów muzycznych oraz miłośników muzyki. Producent wyposażył je w przetworniki o średnicy 53 milimetrów, lekką konstrukcję z regulowanym pałąkiem oraz wygodnymi nausznikami. 

Autor: Michał Kułakowski